Očevi na točkovima putuju kroz Srbiju
Za razliku od Milutina, jednog od junaka legendarne pesme Đorđa Balaševića „Neki novi klinci”, koji ima sina od četiri i po godine i uči ga da peca, većina očeva u našoj zemlji češće je na službenom putu ili kod auto-mehaničara, a ne za šporetom ili na roditeljskom sastanku. Statistika kaže da je broj očeva koji uzimaju tzv. porodiljsko odsustvo, odnosno odsustvo radi nege deteta na nivou – statističke greške jer tek svaki dvestoti otac koristi ovu zakonsku mogućnost, a brojke takođe svedoče da se tate u našoj sredini u proseku detetom bave jedanaest minuta dnevno. Zbog toga su Mikser organizacija i Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA Srbija) započeli novi zajednički projekat pod nazivom „Prostor za tate – tate na točkovima”, koji će karavanom proći kroz nekoliko mesta u Srbiji i sa očevima razgovarati o roditeljstvu, rodnoj ravnopravnosti i stvaranju većeg prostora za sve očeve u svakodnevici odrastanja dece, kao i uticaju pandemijske krize na odnose u porodici.
Kako ističu organizatori ovog projekta, inicijativa o stvaranju ovakvog prostora započela je zajedničkom tribinom na ovogodišnjem „Mikser festivalu”, na kojoj su učestvovali Ivan Lalić, izvršni direktor „Miksera”, Borka Jeremić, zamenica direktora UNFPA u Srbiji, i Miša Stojiljković, psiholog i autor serijala „Tata, ti si lud”, koji se bavi upravo očevima i njihovom ulogom u odgajanju i vaspitavanju dece. Prva radionica održana je juče u Baču, sastanak sa očevima zakazan je danas u Beogradu u klubu „Elektropionir” u Cetinjskoj ulici u 18 časova, a karavan će tokom naredna tri meseca, koliko projekat traje, obići i Vrmdžu, Gornji Milanovac i Novi Pazar. Prostor za tate otvoren je i virtuelno, kroz otvorenu javnu fejsbuk grupu „Prostor za tate – tate na točkovima”, gde se tate širom Srbije mogu povezati, razmeniti iskustva i ideje, ali i pratiti dalji tok projekta.
„Tradicionalno – otac je taj koji ide u ’lov’ i donosi lovinu kući, a ređe menja pelene i ide na porodiljsko odsustvo. Zbog toga mi želimo da pričamo o ulozi tata danas i da vidimo koliko je ta uloga drugačija od vremena kada su naši očevi i njihovi oci bili stroge i neupitne figure u kući pored kojih su proticala detinjstva, puberteti i ’jadi mladog Vertera’ njihovih potomaka. Međutim, iako su očevi manje prisutni u životu svoje dece od majki, ne znači da muškarci nemaju interesa ili motivacije da učestvuju u roditeljstvu. Naprotiv, podaci pokazuju da skoro 90 odsto muškaraca u Srbiji želi da provodi više vremena sa decom. Štaviše, trećina očeva kaže da bi napustila posao da bi brinula o deci ako bi njihove partnerke zarađivale dovoljno. Iz višegodišnjih istraživanja znamo da kada je muškarac aktivno uključen u roditeljstvo, majke su zadovoljnije, manje je nasilja nad ženama i decom i porodična klima je bolja, i to se pozitivno odražava na decu. Problematično ponašanje kod dece znatno se smanjuje kada ona uče od dobrih modela. Sve su to razlozi zbog kojih smo započeli ovaj projekat koji će trajati naredna tri meseca i u koji očevi mogu da se uključe preko fejsbuk stranica ’Tata na točkovima i ’Tata ti si lud’, kaže Miša Stojiljković.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


