Zdravstveni turizam
Virus korona zahvatio je ceo svet. Kraj pandemije se još ne nazire, jer virus ima sposobnost da mutira i postaje sve zarazniji i smrtonosniji. Više miliona ljudi je do sada umrlo, a stotine miliona su zaražene. Maske kao zaštita i vakcinacija za sada su jedina šansa da se sačuvamo. Pitanje je koliko dugo će nas primljene vakcine sačuvati. Da li ćemo morati više puta godišnje da se vakcinišemo? Koliko ćemo još dugo moći izdržati da prijateljima ni ruku ne pružimo? Sve ovo odraziće se vrlo brzo i na psihičko stanje ljudi u celom svetu.
I u takvim okolnostima mora se misliti na privredu, jer se od toga živi. Zato je svima u interesu da se i oni koji su preležali kovid 19 i zalečeni su, ali ne i izlečeni, što pre oporave i vrate na posao i svojim porodicama.
Srbija nema more, ali zato ima više od 40 lepih banja, mnoge od njih poznate su po lepim parkovima, neke su i s bazenima s prirodno toplom i lekovitom vodom, što je veliki adut da banja radi tokom cele godine i da uvek bude puna gostiju. Vlasnicima banja u interesu je da se specijalizuju za oporavak postkovid pacijenata. To će svakako zahtevati i formiranje ambulante s odgovarajućim kadrovima i medicinskom opremom pri svakoj banji, a i država će morati da pomogne.
Samo na početku biće potrebno malo reklame preko televizije, interneta, a brzo će sami postkovid pacijenti biti najbolji promotori ovih banja, jer „dobar glas daleko se čuje”. Ova akcija finansijski bi preporodila naše banje, a nema sumnje da bi doprinela oporavku pacijenata. I država bi imala od ovoga koristi. Lepota naših banja i naši gastronomski specijaliteti pročuli bi se po svetu, što bi značilo veliku posetu, čak i kada pandemije više ne bude bilo.
Dragutin Dragojević,
Novi Beograd
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


