Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Svi u Beograd

Svi u Beograd
(Фото Н. Неговановић)

Svedoci smo masovnog doseljavanja u Beograd. Crna Trava je skoro prazna, ostala mesta na jugu Srbije svake godine imaju sve manje stanovnika. Izuzetaka skoro da nema. Ovo je verovatno i normalno. Svako ide tamo gde su uslovi za život bolji.

Koliko se uslovi života života u Beogradu razlikuju od uslova života na jugu Srbije možda dobro ilustruje vest o deci rođenoj u ovoj novogodišnjoj noći. Vest je objavljena na Radio-televiziji Srbije.

U vesti se kaže koliko je dece rođeno u novogodišnjoj noći u Beogradu, Vranju i još nekim mestima na jugu Srbije, i to je u redu. U istoj vesti je objavljeno da su tri bebe koje su prve  rođene u Beogradu od grada dobile po 300 000 (tri stotine hiljada dinara). Za bebe koje su prve rođene u drugim gradovima nije objavljeno da li im je neko dao neki dinar, a verovatno i nije.

Ovom vešću kao da se šalje poruka: Ostavimo ružne, male, siromašne palanke na jugu Srbije, požurimo u prelepi, bogati, svetlom okupan velegrad, Beograd.

Da li je to dobro za Srbiju?

Milutin Veličković,
Kruševac

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miodrag. Bumbich
Zaustaviti. naseljavanje Beograda. a. druga. mesta. sve. praznija!!!!!
vito
Толико тачан текст да се питам ко је смогао снаге да га објави?
Dusan T
Iz Beograda prvo treba raseliti administraciju. Ako im se ne ide, neka daju otkaz. Arandjelovac je najblize koliko bi radno mesto smelo da im bude blizu Beograda. Prvo, ministarstvo poljoprivrede u Kulu ili Crvenku da budu blize bazi, skupstina u Kragujevac, a sediste vlade, kad vec nije izmesteno u Pristinu kada je trebalo, sada u Kursumliju, Medvedju ili Presevo. Tada ce u vladu hteti samo ko zasluzuje. Kada ode administracija sa platama koje pljackaju celu Srbiju, krenuce i ostalo.
Mile
Ja samo znam da, kad god dođem u BG, imam utisak da ljudi sede jedni drugima na glavi. Imam osećaj prenaseljenosti, gužve koja odavno više nije normalna čak ni za milionski grad. Lično mislim da je svakodnevni život (kuća - posao - vrtić i slično) tamo pakao.
Д. Мирсин Сибничанин
Наравно да то није добро. То води к томе да градови постану државе, а да све около од Србије окупирају, тј преузму и без окупације земље у којима ће бити организован исти начин живота и у селима и у градовима. Крајње је време да се у свим селима почну стварати услови живота као и у градовима. Државе које уништавају села немају будућност. Државе треба да мењају своје главне градове. Стари Срби су били паметнији. Имали су престонице најпре у градовима Косова (Призрен, Приштина...), па Рашка, Скопљ
Dušan
Прва престоница је била Рас па се тек касније због стратешких разлога преселила на Косово, па потом у Скопље (Моравско-вардарска долина). Београд није био у српској држави а Ниш није имао већи стратешки значај !

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.