Žestoki neredi u Atini
Od našeg dopisnika
Atina – Atinska opština Nea Smirni, nedaleko od centra grada, poprište je žestokih sukoba demonstranata i policije. Letele su kamenice, zapaljive bombe, suzavac, korišćeni su vodeni topovi, ranjen je policajac, izbili su požari, uništeni su automobili, zapaljeno je drveće...
Tako izgleda jedna mirna opština koja je tokom dana prerasla u poprište velikog nezadovoljstva građana, u demonstracijama protiv policijske represije na kojima je učestvovalo preko šest hiljada ljudi, ali koje su kasnije dobile obeležje vandalizma uz učešće grupe od oko 700 „kapuljaša”. Oni su kamenicama i zapaljivim bombama napali policiju, palili su sve pred sobom. Tokom nereda dvojica policajaca su ozbiljno povređeni.
Ceo protest bio je izraz nezadovoljstva građana opštine Nea Smirni zbog incidenta koji se dogodio tokom vikenda. Tada je policijska patrola nameravala da kazni ljude koji su mirno sedeli i pokazali im dozvolu za izlazak na ulicu, koja je propisana u okviru mera zabrane tokom strogog karantina zbog pandemije.
Mladić koji se umešao u spor izvukao je „deblji kraj” jer je patrola, po oceni prisutnih građana, ali i na osnovu video-snimaka koji su preplavili ovdašnje društvene mreže, na njemu neopravdano primenila silu – koristeći pendreke, udarajući ga kada je već bio na zemlji.

Nezadovoljstvo građana zbog represije počelo je već u ponedeljak, naročito posle objašnjenja da policija „radi svoj posao”, ali sada prerasta u proteste koji prete da se prošire na celu Atinu. Zabrinjava činjenica da je u neredima vidljivo angažovanje anarhističkih grupa jer su nedaleko od poprišta nereda pronađene pripremljene zapaljive bombe i stotine flaša sa benzinom.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


