Nove pretnje sa Cetinja
Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica – Ceremoniju ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, u prisustvu patrijarha SPC Porfirija, planiranu za 4. septembar na Cetinju, ekstremisti pokušavaju da predstave kao moguću pretnju miru i bezbednosti grada podno Lovćena.
Nemali broj analitičara veruje da je pokušaj zastrašivanja i pretnji za dan ustoličenja novog mitropolita pokušaj skretanja s glavne teme – nepotpisivanja Temeljnog ugovora i njegove znatne izmene za koju su odgovorni premijer Zdravko Krivokapić i njegov potpredsednik Dritan Abazović.
Naime, podgorička „Pobjeda” objavila je da su „Abazović i njegova ekipa dorađivali novu verziju Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom, koji je potom premijer Zdravko Krivokapić poslao Beogradskoj patrijaršiji”.
U novoj verziji dokumenta, kako piše ovaj dnevnik, nema stavke koja je bila sporna, a u kojoj se navodi da se ne može graditi nijedan verski pravoslavni objekat u Crnoj Gori bez saglasnosti nadležnog arhijereja SPC, kao i odredba o Srpskoj pravoslavnoj crkvi kao tradicionalnoj verskoj zajednici s istorijskim kontinuitetom. Dodaju da je Abazovićev pravnički tim obe odredbe proglasio nezakonitim i neustavnim.
„Tim odredbama bila je diskriminisana crnogorska pravoslavna crkva koja je, da bi gradila hram – morala dobiti dozvolu od jednog od četiri episkopa SPC u Crnoj Gori – onih koji odbijaju da priznaju njeno postojanje”, navodi „Pobjeda”.
Takođe, kako se kaže, odredba o istorijskom kontinuitetu SPC bila je „jedna od najspornijih, imajući u vidu da je SPC zvanično osnovana tek 1921. godine i da se tim članom želi preuzeti kontinuitet od autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve, koja je bila definisana Ustavom Knjaževine Crne Gore iz 1905. godine”.
Ova novina dalje tvrdi da je „Abazović zajedno sa dve zapadne ambasade sprečio Krivokapića da potpiše temeljni ugovor sa SPC u Beogradu 27. maja” i da je „priznao novinarima da je video Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom i potvrdio da je ispravljeno sve što je bilo sporno u tom dokumentu”.
Sporenja oko potpisivanja Temeljnog ugovora su, zapravo, deo strategije bivše vlasti da se pokretanjem pitanja imovine SPC MCP i ustoličenjem novog mitropolita motivišu svi koji SPC doživljavaju kao tuđu, a Srbe kao tuđince koji su sa Svetim Savom porobili Crnu Goru.
Nakon što je predsednik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović saopštio da je među organizatorima protesta na Cetinju najavljenih za 4. septembar Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića, stigla mu je pretnja tužbom.
„DPS i njen predsednik Milo Đukanović nemaju nikakve veze s organizacijom protesta na Cetinju najavljenih za 4. septembar, a zbog ovih lažnih navoda DPS će nadležnom tužilaštvu podneti krivičnu prijavu protiv Gorana Danilovića. Svakako, na Cetinju ćemo biti, ne kao organizatori, već kao građani Crne Gore i prijatelji prestonice”, navodi se u saopštenju DPS-a.
Malo ko, međutim, veruje u ovakve tvrdnje.
„To što DPS neće zvanično biti organizator ’najavljenih protesta’ na Cetinju nije opravdanje, nego kukavičluk. Nisam nigde ni rekao da DPS stoji iza ’najavljenih’ građanskih protesta, jer bi to bio oksimoron – izuzev u vlastitim saopštenjima, oni su nespojivi s građanskim politikama, pa i takvim protestima. Rekao sam da stoje iza krvomutnje, iza huškanja i radikalizacije. Ako će me zbog toga tužiti nadležnom tužilaštvu, čine mi čast”, kaže Danilović za „Politiku”.
Dodaje da su „samo nepismeni ljudi i politički polusvet mogli da vode rat protiv svojih građana i razjure mladost Cetinja i cele Crne Gore diljem sveta, a istovremeno se zaklinju u istorijsko trajanje, čojstvo, junaštvo i večnost države, od koje su napravili veliku benzinsku pumpu i kontejner duvana. DPS je više oteo i odneo sa Cetinja nego Austrougari i Italijani zajedno”.
Advokat SPC MCP Dalibor Kavarić o porukama pretnje i nasilja određenih organizacija, partija i pojedinaca sa Cetinja kaže za „Politiku” da je za ovu priliku već pripremljeno nekoliko kriminalaca iz miljea bezbednosno interesantnih lica.
„Njihov zadatak je da upotrebe već pripremljeno vatreno oružje i izvrše terorističke akte, eksplozije, paljevine, a po potrebi i ranjavanje ili lišavanje života, s krajnjim ciljem destabilizacije Crne Gore, izazivanja panike, nereda i nesigurnosti. I to sve, kako bi silom bilo onemogućeno da se izvrši zakonita i kanonska radnja ustoličenja izabranoga Mitropolita Joanikija Mićovića”, objašnjava Kavarić.
Zanimljivo je da se crnogorska mitropolija još ne oglašava u vezi s izmenama pojedinih stavki u Temeljnom ugovoru, pretnjama sa Cetinja i ponovnim pokretanjem pitanja imovine SPC MCP.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


