Lazarevac očišćen od narko-dilera
Tridesetak Lazarevčana okupilo se jedne večeri u januaru 2013. godine na sportskom igralištu nadomak Doma zdravlja i međusobno se zaklelo na borbu protiv narko-dilera u ovom gradu. Bila je to, kako kažu, „noć zavetnika” kada su jedni drugima obećali da će se beskompromisno boriti protiv zla koje je okovalo ovu beogradsku opštinu. Zavetovali su se da će se boriti za svaki život koji zbog droge bude doveden u pitanje i da će od ovog zla očistiti ulice i igrališta po kojima šetaju i igraju se deca i mladi.
Danas, osam godina kasnije, Udruženje „Sveti Sava” iz Lazarevca može da se pohvali da je u velikoj meri ispunilo obećanje. Objavljivanjem tri „crne knjige” sa fotografijama i podacima oko 120 narko-dilera koje su sami skupili, bespoštednom borbom, svojim novcem i ličnim angažovanjem, znatno su smanjili količinu droge u Lazarevcu i broj zavisnika. Većina narko-dilera je pod njihovim pritiskom otišla iz ovog mesta, a neki od njih nalaze se u zatvoru gde izdržavaju višegodišnje kazne.
– Inicijalna kapisla za osnivanje udruženja bilo je to što je puno ljudi u Lazarevcu umiralo od droge. Iz godine u godinu, taj broj se povećavao. Grad je bio preplavljen umrlicama mladih ljudi koje smo znali, maltene, još kada su bili u pelenama. Za ovih osam godina koliko postojimo, možda se pojavio jedan, eventualno dva nova zavisnika. A, ranije ih je bilo na stotine, naročito maloletnika. I građani primećuju da je situacija drugačija, bolja – objašnjava predsednik udruženja koji nas je zamolio da ga oslovljavamo sa Đovani.
On je u Lazarevcu uspešan trener kik-boksa i kaže da u svom timu ima evropske i svetske šampione koji su spremni za borbu protiv dilera i droge.
Članovi udruženja sa kojima smo razgovarali, navode da u gradu u vezi sa narkoticima, dilerima i novim zavisnicima ništa ne može da prođe mimo njih. Lazarevac je mali grad u kojem ništa ne može da se sakrije, a što je još važnije, roditelji dece koja konzumiraju drogu ili su to radila, imaju bezgranično poverenje u njih.
– U početku je bilo problema jer su nam se narko-dileri odupirali i fizički i na druge načine, a veliki broj njih imao je svoje ljude u policiji. Odavno nam se više ne suprotstavljaju, ali ih ne potcenjujemo. Ne zanemarujemo ni novac koji imaju, a imaju ga mnogo i svaki dinar potiče od prodaje narkotika. Situacija se u velikoj meri promenila. U policiju je došlo nekoliko novih ljudi koji žele da se bore, koji podržavaju ono što radimo. Od građana širom Srbije dobijamo fotografije, video-snimke i podatke o onima koji se bave trgovinom narkoticima. Svi ti podaci su na raspolaganju operativcima MUP-a. Ipak, najveću podršku imamo od zabrinutih roditelja. Naša borba nikada neće prestati jer zlo nikada neće nestati – kaže predsednik udruženja.
Članovi Udruženja „Sveti Sava” svakodnevno ažuriraju podatke o narko-dilerima. Praksa je da one koji dve godine ne prodaju drogu „skidaju” sa spiska. Ako se neko od „skinutih” vrati „u posao”, zauvek ostaje na spisku koji je javno dostupan.
– U lazarevačkoj policiji trenutno na suzbijanju narkotika radi svega nekoliko časnih policajaca. Ti ljudi svoj posao obavljaju veoma dobro i s obzirom na to da ih je malo, imaju odlične rezultate. Poslali smo dopis opštini Lazarevac u kojem apelujemo da svojim autoritetom i svim pravnim sredstvima koja su na raspolaganju, insistira na osnivanju posebnog odeljenja za borbu protiv narkotika. Takođe, zahtevamo da se organizuje edukacija stanovništva kako bi mogli da prepoznaju narko-dilere, način njihovog rada i mesta na kojima to rade, a sve u cilju prijavljivanja nadležnim organima. Tražimo i neprekidnu kampanju „prijavi dilera” pod pokroviteljstvom Skupštine opštine. Zbog činjenice da su narko-dileri u Lazarevcu uzeli više života nego ratovi na prostorima bivše Jugoslavije, potrebno je omladinu edukovati o narkoticima i predstaviti ih kao neprijatelja broj jedan. Lazarevac ima sredstava, znanja i na kraju krajeva, jedinstveni primer u Evropi kada je udruživanje ljudi u pitanju, a to je Udruženje „Sveti Sava”. Ovaj grad zaslužuje da se zauvek stane na put ubicama naše dece – poručuju iz ovog udruženja.
Pretnje
Zbog pretnji koje je upućivao članovima Udruženja „Sveti Sava”, nedavno je priveden Đorđe Jakovljević, zvani Đole Slinavi. Beogradska policija uhapsila ga je 2. marta ove godine u Lazarevcu jer je automobilom „be-em-ve” namerno prešao u suprotnu kolovoznu traku i pokušao da udari u vozilo jednog od članova udruženja. On je, kako se sumnja, i šest dana pre ovog incidenta automobilom došao do kuće oštećenog, turirao i pritiskao sirenu, nakon čega je protiv njega podneta prekršajna prijava.
Groblje – stecište narkomana i sektaša
Prema svedočenju meštana, na groblju u mestu Šopići počeli su da se skupljaju narkomani i osobe za koje se sumnja da su pripadnici satanističke sekte. Članovi Udruženja „Sveti Sava” otišli su do groblja u Šopićima, snimili video o stanju koje su tamo zatekli i objavili na društvenoj mreži „Fejsbuk”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


