Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
TROPSKI TALAS U PRESTONICI

Ljudi izmoreni od vrućine

Malobrojni sugrađani bauljali su gradom, pokušavajući da se osveže na česmama ili u fontanama – Strancima „zvezda” ne smeta
Ljudi izmoreni od vrućine
(Фотографије Н. Марјановић)

Vedro nebo ogleda se u vodi. Idiličnu tišinu kvari udarac čekića. Nigde žive duše kraj Save, a bašte lokala u popularnoj Beton hali prazne. Zar letnji dani nisu kao stvoreni za šetnju i gluvarenje pored reke?

Slika koju smo zatekli govori više od hiljadu reči, a prema zvaničnim podacima, juče oko 13 časova izmereno je 36 stepeni Celzijusa, što je bio i te kako jak razlog da sugrađani ostanu kod kuće. U lokalima su se uglavnom dosađivali konobari, a u nekima od njih su bili i majstori: testerišu, farbaju... Brišu znoj sa čela, pričaju sebi u bradu kako je upeklo, a našim reporterima kažu da „kako god bilo, posao ne može da čeka”.

Na pusto šetalište, konačno, zakoračio je sugrađanin. Glava umotana tako da izgleda kao da nosi turban, tu su i crne naočare za sunce, u jednoj ruci drži flašu vode od jednog litra, a u drugoj mobilni telefon. Ne čudi ga što je šetalište pokraj reke pusto, priča, jer nema drveća i hladovine, upekao beton...

– Ne zove se džabe ovaj potez „Beton hala”. I nisam lud što sam se ovako opremio, ali nemojte da me slikate, molim vas! Tek kad odem na more, odnosno od sutra, rashladiću se. Na tropskoj vrućini, u Beogradu, to i nije moguće – kaže u jednom dahu i odlazi, uverivši se da ga ipak nismo uslikali.

Neki od konobara kleli su se da ovo mesto izgleda sasvim drugačije uveče, bez obzira na to šta pokazuje živa u termometru, jer ovo jeste jedna od oaza prestoničkog noćnog života.

Gradski trgovi i ulice juče su izgledali kao ljudi izmoreni od vrućine. Malobrojni sugrađani bauljali su gradom, pokušavajući da se osveže na česmama, a bilo je i onih koji su zakoračili u neke od fontana. Njihovi mališani prvi su se dosetili da izuju sandale i papuče i skvase stopala, a starijim pratiocima nije preostalo ništa drugo nego da uhvate korak sa njima.

U kafićima, koji se nalaze u ulicama u blizini Knez Mihailove, ventilatori i rashladni uređaji neprestano su radili, a pod suncobranima su sedeli gosti od kojih su neki bili i stranci. Fotografišu i snimaju prizore iz beogradskih bašta i sa ulica, čini se, koliko god da je upekla zvezda, vrućina se lakše podnosi kad se promeni sredina i ode što dalje od kuće.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Љиљана Драгић
Где бескућници проналазе хлад у овим тропским данима? Један човек је седео на станици прекопута Аде, ошамућен од врућине. Зато што није био баш уредан, људи су се удаљавали без потребе да га склоне у неки хлад. Дала сам му пола флаше воде, колико сам имала. Човек се лепо захвалио кроз ошамућен поглед. ПВЦ флашу није бацио на улицу, већ је заглавио уз метални држач. Животиње чиними се више пазимо!
Божа
У многим регионима у свету су такве температуре свакодневица. Онима који долазе са хладних подручја планете, потребно је привикавање.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.