Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Posečeni platan

Posečeni platan
(Фото Б. Николић)

Na raskršću ulica despota Stefana i Džordža  Vašingtona posečen je višegodišnji platan. Sudeći po slici, potpuno zdrav i u punoj snazi.

Ne znam koji su stvarni razlozi njegovog ubistva  ali akteri moraju da znaju koje su posledice. Celi odgovorni svet se trudi da zasadi što više zelenila i drveća, kako bi koliko-toliko usporio ekocid , tj. antropocid. Egzistencijalni minimum na svetskom nivou je 1,2 milijarde novih stabala, ocenjuju iz Ujedinjenih nacija. Srbija, posebno Vojvodina, spada među zemlje sa najmanje šuma u Evropi.

Drvo je izvor života, a Beograd je konstantno među najzagađenijim prestonicama sveta.

Svi moramo biti odgovorniji i pošteniji prema budućim generacijama.

Branko Nikolić,
Beograd

 

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dule Astro
Daleko od toga da branim seču, ali sam panj nije nikakav dokaz. Skoro uvek se može videti trulež na ostatku stabla, a možda je i lišće bilo skorz osušeno. Pišite Zelenilu i pitajte ih zašto su posekli to drvo, a usput zatražite da zasade novo.
Баба
"Србија, посебно Војводина, спада међу земље са најмање шума у Европи." Ово је поглед једног белограђанина. Србија је обрасла шумом..подивљале њиве претворене у огромне шуме.Задњих тридесетак година по селима су раније обрађиване површине обрасле у шуму...ушао багрењак у хиљаде напуштених винограда.Раније утрине обрасле двадесетогодишњим стаблима . Толико о попису стабала у Србији. Та стабла по градовима су безначајна по броју листова са еколошког аспекта јер их је мало.
Катарина Крстић
Београд је још 1963/4. био други град у Европи, после Беча, по количини зеленила по глави становника. Прво су ослободиоци бесомучно секли зеленило по центру да тенкови и сл. може да прође на парадама, затим се секло да би се зидале кућерене, пре три деценије су посечени паркови, по 50, до 60 посто са објашњењем да нема сунца, а и требало је за подземне пролазе и станице, сад протекле две сече као код ко хоће, жели или му смета. Дај Боже да данас није на последњем месту.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.