Avganistan sada postaje problem ODKB-a
Tadžikistan je zvanično zatražio pomoć saveznika iz Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) u obezbeđenju sve problematičnije granice prema Avganistanu. Kako se snage SAD i NATO-a povlače iz ove zemlje, talibani zauzimaju sve veća prostranstva, prodirući do krajnjeg severa zemlje, granice s Tadžikistanom
. To je stvorilo veliki bezbednosni problem od prelivanja terorizma u ovu i druge zemlje centralne Azije, interesnu zonu Rusije koja predvodi ODKB, vojnobezbednosni savez u kojem su i Belorusija, Jermenija, Kazahstan, Kirgizija i Tadžikistan.
Diplomatski napori zbog problema na avganistansko-tadžikistanskoj granici, inače planinskoj, zbog čega je teško kontrolisati, intenzivirani su početkom jula. Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, kako je saopštila njegova informativna služba, razgovarao je o tome sa predsednikom Tadžikistana Emomalijem Rahmonom i tom prilikom obećao mu svu neophodnu podršku Rusije, kako bilateralnu, tako i kroz institucije ODKB-a. Putin je o eskalaciji krize u Avganistanu razgovarao i s Šavkatom Mirzijojevim, predsednikom Uzbekistana, države koja nije članica ODKB-a, ali se graniči i sa Avganistanom i sa Tadžikistanom.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov takođe je konstatovao da se situacija u Avganistanu ubrzano pogoršava, „uključujući i u kontekstu povlačenja američkih i drugih trupa NATO-a”. Kako prenosi „Sputnjik”, on je istakao da će Moskva učiniti sve da zaustavi svaku agresiju protiv svojih saveznika u ODKB-u, uključujući i upotrebu svoje vojske na tadžikistansko-avganistanskoj granici.
Stalni predstavnik Tadžikistana pri ODKB-u Hasan Sultonov je tokom video-konferencije, održane u sredu, obavestio svoje kolege o aktuelnoj situaciji na terenu.
„Tadžikistan, kao zemlja s najdužom granicom s Avganistanom, preduzima potrebne mere da obuzda situaciju i suprotstavi se pretnjama i izazovima koji dolaze iz ove zemlje. Ali, uzimajući u obzir situaciju u regionu, kao i činjenicu da su određeni delovi granice s Avganistanom teško pristupačni, teško da može sam da izađe na kraj s ovom situacijom... Stoga bismo želeli da pozovemo države članice da daju svoj doprinos”, izjavio je Sultonov.
ODKB je objavio njegovo izlaganje, u kojem se navodi da je za samo dve sedmice oko 1.500 pripadnika zvanične vojske Avganistana pred naletom talibana pobeglo u Tadžikistan. Reč je o vojnicima koji su se nalazili uz samu granicu, koju su prešli nakon borbe sa talibanima, a neki od njih su se povukli ne pruživši otpor neprijatelju.
Priliv avganistanskih vojnika, koji su zbrinuti, i pojava talibana uz samu granicu, bili su povod da se 5. jula održi sednica Saveta bezbednosti Tadžikistana, kojom je predsedavao predsednik Rahmon. Odlučeno je da se pošalju dodatne trupe na granicu prema Avganistanu, a ministru odbrane je naređeno da izvrši mobilizaciju oko 20.000 rezervnih vojnika. Rahmon je tada telefonom razgovarao s Putinom, ali i predsednikom Kazahstana.
„Šefovi tri države članice ODKB detaljno su razgovarali o trenutnoj alarmantnoj situaciji u severnim i severoistočnim provincijama Avganistana, koje se graniče s Tadžikistanom. Naglasili su da je tadžikistansko-avganistanski odsek granice od strateškog značaja u smislu obezbeđenja južnih granica ODKB”, rekao je Sultonov.
Ova organizacija je u danima pre formalnog poziva Dušanbea za pomoć intenzivirala aktivnosti u Tadžikistanu, državi koja je baš ove godine i predsedavajuća članica ODKB. U glavnom gradu te zemlje održan je sastanak Saveta Parlamentarne skupštine vojnobezbednosnog saveza. Generalni sekretar ODKB-a Stanislav Zas izjavio je tom prilikom da situacija u Avganistanu ima značajan uticaj na centralnu Aziju, zbog čega ova organizacija posvećuje tome veliku pažnju.
„Jedno od glavnih pitanja je u kojem pravcu će se tamo razvijati situacija nakon povlačenja kontingenata SAD i NATO-a, da li će zvanični Kabul i talibani moći da postignu sporazume koji bi osigurali mir i stabilnost u zemlji i sprečiti jačanje pozicija Islamske države i drugih tamošnjih ekstremističkih grupa”, rekao je Zas.
U Dušanbeu će, inače, ove godine biti održan i samit šefova država ODKB.
Vežbe u Tadžikistanu
Vojnobezbednosna organizacija koju predvodi Rusija najavila je i vežbe koje će se u narednim mesecima održati u Tadžikistanu, a to su „Borbeno bratstvo 2021” i „Kobalt”. U vezu sa krizom u Avganistanu mogu se dovesti i stalne akcije ODKB-a, a to su „Kanal” (suzbijanje trgovinom drogom), „Ilegal” (sprečavanje ilegalnih migracija) i „Plaćenik” (borba protiv terorizma, s akcentom na strane borce).
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.