Letnja škola u Tršiću puna đaka
Obrazovno-kulturni centar „Vuk Karadžić” u Tršiću ovog leta je pod opsadom srednjoškolaca iz svih krajeva Srbije, ali i iz država regiona, rešenih da predah od školskih obaveza ispune osvajanjem novih znanja. Dometi im nisu omeđeni uobičajenim planom i programom nastave i učenja, već znatiželjom i marljivošću. Istraživačkim koracima u predele lingvistike, folkloristike i istorije srpske kulture polaznici tršićke škole zalaze raznovrsnim društveno-humanističkim stazama koje vode u istom smeru – ka razvijanju interesovanja učenika za maternji jezik, snaženju identitetskih obeležja, ali i svesti o dužnosti svake generacije da nasleđe očuva, da ga svojim radom uveća i preda potomcima.
Tako su vrsni srbisti i folkloristi, članovi programskih odbora i predavači centra u Tršiću za ovu godinu zacrtali đacima prijemčive puteve nadgradnje jezičke kulture, znanja dijalektologije, frazeologije, žargonizama, leksikografije, digitalne humanistike...
Predavanjima, radionicama, filmskim projekcijama, individualnim i timskim istraživačkim poduhvatima polaznici seminara u rodnom mestu Vuka Karadžića trenutno putuju od praistorijskog i antičkog nasleđa na tlu Srbije, preko srpskoslovenske, srpskovizantijske do moderne građanske i srpske kulture u evropskom kontekstu. I sviđa im se. Došli bi opet, i kao studenti.
– Prvi put sam u Tršiću. Došao da proširim vidike, nadogradim opštu kulturu, iz drugačijeg ugla muzikologije, arhitekture i književnosti spoznam razvojne etape srpske kulture. Zanimljivo je. Tu smo od 1. do 14. avgusta. Polaznici su iz različitih krajeva, prijemčivi za kvalitetan razgovor. Stičemo nove prijatelje i kolege. Sviđa mi se centar. Mnogo je lepa priroda. Konačno smo dočekali da budemo ovde. Da što više đaka, ali i studenata, pohađa ovakve programe, bio bi nemerljiv doprinos društvu u celini – opisuje utiske za „Politiku” Uroš Delić, ovogodišnji maturant Gimnazije „Veljko Petrović” u Somboru, ali i brucoš Pravnog fakulteta u Beogradu.
Sličan seminar iz istorije pohađao je, kaže, u Istraživačkoj stanici „Petnica”.
– Uporedivi su. Ovde su predavanja više eks katedra, dolaze nam različiti univerzitetski profesori, akademici, pisci, imamo više kontakta s literaturom, teorijske polemike, da kažem, do sveopštih oblasti humanistike. Ističe se prof. dr Aleksandar Jovanović, kao moderator seminara koji pohađam. Držao nam je predavanja, pokazao nam Tršić, ali i sve njegove kolege, naši predavači, fini su i pristupačni za sva naša pitanja. U Petnici se više radi praktično. Mentori mogu biti i srednjoškolci, ali ih naravno ima i sa fakulteta i instituta ili iz nekog lokalnog arhiva. I Tršić i Petnicu apsolutno preporučujem – kaže Somborac natprosečno zainteresovan za istoriju srpske kulture, što ga je i dovelo u Tršić.
Za učešće u tršićkim programima đaci ne plaćaju kotizaciju, za razliku od polaznika petničkih programa. Kulturno-obrazovni centar „Vuk Karadžić” je ustanova Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Prosvetni vrh u februaru obaveštava školske uprave o programima i okvirnim terminima održavanja kurseva u tršićkom centru, one šalju pozivno pismo školama pa se đaci prijavljuju u skladu s interesovanjima.
– Ove godine imali smo više od 200 kandidata. Profesori su morali da prave selekciju i opet je znatno više polaznika nego ranije. Prvi put imamo veći broj polaznika iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, čak i jednu učenicu iz Slovenije. Bilo je nekoliko zainteresovanih đaka iz Severne Makedonije, ali nismo uspeli da organizujemo njihov dolazak. Trenutno kod nas boravi 25 polaznika na folkloristici i 35 naklonjenih istoriji srpske kulture. U prethodnoj grupi na lingvističkom kursu imali smo čak 57 srednjoškolaca. Svake godine naši polaznici pogledaju istorijski značajne lokalitete u okruženju. Sada su tragom Cerske bitke posetili Gučevo, Tekeriš, Mačkov kamen. Deca su sjajna. Već iskazuju veliko interesovanje da nam dođu i sledeće godine – dočarava za naš list Aleksandra Purić, direktorka Kulturno-obrazovnog centra „Vuk Karadžić” u Tršiću.
Srednjoškolski kursevi traju dve nedelje. Organizuju se samo leti. Cilj je da programa bude više, kao i učesnika – u toku cele godine.
– U dogovoru s profesorima iz programskog odbora bilo bi dobro da od sledeće godine imamo i programe za osnovce, pre svega sedmog i osmog razreda, koji učestvuju na takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti. Takođe, da za studente upriličimo radionice u kojima će se baviti izučavanjem srpskog jezika i književnosti, tradicije, kulturnog nasleđa, što i jeste specifičnost ovog centra. Pre aktuelnih srednjoškolskih kurseva ugostili smo studente treće godine etnologije i antropologije s Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu na obaveznoj stručnoj praksi, koju već treći put imaju kod nas. Bili smo domaćini i Filharmoniji mladih „Borislav Pašćan”, drugi put, a i oni puni lepih utisaka žele da i njihov boravak u Tršiću preraste u tradicionalni letnji kamp. Ovde će se održati obuka za lektore, od 25. do 31. avgusta. Prvog vikenda u oktobru bićemo domaćini međunarodnog naučnog skupa Savremena srpska folkloristika, i to četvrtu godinu zaredom. Lane smo uspeli da upriličimo samo taj skup i Prvu interkatedarsku srbističku konferenciju, a ove godine i drugu – podseća Purićeva.
Jesu to značajni pomaci imajući u vidu da je ovaj centar takoreći nov. Prvi je, i za sada jedini, koji funkcioniše u nizu planiranih i najavljivanih „centara izvrsnosti” pod kapom resornog ministarstva. Zvanično radi od septembra 2017, a prve radionice za srednjoškolce ovde su organizovane leta 2018. godine.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.