Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ekologija je realan problem

Ekologija je realan problem
(foto Pixabay)

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da, kada jedan od osnovnih prioriteta građana postane životna sredina, to pokazuje da je Srbija danas drugačija, bolja nego što je bila, jer taj problem nije od juče, već je rezultat dugogodišnje nebrige, ali se sada o njemu više govori, jer su građani ranije imali mnogo većih problema.

Upitana kako je zaključila da u Srbiji nema većeg problema od ekologije, a u vezi sa subotnjim protestom, Brnabić je odgovorila da nije rekla da nema većeg problema, koji postoje i, kako kaže, mnogobrojni su, već je kazala da je odlično kada se dođe do toga da je jedan od osnovnih problema i prioriteta za građane životna sredina.

„To pokazuje da ovaj problem nije od juče, već je rezultat dugog niza nebrige o životnoj sredini, neulaganja u projekte zaštite životne sredine i ekologije, neulaganja u zelenu tranziciju”, konstatovala je Brnabić odgovarajući na pitanja novinara u Prvoj beogradskoj gimnaziji. Kako je rekla, danas sve više o tome pričamo, što ranije nije bio slučaj, jer su ljudi imali mnogo većih problema.

(foto Pixabay)

„Kada nemate posao, ne znate da li će vaše dete da ima posao posle škole, kada vam kasni penzija, onda ne razmišljate o životnoj sredini. Ovo pokazuje da je Srbija danas drugačija zemlja, bolja nego što je bila”, rekla je Brnabić. Ona je dodala da se do 2014. godine nije ulagalo ni u filtere u termoelektranama, nijedno postrojenje za odsumporavanje nije počelo da se gradi, nije bilo gasifikacije, već gradova koji se greju na mazut i ugalj.

„Imamo ih i danas, ali danas ide i gasifikacija i neke od ključnih 'crnih tačaka' kao što su Kragujevac, Užice, Valjevo, idu na projekat promene goriva u sistemu daljinskog grejanja, na gas ili biomasu. Ali, niste imali ljude na ulicama da kažu da je to neozbiljno i neodgovorno...” rekla je Brnabić.

Razlog za to je, kaže, što su se ljudi bavili egzistencijom, nisu imali posao, platu, nisu znali koliko je kurs dinara danas, a koliko će biti sutra, jer je kasnila penzija, nisu videli perspektivu... Premijerka je istakla da je od 2014. godine do danas uloženo oko 600 miliona evra u postrojenja za odsumporavanje u našim termoelektranama.

„Idemo na zamenu sa čvrstih goriva u daljinskom sistemu grejanja na gas ili biomasu, a uz kredit Razvojne banke Saveta Evrope od 200 miliona evra do kraja godine krenuće izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u 27 lokalnih samouprava”, rekla je Brnabić. Istakla je i da Srbija sada prvi put ima Zakon o klimatskim promenama, a pre pet dana završena inkluzivna javna rasprava o Zakonu o zaštiti prirode.

„Mislim da su ekologija i zaštita životne sredine realan problem, važan i uvek sam spremna da razgovaram o tome, ali takođe mislim da je tamo bio veliki broj ljudi, koji je to koristio za partikularne političke inteerse. Jer, da nije ne bismo čuli 'Vučiću, zapamtićeš', 'lopovi, lopovi'..., što nema veze sa ekologijom”, rekla je Brnabić.

 

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Саша Микић
Екологија јесте проблем! Објасните ми ко је крив када ми испред носа пролети кеса са смећем бачена из солитера на Новом Београду и то одмах у близини општине? Да ли је ту крива држава или неко други? Државу кривим што нема адекватне мере за кажњавање таквог понашања, а ове друге, јер затварају очи пред својим ликом у огледалу.
Milan...
Ekologija nije problem vec multidisciplinarna I interdisciplinarna nauka koja prucava odnos drustva I prirode koji je posredovan tehnickim sistemom. Pored toga, ekologijom se naziva I novi drustveni pokret koji se bori za bolji kvalitet zivota I bolji kvalitet zivotne sredine (okoline).
Čika Dragan
Da, ekologija je realan problem! No, mi smo najveći problem sami sebi. Volio bih da nam neko objavi podatak koliko je kredita potrošeno za kupovinu automobila a koliko za promenu prozora u stanovima i za postavljanje solarnih ploča na krovovima. Ili da nam neko objasni zašto se, umesto na periferiji grada, garaže grade u centru Beograda i na taj način privlače saobraćaj. Srbiji treba jedan obiman i sveobuhvatan investicioni plan oporavka životne sredine sličan onome za izgradnju autoputeva.
Миле
Еколошки проблеми су цивилиацијски проблеми. Више од 400 година траје девастација човекове околине и природе. У 20. веку, девастацији су највише допринели профитерски индустријализам и опсесивна потрошња, као модел развоја и начин живота људи. Решавање еколошких проблема дугорочан је и неизвестан задатак свих актера друштвене структуте. Није коректно све сваљивати на државу. Део одговорности сносе грађани, организације цивилног друштва, научне институције, сви актери друштвеног живота.
Иван С. Белић
Највеће загађење по градовима ствара превелики број аутомобила - по јединици површине. Аутомобили избацују отровни гас угљенмоноксид, од кога људи умиру у затвореном простору. Угљендиоксид, гас који се добије из сагоревања угља и дрва, је загушљивац и јесте да он у атмосфери ствара киселе кише, али њега је знатно мање него што га је било у ранијим вековима када је једини начин било грејање путем угља и дрва а енергија се добијала из парних машина.
Александар С.
CO2 и овај смог на слици дају погрешан утисак. Угљен-диоксид не загађује средину у количинама које људи стварају. Чак има позитиван ефекат на зеленило.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.