Obeležen dan tragičnog stradanja Nišlija
NIŠ – Ispred Spomenika žrtvama NATO agresije na Univerzitetskom trgu u Nišu obeležena 22. godišnjica tragičnog stradanja nevinih civila i građana 7. maja 1999. godine. Na prolaznike u Šumatovačkoj ulici nedaleko od zgrade nekadašnje Moravske banovine, danas Niškog univerziteta, pored glavne autobuske stanice i velike gradske pijace i na okolne zdravstvene i obrazovne objekte na današnji dan prvi put tokom bombardovanja bačeno je više dvadesetak kontejnera sa preko 400 kasetnih bombi. Toga dana živote je izgubilo 16 Nišlija, među kojima i 26-godišnja trudnica pred samim porođajem, a oko 60 je bilo ranjeno i povređeno. „Narandžaste ubice” istoga dana u 11.20 časova pale su i na objekat Klinike za patologiju KC Niš i parking niškog centra, kao i okolne ulice Ljube Nenadovića i Ljube Didića, na stadion i sportsku halu u parku Čair, gde su dve osobe poginule, a dvadesetak je povređeno, kao i na naselje Duvanište, na koje je napad kasetnim bombama ponovljen 12. maja 1999. godine, pri čemu je povređeno 11 osoba. U gradu na Nišavi tog 7. maja pre 22 godine zabeleženo je dvadesetak požara od kasetnih bombi, u kojima je potpuno izgorelo 12 automobila.
Godišnjica stradanja civilnih žrtava od kasetne municije obeležena je parastosom i polaganjem venaca na Spomenik žrtvama NATO agresije na Univerzitetskom trgu. Evociranju sećanja na tragični događaj, polaganju venaca i odavanju počasti nevinim žrtvama bombardovanja, prisustvovali su članovi porodica poginulih i ranjenih, predstavnici Vojske Srbije, ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova, Nišavskog okruga, grada Niša, Rusko-srpskog humanitarnog centra, kao i delegacije brojnih udruženja koja neguju slobodarske tradicije i građani Niša.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


