Raste netrpeljivost prema migrantima
Od našeg stalnog dopisnika
BANjALUKA – Nakon što su žitelji i vlasti Bihaća, a potom i Konjica, odbili da pruže privremeno utočište za oko hiljadu migranata, odlučeno je da izbeglice i dalje ostanu u kampu „Lipa” iz kog su ih vlasti pre desetak dana pokušale izmestiti u uslovniji smeštaj. Meštani Bihaća danonoćno dežuraju ispred fabrike „Bira” kako vlasti u Sarajevu ne bi uspele u nameri da u taj nedavno raspušteni kamp ponovo smeste migrante, što je lokacija koja se i evropskim predstavnicima u BiH činila najlogičnijom za privremeni smeštaj.
Nakon što nisu uspeli pokušaji da migranti konačište nađu u Bihaću, i građani i lokalne vlasti Konjica su pre nekoliko dana odbili zahtev Saveta ministara BiH za privremeni prihvat izbeglica na svojoj teritoriji. Migranti su minule sedmice noć proveli u autobusima. Posle višesedmične agonije i neuspelih pokušaja da se nađe adekvatno konačište za migrante, naposletku je odlučeno da izbeglice ostanu u kampu „Lipa”, smeštenom između Bihaća i Bosanskog Petrovca.
Tamo je angažovana i vojska da montira šatore, jer su prethodni izgoreli u požaru, planuvši na dan kad je trebalo migranti da krenu u Bihać. Plan je da migranti u „Lipi” borave u šatorima do formiranja prihvatnog centra na toj lokaciji, gde bi za nekoliko meseci navodno trebalo da budu postavljeni montažni objekti.
Ali migranti ne žele da ostanu u tom kampu. Žale se na loše uslove i žele u Bihać. Kamp „Lipa” su u nedelju posetili predstavnici vlasti iz Saveta ministara BiH, Unsko-sanskog kantona, EU i međunarodnih organizacija, ali su, kako javljaju mediji, ispraćeni povicima nezadovoljstva. Kako javljaju mediji, migranti su prilikom ove posete uzvikivali „želimo pravdu”, a nosili su transparente „Želimo pomoć iz EU”, „Nismo životinje nego ljudi”, „IOM pomozite”...
O tome da se BiH teško nosi sa migrantskom krizom i da zemlja ne uspeva naći rešenja izvestio je i „Njujork tajms”, koji piše da sudbina migranata koji su ostali u napuštenom kampu „Lipa” predstavlja najnoviji primer poteškoća koje BiH ima u pružanju osnovne pomoći onima koji se nadaju da će doći do Evropske unije dok se sami migranti suočavaju sa rastućom neprijateljskom nastrojenošću od strane lokalnog stanovništva.
Stotine migranata koji su ostavljeni u napuštenom kampu u BiH proveli su novogodišnju noć na smrzavajućim temperaturama, navodi list, te dodaje da su migranti suočeni sa povećanim animozitetom stanovnika na bosanskoj strani granice, a sa druge strane sa zlostavljanjem hrvatske policije.
„Kako su zemlje poput Turske, Grčke i Mađarske otežale migrantima i izbeglicama dolazak do bogatijih država EU, BiH je tokom poslednjih godina postala centralno mesto za prolazak onima koji se probijaju na kontinent. Balkanska država nije deo EU, ali deli više od dve trećine svojih granica s Hrvatskom, koja je članica”, piše list.
Iz EU su naveli da više od 1.700 migranata nema odgovarajuće sklonište u Unsko-sanskom kantonu. „Na području bivšeg prihvatnog centra ’Lipa’ trenutno boravi 900 ljudi, nakon zatvaranja i požara u ovom kampu, neuslovnom za boravak u zimskom periodu. Dodatnih 800 izbeglica i migranata, među kojima su i deca, boravi na otvorenom u surovim zimskim uslovima”, saopšteno je iz EU. Posle novogodišnje noći Oružane snage BiH su po odluci Predsedništva BiH počele montirati vojne šatore u „Lipi”.
Naime, prvobitni plan bio je da se migranti privremeno smeste u „Biru” u Bihaću, pa u Konjic, ali su iz vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) saopštili da je to urađeno bez njihove saglasnosti. Ministar bezbednosti BiH, Selmo Cikotić, rekao je tada da je na sednici Saveta ministara doneta preliminarna odluka da migranti iz kampa „Lipa” budu prebačeni u objekat Oružanih snaga na Bradini, u Konjicu, na četiri meseca. No, nakon toga je ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda (iz HDZ-a) izjavio da nema nikakve odluke Saveta ministara o premeštanju migranata iz Bihaća u Bradinu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


