Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Omiljeni sin pukovnika Gadafija podelio Libijce

Na vest da je Saif el Islam Gadafi, inače nosilac titule doktora nauka prestižne Londonske škole ekonomije, zainteresovan da postane državnik, na zapadu te zemlje od nedelje traju protesti
Omiljeni sin pukovnika Gadafija podelio Libijce
Саифа ел Ислам Гадафи (Фото ЕПА /Sabri Elmhedwi)

Kandidatura Saifa el Islam Gadafija na prvim direktnim predsedničkim izborima u Libiji (najavljenim za 24. decembar), razbuktala je ove sedmice političke strasti, kako na domaćem terenu naftonosne države, tako i u međunarodnoj javnosti. Omiljeni sin svrgnutog (i zverski ubijenog) pukovnika Moamera el Gadafija, lidera Libije od 1969. do 2011. godine, prijavio se Izbornoj komisiji Libije u nedelju u pustinjskoj varoši Sebha , 400 kilometara jugozapadno od Tripolija.

Citirajući kuranske ajete, Saif el Islam Gadafi je tom prilikom poručio da „ Bog uvek ostvari svoje zamisli, čak i kada nas nevernici mrze”. Koga je Saif el Islam (ime na arapskom znači „ mač islama”) imao na umu pod „nevernicima”, nije pojasnio.

Na vest da je Gadafijev, svojevremeno označeni naslednik na čelu Libije, inače nosilac titule doktora nauka prestižne Londonske škole ekonomije, zainteresovan da postane državnik, na zapadu te zemlje od nedelje traju protesti. Najpre su izbili u varoši Zavija gde su uticajni mesni zvaničnici smesta ustali protiv Saifove kandidature, kao i protiv najava da bi se i feldmaršal Halifa Haftar, donedavni komandant Libijske narodne armije sa sedištem na istoku zemlje, mogao kandidovati.

Korak dalje otišao je  u ponedeljak lokalni savet staraca u Misurati, inače epicentru pobune protiv Gadafijevih tokom  „arapskog proleća” 2011. godine. Iz Misurate je Libijcima poslat poziv na bojkot izbora na koje se prijavljuju lica optužena pred domaćim sudovima kao i u Hagu za zlodela u prethodnoj deceniji. Istovremeno, niz glasačkih mesta širom zapadne Libije zatvoreno je, dok je iz Misurate „slobodnim patriotama” upućen poziv da nastave sa protestima sve dok se ne ustanovi pravni okvir najavljenog izjašnjavanja oko 2,3 miliona do sada registrovanih birača.

Povodom kandidature Saifa el Islam Gadafija juče se oglasio i američki Stejt department.

„Sjedinjenim Američkim Državama i međunarodnoj javnosti teško je da vide da Saif el Islam preuzima poziciju u vladi Libije”, istakao je Semjuel Verberger, regionalni portparol Stejt departmenta, u izjavi koju prenose arapski mediji.

U međuvremenu, Izborna komisija Libije ustvrdila je da je prijava kandidature Saifa el Islam Gadafija „ u redu” , demantujući glasine da je njegov podnesak u Sebhi odbacila.  „Sajt Izborne komisije Libije nakon prijave Saifa el Islama napali su hakeri, ali je stvar razrešena”, poručili su iz komisije.

Da predizborna gužva u Libiji tek predstoji, svedoči i to što je u predsedničku trku juče ušao i feldmaršal Halifa Haftar, predajući svoju izbornu prijavu u Bengaziju, javio je „ Tajms of Izrael”. Koliko bi kandidature Saifa el Islama i Halife Haftara mogle uneti razdor među biračima na naftonosnom istoku Libije za sada je neizvesno.

Naime, omražen na zapadu Libije, Saif el Islam je nakon što su ga pobunjenici uhapsili novembra 2011. i držali u pritvoru do 2017. godine, jedno vreme nakon toga boravio na istoku zemlje , gde je uživao podršku protivnika vlasti u prestonom Tripoliju.

Kada je 2014. godine sud u Tripoliju osudio Saifa el Islama na smrtnu kaznu u odsustvu, zbog protivljenja „ arapskom proleću”, vlasti na istoku Libije poništile su tu presudu.

U međuvremenu, deo međunarodne javnosti, predvođen Moskvom i Kairom, svojevremeno je smatrao da bi Saif el Islam, ekstremno vešt pregovarač na međunarodnoj sceni tokom očeve vladavine i poverenik Libijskog investicionog fonda, čija su ukupna novčana sredstva i danas misterija, mogao biti pobednički kandidat na državnim izborima.

Odluka feldmaršala Halife Haftara, vlasnika dvojnog libijskog i američkog državljanstva, da uđe u predsedničku trku, ruši potencijalnu političku monolitnost istoka Libije, gde su inače stacionirane ključne proizvodne i saobraćajne petroinstalacije te zemlje.

Bilo kako bilo, arena libijskih predsedničkih kandidata tek počinje da se puni. Prijavljivanje predsedničkih aspiranata zvanično traje do 22. novembra, dok kandidati za poslanička mesta u državnom parlamentu imaju rok do 7. decembra. Prema očekivanjima međunarodne javnosti i dela prelazne vlasti u Libiji, izbori za predsednika i parlament treba da se održe 24. decembra, ali to još nije izvesno. Naime, aktuelni sastav državnog parlamenta Libije (kojem je inače odavno istekao mandat) sa sedištem na istoku zemlje u Tobruku, doneo je prošlog meseca odluku da se izbori za nove poslanike odlože za početak iduće godine. Čija će biti poslednja u slučaju predstojećih libijskih izbora, tek će se videti.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

podrška
Podrška za Saifa!
Из Британије
”Докторирао на престижној Лондонској Школи Економије”. Наравно, био је пар пута у тој установи (обилазећи лондонске бурдеље) и дао ”прилог” за обнову и развој те установе итд. Остало се чита између редова.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.