Petak, 10.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Grčka novčano nagrađuje mlade koji se vakcinišu

Grčka novčano nagrađuje mlade koji se vakcinišu
(Фото EPA-EFE/VAIOS CHASIALIS)

ATINA – Grčka vlada će svim mladim Grcima uzrasta od 18 do 25 godina ponuditi novčanu nagradu za prvu dozu vakcine protiv kovida-19, u okviru napora da se poveća stopa vakcinacije uoči letnjih odmora.

Grčka je prilično dobro prebrodila prvi talas pandemije, ali je bila primorana da u novembru nametne drugi lokdaun kako bi rasteretila sistem javnog zdravstva, prenosi Rojters.

Zbog smanjenja broja novozaraženih, vlasti u Atini su prošle nedelje ukinule obavezno nošenje maski na otvorenom, a svim građanima koji su primili obe doze vakcine dozvoljeno je da idu na posao ili u teretane bez prethodnog testiranja.

Do sada je potpuno vakcinisano oko 33 odsto ukupne populacije koja broji 11 miliona stanovnika, ali raste zabrinutost zbog mogućeg širenja zaraznije, delta varijante koronavirusa, zbog čega vlada razmatra podsticajne mere kojima bi ubrzala vakcinaciju, javlja Tanjug.

„Zajedno sa prvom dozom vakcine (mladi) će dobiti karticu sa kreditom od 150 evra. To dugujemo mladima kao gest zahvalnosti”, poručio je grčki premijer Kirijakos Micotakis tokom sednice vlade.

U Grčkoj ima oko 940.000 mladih starosti od 18 do 25 godina koji do sada jesu ili će do kraja godine primiti bar prvu dozu vakcine, a nakon toga će moći da prime i novčani stimulans ili tzv. „propusnicu za slobodu”.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

lekar, dijaspora
Centar za kontrolu bolesti (CDC) zajedno sa FDA (Uprava za Hranu i Lekove), USA su prosle nedelje doneli odluku da se na propratnom listu za vakcine Pfizer i Moderna od sada navodi zapaljenje srcanog misica i zapaljenje srcane kese (myocarditis i pericarditis) kao nus pojave. Kako su ove nus pojave zabelezene pre svega kod mladih to je vakcinisanje ove grupe upitno!
Zoran
Verovatno mladi ne vole zivot pa da ih nagrade kako bi sacuvali zivot svoj. Da je Korona stvarno opasna to bi bilo kao sa Variolom Verom. Tisina u medijima, samo bolesni se izoluju, brza vakcinacija, a niko ne bi rec rekao protiv vakcinacije, nego bi stao u red. E sad je sve suprotno.
Саша Микић
Поређење са Вариолом је неумесно. Погледајте историјат имунизације против великих богиња, а погледајте историјат ових вакцина. Друго за вакцинацију против Вариоле тачно се знало ко сме, а ко не сме да прими вакцину и они који смеју нису потписивали никакву сагласност. Са овим вакцинама нити се зна тачно ко сме, а ко не сме да их прими, нити је одговорност за последице ни на коме другом сем на вама, јер потписујете сагласност.
Vujisic
Ja bi bio veoma oprezan pre nego to donesem odluku da sam mlad i da sam Grk.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.