Preminulo 13 pacijenata, zaražene 344 osobe
U Srbiji je u poslednja 24 časa testirano 8.659 osoba, a koronavirus je potvrđen kod 344. Preminulo je 13 pacijenata a od početka epidemije u našoj zemlji ukupno je od posledica kovida 19 preminulo 418 ljudi. U zdravstvenim ustanovama na respiratorima trenutno se nalazi 170 ljudi
Zlatibor Lončar, ministar zdravlja, rekao je konferenciji za novinare, da je od koronavirusa obolelo 70 zdravstvenih radnika i oni se nalaze na bolničkom lečenju, dok je još 500 pozitivno virus korona i nalazi se u izolaciji.
Lončar je precizirao da je u prethodna 24 sata u kovid ambulantama u Beogradu bilo 3.225 pregleda. U Srbiji je od poslednjeg izveštavanja testirano 8.659 osoba, 344 osobe su pozitivne na virus koronu, umrlo je 13 pacijenata, a 170 je na respiru.
„Ovi podaci dovoljno govore sami za sebe, dovoljno govore koliko je ozbilna situacija”, rekao je ministar. Kapaciteti bolnica u Beogradu su na maksimumu, sve kovid bolnice su 90 odsto popunjene, kaže ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Dodao je da će tokom dana Institut za reumatologiju početi da radi sa dodatnim kapacitetima. "Najljubaznije molim sve građane Srbije da je krajnje vreme da uzmemo stvar u svoje ruke, da ispoštujemo mere koje su neophodne i izađemo iz ovoga", poručuje Lončar.
Apelovao je na ljude da na idu u masu, da ne budu sa više ljudi posebno u zatvorenom prostoru, da nose maske i drže distancu.
Među obolelima najviše osoba starosne dobi od 30 do 50 godina
Kada je reč o starosnoj dobi pacijenata, Lončar kaže da su to sada u proseku mlađe osobe nego što je bilo u prvom piku. "Njihovo lečenje traje duže i klinička slika im je ozbiljnija", dodao je Lončar.

Goran Stevanović (Fotografije Tanjug/Vlada Srbije/Slobodan Miljević)
Direktor Infektivne klinike dr Goran Stevanović kaže da je među obolelima najviše osoba starosne dobi od 30 do 50 godina. Doktorka Darija Kisić Tepavčević je rekla da obolevaju najviše oni koji su najmanje primenjivali preventivne mere i oni koji su bili najizloženiji virusu.
Vodimo računa o lekarima, nijedna bolnica nije ostala bez kadra
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je danas da, i pored toga što je jedan broj zdravstvenih radnika zaražen, ima ih dovoljno i nijedna kovid bolnica nije ostala bez medicinskog kadra.
Ako radite sa kovid pacijentima i pored korišćenja svih mera zaštite ne može se izbeći da i zdravstveni radnici budu zaraženi, rekao je Lončar posle sednice Kriznog štaba i istakao da se o njima svakako vodi računa.
„U ovom trenutku mogu reći da nemamo problem, i nastavićemo dalje da štitimo zdravstvene radnike. Oni su prioritet, jer bez njih ne bi mogli voditi ovu bitku”, kazao je on, preneo je Tanjug.
Oni, ističe, prolaze kroz redovno testiranje, prate se i saopštavaju tačni podaci i pomaže da se što pre oporave. Lončar je rekao da ni u jednom trenutku nije bio problem da je ijedna ustanova ostala bez zdravstvenih radnika.
Ukazao je da je izražena solidarnost kod zdravstvenih radnika, i kada neko ispadne zbog zaraze, neko drugi ulazi na njegovo mesto, bez pitanja „zašto on ili zašto sada”.
Ne razmatra se uvođenje policijskog časa

Darija Kisić Tepavčević
Ne razmatra se mogućnost uvođenje policijskog časa i bilo kojih drugih mera ograničenja slobode kretanja u borbi sa virusom korona, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević.
Ona je navela da u ovom momentu takve mere nisu potrebne, da su one imale smisla na početku epidemije da se zaštiti najstarija populacija i da se pripremi zdravstveni sistem - nabave respiratori, testovi, izgrade privremene bolnice.
„U tom momentu to se pokazalo kao efikasna preventivna i protivepidemijska mera, što se odrazilo i na broj obolelih i umrlih koje smo imali”, naglasila je ona.
Ističe da ćemo se još dugo boriti sa virusom korona, da je lična odgovornost veoma važna i da svi treba da se ponašamo kao da smo zaraženi. „Sve zavisi od nas. Ne možemo da uspemo ukoliko svako u borbi protiv ovog virusa ne preuzme svoju ulogu”, istakla je ona.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da će doći na naplatu okupljanja ovih dana u pojedinim gradiovima Srbije. On je na konferenciji za medije pokazao slike sa protesta u Beogradu, Novom Sadu, kao i okupljanja u Bujanovcu, na kojima se vidi da niko u jednoj masi ljudi ne nosi masku i da se ne drži rastojanje između okupljenih.
„Za posledicu, imaćemo povećan broj obolelih”, rekao je Lončar i pozvao građane da poštuju mere zaštite, nose maske u zatvorenom prostoru, drže rastojanje na otvorenom. Upitan da li je u Srbiji agresivniji soj virusa korona, ministar je rekao da se „na neproverene tvrdnje ne može odgovarati”.
„Nije profesionalno i etički. Razgovaramo samo o činjenicama i što je dokazano”, zaključio je on, prenosi Tanjug.

Zlatibor Lončar
Opasno je medijski procenjivati koji lek leči
Opasno je govoriti koji lek leči obolele od korona virusa, to je klizav teren, kazao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar . Njemu je, naime, upućeno pitanje da li je pacijentima koji su lečeni hlorokinom proveravan srčani ritam pre davanja terapije, te koliko među umrlima ima lečenih hlorokinom. Ministar je uzvratio da bi trebalo razmisliti pre nego se postavi takvo pitanje:
„Nisam to rekao zato što nemate pravo da postavite pitanje, već što se time kod nekih ljudi unosi mnogo tema za razmišljanje. Ne znate da li ste pitanje postavili zato što je deo farmaceutske industrije to hteo”, kazao je on.
Zamolio je sve novinare da ulaze u „igru velikih” farmaceutskih kuća, te ukazao da su vesti o efinasnosti bilo kog leka uglavnom medijske, a ne medicinske i naučne. Lončar je ukazao da se svake dve nedelje mogu čitati spektakularni natpisi o nekom leku koji leči koronu.
„Onda akcije tog leka nenormalno skaču, i to traje par nedelja, a potom se dobije informacija da ipak nije to pravi lek. Zamolio bih, zbog vas, da pokušate da ne uđete u tu igru. To je ozbiljna igra velikih. Opasno je govoriti koji lek leči, to je klizav teren”, poručio je ministar.
Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović rekao je da je hlorokin samo jedan od lekova koji se nalazi u nacionalnom protokolu. „Za svaki lek predviđene su indikacije i kontraindikacije, mere opreza. Za svaki od lekova koji se trenutno koristi postoji čitav spektar šta sme i kada ne sme da se koristi. S hodno tome se prilagođava terapija za svakog pojedinačno”, objasnio je on.
Stevanović je potvrdio da ima pacijenata koji dobijaju hlorokin i dodaje da je sigurno da ima i pacijenata koji su dobijali taj lek koji su umrli. „Ali, svi ti pacijenti koji su umrli bili su lečeni, neki hlorokinom, neki drugim lekovima. Nijedan pacijent nije premnuio a da mu nije data najbolja moguća terapija koju smo imali”, ukazao je on, prenosi Tanjug.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


