I knjigama leče ranjene duše
Kovin - Tokom vanrednog stanja i epidemije kovida 19, uz rekonstrukciju objekata i nabavku nove opreme, u biblioteku Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti ,,Kovin”, stiglo je i 1.300 novih knjiga različitog žanra kao poklon Narodne biblioteke Srbije, Biblioteke grada Beograda, vodećih domaćih izdavačkih kuća i Udruženje „Adligat”, ali i motivacionih govornika, Ane Bučević i Siniše Ubovića. Vreme darivanja pokrenulo je i akciju ,,Knjigom u bolnice”, Sekcije za humanost, umetnost i kulturu Društva lekara Vojvodine, a Specijalna bolnica ,,Kovin”, postala 41. zdravstvena ustanova kojoj su lekari takođe poklonili nove naslove i tako obogatili bolničku biblioteku.
Klasici domaće i svetske književnosti, veliki broj naslova iz oblasti društvenih i tehničkih nauka, nacionalne istorije, psihologije, beletristike i poezije i jedan broj knjiga na stranim jezicima, sada mogu biti izbor korisnika, pre svega pacijenata ove bolnice. Među poklonima su se našle i logičke i edukativne igre, didaktičko-nastavna sredstva i materijal za rad, te su pored medicinskog lečenja, stvoreni uslovi za biblioterapiju, koja treba da pomogne bržem i uspešnijem oporavku pacijenata.
,,Biblioterapija je savremen metod koji koristi književnost za poboljšanje mentalnog zdravlja. Čitanje ublažava anksioznost, smanjuje stigmatizaciju, pomaže oslobađanju stresa i svakako pozitivno utiče na rehabilitaciju pacijenata. Oni sada mogu u našoj biblioteci da kvalitetno provode slobodno vreme, čitaju knjige, časopise, uz preporuku i savete pri izboru sadržaja. Imajući to u vidu, proširenje knjižnog fonda biblioteke nosi sa sobom pozitivne strane za pacijente koje zbrinjava naša ustanova, a značaj ovih donacija višestruko važan. Zato, veliko hvala svima koji nam daju podršku i pomažu nam”, dr Jovanka Petrović, v. d. direktora SBPB ,,Kovin”.
Kovinska bolnica jedna je od retkih koja se može pohvaliti zavidnim brojem naslova u biblioteci, koja se popunjava bezmalo jedan vek. Sada čuva blizu 8.000 knjiga i ima više od 400 članova. Sve je to na raspolaganju i lekarima, drugom osoblju i pacijentima, pomaže poboljšavanju njihovog mentalnog zdravlja i zajedno s muziko-terapijom, čini da osnaže svoju dušu.
„Uz knjige, stigle su od donatora i naočare za pacijente, što im olakšava da ne moraju na pregled kod oftalmologa već imaju na raspolaganju svoju dioptriju. Čitanjem se oplemenjujemo i stabilizujemo emocionalno i ono što je važno u biblioterapiji jeste što razgovaramo o onome šta smo pročitali. Kod pacijenata se aktivira drugi fokus u odnosu na bolest i tako rade na svom poštovanju, i što je veoma važno, na taj način se pripremaju za izlazak iz bolnice”, ističe dr Jovanka Petrović.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.