Četvrtak, 16.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zašto je Kosovo tzv. Kosovo

Zašto je Kosovo tzv. Kosovo
(Принтскрин)

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je u skladu sa situacijom na terenu, činjenicama i stavovima najrelevantnijih institucija, poput UN, ali i ponašanjem Prištine prema sopstvenim aktima, poptuno jasno zašto uz Kosovo ili vojsku Kosova mora da stoji reč takozvano.

Brnabić je to rekla na 101. seminaru Rouz Rot koji u naredna tri dana u Domu Narodne skupštine organizuje Parlamentarna skupština NATO.

Na pitanje parlementarke iz Severne Makredonije zašto govori takozvano Kosovo, premijerka je podsetila da Prišitna ne poštuje ni svoje akte, a ni Briselski dogovor, dodajući da je nerazumno očekivati da se ide u pregovore o drugom sporazumu kada ni devet godina nakon prvog nisu ispunili obaveze.

„Sve sto sam govorila (tzv) u skladu je sa situacijom na terenu kako je Kosovo viđeno od strane najrelevantnijih međunarodnih organizacija kao što su UN, ali i preko 50 odsto članica UN koje nisu priznale i prihvatile jednostrano priznatu nezavisnost naše pokrajine”, odgovorila je Brnabić na seminaru kojem prisutvuju i brojni parlametarci iz Norveške, Turske, Švajcarske, Luskemburga, država nastalih raspadom S S SR-a, kao i iz regiona.

„Ne prihvatamo i ne priznajemo jednostrano progalšenu nezavisnot Kosova, to nije u skladu ni sa našim Ustavom ni Rezolucijom 1244 (SB UN)”, rekla je ona.

Premijerka je naglasila da Kosovo u UN nema stolicu i nije međunarodno priznati entitet u skladu sa međunarodnim normama.

Prema njenim rečima, poptuno je jasno zašto se govori na taj način.

„Potpuno je jasno i to da je Beograd iskreno posvećen dijalogu sa Prištinom, da smatramo da je nemoguće doći do dogovora o normalizaciji, uzajamno prihvatljivog i dugoročno održivog rešenja”, rekla je Brnabić, preneo je Tanjug.

Ona je naglasila da moramo da se okrenemo buducnosti, da vidimo kako takve stvari da prevaziđemo i obezbedimo dugoročan mir i stablnost bez kojih nema boljeg kvaliteta života.

„I kada premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti kaže da mu dijalog nije jedan od pritorieta, već radna mesta, plate i kvalitet života, to prvenstveno znači dijalog sa Beogradom, jer bez rešenja nema ni stablnosti, ni otvaranja radnih mesta, ni prosperiteta”, kazala je premijerka.

Brnabić je rekla da Priština i kod osnivanja vojske nije postupila u skladu sa svojim internim aktom - ustavom koji jasno kaže da ako se takve stvari dešavaju moraju da imaju podršku Srba, a Srbe niko nije pitao.

Toliko o toj oblasti i vladavini prava, rekla je Brnabić i naglasila da na strani Prišitne nije videla spremnost na dijalog, a što govori i sve veći napad na Srbe i protivljenje Zajdenici srpskih opština (ZSO).

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić je naglasio da se ne govori o tzv. Kosovu jer je ono deo Srbije već o tzv. nezavisnoj državi, podsećajući u odgovoru severnomakdeonskoj poslanici na istorjiat sale u kojoj se učesnici skupa nalaze, kao i na to da je nekada služila svim republikama SFRJ, pa i Makedoniji.

Dodao je da zato želi da podseti šta su i ko bile pokrajine, a šta republike, koje su imale pravo na samoopredeljenje, što je. kako je podsetio, zaključila i Badinterova komisja na osnovu međunaodnog prava.

 

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

izgovori za zamajavanje
Sve su to izgovori za domaću upotrebu da se zamagli suština Briselskog sporazuma kojim je Kosovo dobilo sve statusne atribute države, sa integrisanom granicom 2013. god. Ali će na kraju predstojeće finalizacije, sa sveobuhvatnim obavezujućim kompromisom o normalizaciji - zvanično da se obznani, i Kosovo učlani u UN. Zašto u Briselskom sporazumu nigde ne piše reč Srbija, Južna srpska pokraina... nego piše da ZSO upravlja po zakonima i Ustavu Kosova? Treba odbaciti BS- otimanje srpske teritorije!
Mira
Zato što Repubika Srbija ima pravo da zahteva izvršenje Kumanovskog sporazuma i Rezolucije 1244 UN od svih članica UN i svih organa UN po čl.25.Povelje UN.
Demos Cratein
Није Косово тзв. Косово. Па ми Косово називамо Косово а име води корен од пуног назива Косово поље. Поље птице кос. Република Косово је тзв. Република Косово. На албанском језику Косово ништа не значи.
Pero
Nasi politicari grese kada kazu takozvana Kosovo jer i u ustavu sRbije pise Kosovo i Metohija pa prema tome i nemoze da bude takozvana
Мандрак
Треба ствари назвати својим правим именом. Српска територија под привременом окупацијом НАТО-а.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.