Nedelja, 19.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Milijarda evra za hercegnovski "Lungo Mare"

Milijarda evra za hercegnovski "Lungo Mare"
Макета новог Игала

Herceg Novi – Lokalna uprava i odbornici gradskog parlamenta u Herceg Novom zatečeni su, kako je gradonačelnik Dejan Mandić komentarisao, gotovo nestvarnom ponudom nekoliko stranih kompanija. Konzorcijum koji čine "Dojče banka", londonski "Diloit end Tuš", izraelska "Šafira" i još nekoliko stranih ulagača ponudili su da investicijom vrednijom od milijardu evra promene geografski izgled Herceg Novog, odnosno, njegovog banjskog dela –Celom dužinom plaža bi bila peščana i široka od 20 do 30 metara. Ovo znači više od 660.000 novih kvadrata površine obale.

– Priča za naše uslove deluje nestvarno, iako ima takvih primera graditeljstva u svetu. U razgovoru sa odbornicima i sugrađanima saznao sam da bi možda za grad takvo rešenje bilo prihvatljivo i da je interesantno da se bar u obliku makete, koju su mogući ulagači doneli, pokaže građanima, rekao je juče novinarima hercegnovski gradonačelnik Dejan Mandić.

Maketa koja je već nekoliko dana izložena u sali za skupštinska zasedanja pokazuje samo da se projekat zove "Lungo Mare" i da je projektant IMK Inženjering. Na njoj se može izbrojati 35 novih hotela na produženoj obali, a gradila bi se i treća zgrada Instituta "Igalo". Svaki hotel ima ucrtan bazen, a na oblicima koji ih predstavljaju ispisano je "Šeraton", "Holidej In", "Tai", "Park Plaža", "Hajat", "Bristol", "River bank", "Splendid", "Akor" "MGM Miraž". Naspram obale Igala, na ulazu u zaliv između Luštice i rta Kobila, planirano je takozvano mrtvo mulo, namenjeno pristajanju jahti, ali sa glavnim ciljem da spreči eroziju plaža.

– Radovi bi trajali sigurno čitavu deceniju, a predlagači, koji su u dva maha bili kod mene, kažu da na tom delu obale život u sezoni ne bi zamro jer bi se radilo fazno. Dvesta metara nove obale u dubinu i nova plaža znače geografske promene. Radi se o kapacitetima sa 10.000 do 15.000 novih hotelskih kreveta i isto toliko novih radnih mesta. Kažu, biće to drugi Monako. Projekat je toliko obiman da smo rezervisani i za početak nam je cilj da se sa njim upozna javnost, država i JP Morsko dobro, rekao je Mandić, dodajući da predlagači i mogući investitori, koji su "delovali veoma ozbiljno" ipak nisu izložili konkretno rešenje za banju Igalo. Gradnjom i nasipanjem bi se, naime, možda potpuno uništilo igalsko blato u moru, iako ponuđači tvrde, prenosi Mandić, da bi ovo pitanje rešili.

Strani investitori gradili bi i infrastrukturu, puteve, kao i tunel od Nemile, naselja na ulazu u Herceg Novi do Njivica, kako se ne bi prolazilo gradskim saobraćajnicama. Studiju ekonomske izvodljivosti za projekat "Lungo Mare" radila je britanska kompanija "Dilojt end Tuš".

– Da bi se o ovome razgovaralo najvažniji je uslov očuvanje biodiverziteta, mora kakvo je sada, poručio je Mandić.

Od svih dosadašnjih ponuda za ulaganje u turizam na teritoriji hercegnovske opštine ova je najveća i prevazilazi mnoge planove stranih kompanija i bogataša na crnogorskom primorju uopšte.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.