Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Do 20 sati u kafani i ‒ kući

Do 20 sati u kafani i ‒ kući
(Фотографије А. Васиљевић)

Nova epidemiološka uredba o primeni kovid propusnica od 20 sati u ugostiteljskim i objektima gde se organizuju igre na sreću stupila je na snagu. A sugrađani, očekivano, imaju podeljena mišljenja.

Dok su stariji gotovo ravnodušni, mlađi, kao i redovni posetioci lokalnih kafana bili su spremni za raspravu sa kontrolorima.

Obavezne kovid propusnice iz kafana, kafića, klubova, restorana proširila se i na kladionice, kockarnice, slot klubove i druge objekte slične namene. Istom uredbom radno vreme ovih objekata nije ograničeno.

Ono što je gostima omogućavalo ulazak u ugostiteljski objekat, kockarnicu ili kladionicu od momenta kada je sat pokazao 20 časova su digitalni zeleni sertifikat koji je dokaz o primljenoj drugoj, odnosno trećoj dozi vakcine kojim se potvrđuje da vakcinacija nije starija od 210 dana, negativan pi-si-ar test, ne stariji od 72 sata, negativan antigenski test, ne stariji od 48 sati, dokaz o preležanom kovidu u prethodnih sedam meseci, pozitivan test na antitela, ne stariji od tri meseca i urađen u državnoj laboratoriji. Posetioci mogu digitalni zeleni sertifikat da imaju u telefonu ili odštampan na papiru, a proverava se skeniranjem jedinstvenog ku-ar koda.

Mlađi sugrađani, između 18 i 25 godina, bili su spremni na ovu situaciju, pa su u ranijim časovima zauzeli mesta u lokalnim kafanama i kafićima. Već negde oko 18 časova atmosfera je počela da se „usijava”. Rano ispijena pića su ih zagrejala i razgalila, pa su uzbuđeno čekali stupanje na snagu epidemiološke mere koja obavezuje sve prisutne da od osam uveče mogu da budu u objektu samo ako imaju kovid propusnice.

Redar je tu da proveri dokumenta, Bez kovid propusnice nema ulaska 

Smejali su se, vikali, naručivali...

‒ Ali, šta oni znaju? Da se treba suprotstaviti nekim merama, da se sve opasnosti koje nosi virus korona njih ne dotiču. Mladi su, jaki i otporni. Ništa im se dosad ružno nije desilo, pa što bi moralo i od sada? Nemaju dovoljno informacija. Ne gledaju televiziju, ne slušaju vesti, jedini izvor informacija su im portali na kojima piše da je sve ovo prenaduvano, da virus ne postoji kao takav kakvim ga „matorci” predstavljaju, da je to kao grip, tri dana kijanja i kašljanja i sve okej ‒ prokomentarisao je jedan sugrađanin.

On je, kaže, vakcinisan i revakcinisan, pa je pitao tri mladića i dve devojke koje poznaje odranije jesu li vakcinisani. Dobio je odgovor da nisu i da ih ne interesuje hoće li doći neka kontrola, a jedan od njih ponosno je pokazao da on na telefonu ima potvrdu da je vakcinisan, a nije.

Slično su se ponašali i neki stariji građani, navikli da večeri provode okupljeni za stolovima sa kariranim stolnjacima, najčešće uz meze i rakijicu. Stava da imaju veliko iskustvo iza sebe i da su do sada videli sve što se može videti, te da virus ne postoji ili da su mere politička propaganda, i oni su čekali 20 časova u sličnom raspoloženju.

Međutim, kada je taj čas kucnuo, nije bilo toliko problema. Lokali su uglavnom bili pusti, u kafićima je bio tek poneko ko je na ulazu dao sertifikat na uvid. Po dva ili tri stola zauzeta unutra i po jedan ili dva u bašti. Jer ipak je ponedeljak uveče. Prvi je radni dan u nedelji i treba se spremiti za dalje.

Neko se i uplašio

U jednoj novobeogradskoj kafani ugostitelji su odlučili da ne rizikuju i da situaciju drže pod kontrolom…

‒ A onda u glavni deo kafane ulazi konobar i kaže na sav glas: „Molim vas da imate u vidu da večeras radimo do osam!”

Negodovanje, neverica, neslaganje, ali tako je. Ljudi rešili da zatvore restoran na vreme, pre nego što se bilo kakva opasnost kažnjavanja nadvije nad njih. Sjajna ideja, neće da rizikuju. A što bi ‒ nemaju nikake „veze”, rade pošteno, poštuju mere koje je neko doneo. I taj konobar uspeva. Polagano, jedan za drugim prazne se stolovi, momci i devojke gunđajući izlaze i upućuju se u nekim drugim pravcima. U pravcima ugostiteljskih objekata čiji se vlasnici ne boje, odnosno ne mare za kažnjavanje.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Petar
"доказ о примљеној другој, односно трећој дози вакцине којим се потврђује да вакцинација није старија од 210 дана" Znači vakcinisanje svakih 7 meseci. Pri tome Svetska zdravstvena organizacija preporučuje treću vakcini kod ljudi koji imaju problema sa imunitetom. I ako se dokaže da prve dve doze gube efikasnost kod većeg broja stanovnika. Ko želi može da proveri na sajtu SZO. Ovako se samo troši novac i uskraćuju vakcine onima koji još uvek nisu uspeli da je nabave.
dzordz
veoma je zanimljivo da ne postoji disciplinovanost u primeni uredbe od strane dela populacije. ni spremnost. prosecno dnevno umre 60 lica, sto je preko 1800 za proslih 30 dana. a u bolnicama se leci od kovida skoro 7000 ljudi, zena i dece. i to nije dovoljno kao podatak!? o cemu se uopste radi? treba li manjina da terorise vecinu? dokle bre?
!
1800 je nista u poredjenju sa 4000 umrlih od srca samo u proteklih 30 dana a gde su tu i druge bolesti, a njih nece da lece jer je navodno kovid smrtonosna bolest.
Аха
Па неће бити "Џорџе" да су кафане одговорне за умирање пацијената на респираторима већ слепо слеђење протокола СЗО за које постоје доказане медицинске алтернативе које се не примењују. Зашто? Иначе мере су неуставне, неефикасне и бесмислене јер и вакцинисани подједнако преносе према свим релевантним студијама. И да, мањина (али не невакцинисаних) терорише већину...ако сме да се каже.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.