Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Američki kompliment Srbiji

Zašto nam je teško da „svarimo” rečenicu američke ministarke za trgovinu Đine Rajmondo da je Srbija „ekonomska lokomotiva zapadnog Balkana”. Iz Vašingtona nećemo dobijati samo pohvale i čestitke, kao što i ne dobijamo, ali i te manje prijatne stvari takođe treba da prihvatimo kao činjenice
Američki kompliment Srbiji
(Миланко Каличанин)

Iskusne diplomate kažu da ste sa Amerikancima uvek načisto. Nema uvijanja i laskanja, nema preterivanja ni kada su vesti dobre, ni kada su loše. Kažu onako kako jeste. Ne moramo da im ne verujemo na reč, ali deluje logično. Zašto bi svetska supersila birala reči kada razgovara sa malom državom kakva je Srbija, pa čak i sa nešto manje malom, kakva je bila nekadašnja Jugoslavija? S druge strane, zašto bi sa bilo kim na svetu razgovarala nemušto, zaobilazno, u šiframa? Niti ima vremena da se bavi takvim trikovima, niti ima bilo koji drugi razlog da se ponaša drugačije. Stepen američke otvorenosti direktno je proporcionalan njenom uticaju u međunarodnim odnosima. Dakle, maksimalan.

Potpuno je druga stvar kako mi razumemo ono što čujemo od Amerikanaca. Nažalost, to kako čujemo američke poruke često je puno šumova koji dolaze od naših unutrašnjih glasova u glavi, a to nije ni u kakvoj vezi sa tim šta su Amerikanci zaista rekli. Zašto nam je, na primer, teško da „svarimo” rečenicu američke ministarke za trgovinu Đine Rajmondo da je Srbija „ekonomska lokomotiva zapadnog Balkana”?

Od momenta kada se ta njena poruka, uz čestitku povodom 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije i Amerike, pojavila na „Tviteru”, tek mali broj naših otpozdravilo je sa – Hvala! Većina je američku sekretarku stavila na „hejt” i to uz dva obrazloženja, tako tipična za svakodnevno domaće građansko ratovanje na društvenim mrežama. Po jednima, ona je potpuna neznalica o tome šta je danas Srbija, a po drugima sekretarka Rajmondo je „kupljena” od Aleksandra Vučića. Ovde se nećemo obazirati na lupetanja kosovskih Albanaca koji, kako pretpostavljate, ne štede drvlje i kamenje što se usudila da kaže bilo šta pohvalno na račun Srbije.

Dakle, zaista je misterija odakle našim ljudima ideja da američka ministarka trgovine, jedna od najbližih saradnika predsednika Bajdena i jedna od najuticajnijih ljudi u administraciji, doskorašnja guvernerka države Rod Ajlend, može da bilo šta lupi na društvenim mrežama. Otkuda im znanje ili bar informacije na osnovu kojih mogu da tako lako bagatelišu izjavu jedne od najuticajnijih svetskih figura, koja se „osmelila” da Srbiju nazove ekonomskom lokomotivom regiona. Šta je to što naši ljudi znaju, a sekretarka Rajmondo ne zna? Koja to logistička podrška, statistika i analitika stoje iza naših znalaca sa „Tvitera” i komentatora na portalima, koje pokazuju suprotno od onog što je rekla skromna i neupućena ministarka trgovine najveće ekonomije sveta?

A šta ćemo tek sa onima koji su znalački zaključili da je sekretarku Rajmondo „kupio” Vučić i da zato ona govori to što govori? Đina Rajmondo upravlja trgovinskim sistemom koji je na svetskom tržištu težak između četiri i pet hiljada milijardi dolara godišnje. I takvog „teškaša” uspeva da „kupi” predsednik male balkanske ekonomije, koja godišnje vredi onoliko koliko Amerika trguje sa svetom za četiri dana!? Svaka čast. Da je ovo blizu zdrave pameti, srpskom predsedniku morali bi da pozavide i Kina i Rusija i Evropa zajedno.

Jasno je, nažalost, da ovde nemamo posla sa racionalnim, pa čak ni zdravorazumskim gledanjem na stvari. Imamo posla sa duboko ukorenjenom, palanačkom ostrašćenošću prema nečijem (tuđem) uspehu, a verovatno i sa patologijom. Jasno je da američka ministarka trgovine ima mnogo razloga da Srbiju nazove „ekonomskom lokomotivom” zapadnog Balkana. I statističkih i političkih. Baš kao što je njen sadašnji šef, a tada potpredsednik SAD Džozef Bajden, pre pet godina u beogradskom susretu sa Aleksandrom Vučićem, Srbiju nazvao „ključnim političkim i ekonomskim kamenom temeljcem celog regiona”.

Zašto bi sekretarka Rajmondo danas, a predsednik Bajden pre pet godina, „počastili” Srbiju istom titulom, ako zaista ne misle tako? Imaju li bilo koji razlog da podilaze Srbiji i njenom predsedniku Vučiću? I šta očekuju zauzvrat? Nemaju nikakav razlog za laskanje, nemaju ni potrebu da se dodvoravaju Srbiji, ništa ne očekuju zauzvrat, nisu ni potkupljeni. Oni jednostavno govore svoj stav, koji je zasnovan isključivo na podacima i na političkom maniru o kojem smo govorili na početku – da vam otvoreno kažu ono šta misle. Nekad je to dobro, nekada nije, ali sa tim ste uvek načisto.

Amerika već godinama ponavlja da je Srbija ekonomski i politički lider u regionu i to treba da prihvatimo kao činjenicu. Jer iz Vašingtona nećemo dobijati samo pohvale i čestitke, kao što i ne dobijamo, ali i te manje prijatne stvari takođe treba da prihvatimo kao činjenice. Samo političkim balavcima je dopušteno da biraju koje će poruke iz Vašingtona uzeti za ozbiljno, a koje će da ignorišu. Nažalost, nema ih samo među tviter-gunđalima, već ih ima i na javnoj sceni. Možete da se kladite da će sekretarka Rajmondo ovih dana nastradati od nekog od ovdašnjih opozicionih lidera, ili kao neznalica ili kao potkupljeni Vučićev bot. Sutra će slično proći možda i šef Stejt departmenta ili predsednik Bajden lično, ko zna. Neodgovorne izjave i glupost se u Srbiji, nažalost, ne oporezuju, niti postoje kaznene odredbe za njih, te je  ponuda ogromna i nikad nema nestašice istih.

Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari45
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Timeo Danaos et dona ferentis
"Трговац ти лаже са осмјехом, жена лаже сузе просипљући..."
Još malo..
Americki narod nije isto što i aktuelna politika SAD-a. Takođe njihova ekonomija nije isto što i Politika. Deo njihove ekonomije dejstvuje kroz politiku, dok još manji deo kroz spoljašnju politiku. To što neko prepoznaje potencijal Srbije, ne znači da bi Srbija imala ikakve koristi od realizacije istog. Čak naprotiv, u trenutnoj atmosferi krutog i autoritativanog sistema privlačimo sumnjive i nedobronamerne uticaje.
Predrag
Ja ne znam šta je ovom mom narodu da smo toliko blesavi. Pa šta je sporno u oceni? Treba prvo znati koje zemlje Zapad ubraja u Zapadni Balkan. To sigurno nisu Hrvatska i Slovenija, oni su u EU i tom političkom krugu kao šta to nije ni Rumunija koja je također u EU a, a i nije uopšte na Balkanu jer pod geografski Balkan se smatra sve ono šta je južnije od Save i Dunava. Ostaju Bosna, Crna Gora, Makedonija i Albanija. Da li je sporno da smo privredno jači od njih????
M
Bliska proslost nas je naucila da od njih dolaze samo pohvale sa predumisljajem. I Milosevica su hvalili. I Gorbacova, i Sadama i svakoga ko im je bio, i dok im je bio potreban.
Ljubomir Ćulibrk
U diplomatiji se retko prave namere, pohvale i pretnje izjavljuju otvoreno. Ovo je više igra reči, pošto se nema šta lepo kazati. Pohvalimo vas, malo da vam nahranimo sujetu. Možda i da vas upozorimo da ukoliko pravite probleme možete da imate uskoro sankcije prema privredi, čisto da vas malo smirimo i upristojimo. Na žalost svetom vlada pohlepa. Sve što se dešava vrti se i dalje samo oko moći i bogatstva, ništa nismo naučili kao čovečanstvo.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.