Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kim Džong Un se ne javlja Bajdenu

Vašington je preko više diplomatskih kanala bezuspešno pokušao da uspostavi kontakt sa Severnom Korejom
Kim Džong Un se ne javlja Bajdenu
Ким Џонг Ун са супругом Ри Сол Ју (Фото ЕПА ЕФЕ – КЦНА)

Džo Bajden još nije izašao s planovima za Severnu Koreju, ali je njegova administracija već povukla poteze kako bi uspostavila kontakt sa režimom u Pjongjangu. Za sada bez opipljivog uspeha, jer je Kim Džong Un ignorisao Bajdenov poziv.

Pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore, Si-En En javlja kako je Bela kuća od polovine februara pokušavala da stupi u kontakt s administracijom severnokorejskog lidera Kim Džong Una. SAD i Severna Koreja nisu imale „aktivan dijalog” duže od godinu dana, uprkos višestrukim inicijativama Vašingtona da se on obnovi.

„Pokušali smo preko više kanala da stupimo u kontakt sa severnokorejskim vlastima, uključujući i njihovu misiju pri UN u Njujorku, kako bismo zajedno radili na smanjenju rizika od eskalacije tenzija. Ali iz Pjongjanga nije stigao nikakav odgovor”, kaže jedan visoki zvaničnik američke administracije, prenosi AP.

Ni u jednom od do sada objavljenih izveštaja nema naznaka šta su podrazumevali ti pokušaji Vašingtona da se uspostavi kontakt s Pjongjangom, kao ni na kojem nivou bi nova američka administracija htela da komunicira sa Severnom Korejom. Ne otkrivajući detalje, neimenovani američki izvor je poručio kako Bajdenov tim preispituje američku politiku prema Severnoj Koreji, „uključujući procenu svih dostupnih opcija za rešavanje sve veće pretnje koju Severna Koreja predstavlja susednim zemljama i široj međunarodnoj zajednici”.

Nuklearni izazov koji predstavlja Severna Koreja biće na dnevnom redu razgovora koji će ove nedelje voditi američki dvojac, ministar odbrane Lojd Ostin i šef Stejt departmenta Entoni Blinken, prvo u Tokiju, a potom u Seulu. To je očito uvod u objavljivanje planova Bele kuće za Severnu Koreju, koje se očekuje u aprilu.

Iako se bivši američki predsednik Donald Tramp susreo s Kim Džong Unom čak tri puta – u Singapuru (2018), u Vijetnamu i nekoliko meseci kasnije na granici dve Koreje – ti razgovori nisu doneli očekivani napredak, pre svega kad je reč o zaustavljanju nuklearnog programa Severne Koreje i ukidanju međunarodnih sankcija toj zemlji. Tramp je ušao u istoriju i kao prvi šef Bele kuće koji je zakoračio preko 38. paralele, na teritoriju najizolovanije zemlje na svetu. Ali osmesi i rukovanja s Kimom nisu uticali na to da Pjongjag prestane s razvojem balističkog raketnog arsenala.

Poverljivi izveštaj UN iz februara, u koji je Rojters imao uvid, kaže da je Severna Koreja održavala i razvijala svoj program nuklearnih projektila tokom 2020. godine, uprkos međunarodnim sankcijama. U izveštaju se navodi i da su severnokorejski hakeri samo tokom prošle godine ukrali 316 miliona dolara za finansiranje razvoja nuklearnog naoružanja. Si-En-En je nedavno objavio satelitske snimke iz kojih se navodno vidi kako severna Koreja pokušava da sakrije objekat za koji američke obaveštajne službe veruju da se odnosi na nuklearno oružje.

Bajden je tokom predizborne kampanje Kim Džon Una nazivao „nasilnikom” i tražio od njega da krene u razoružavanje pre nego što se ublaže teške sankcije SAD i UN Severnoj Koreji. Nasuprot tome, vrhovni vođa se hvalio da su razvili još preciznije rakete dugog dometa, špijunske satelite, pa čak i podmornicu na atomski pogon. Na nedavnom kongresu vladajuće Radničke partije, Kim, koji je tada izabran i za generalnog sekretara, označio je SAD kao glavnog neprijatelja svoje zemlje.

Uprkos zaoštrenoj retorici suseda, južnokorejski predsednik Mun Džae-in poručio je Bajdenu da uči iz neuspešne Trampove severnokorejske diplomatije i pokuša da održi pregovore s Pjongjangom. Mun Džae-in smatra da bi dijalog mogao da se ponovo pokrene ako bi se ponovo krenulo od deklaracije iz Singapura iz 2018. godine, koju su usvojili Tramp i Kim kako bi se u daljim pregovorima definisale konkretne mere.

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jelena
Iskreno, ni ja mu se ne bih javila. :D
Milenko
Mislim da je drug Kim odgovorio na poziv ali Džo nemože da se seti.
Almeida
Iz ovih komentara se vidi, sasvim jasno, kolika je žal što i mi nemamo našeg Kima. Dozovite se pameti. Bajden će brzo proći, a šta nama ostaje, ovakva razmišljanja.
Dusan T
Ponasanje Severne Koreje je slicno i tipicno americkom ponasanju kada se u nekoj banana republici izvrsi puc, pa hunta pokusava da stupi u diplomatski kontakt sa SAD, milseci da ce tako biti legitimizovani. Mozda je to razlog?
Novi komunista
Kim Džong je danas jedina nada čovečanstva koje tone u samoubistvo. Živeo, komunizam je ipak daleko humanije državno uređenje od ove opake demokratije.
Čegevara
Pa preseli se u severnu Koreju. Siguran sam da bi ti se jako dopalo, bez struje i hrane sa mogućnošću da zbog nekih nameštenih procesa budeš javno pogubljen.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.