Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

O penzijskom jazu

O penzijskom jazu
(Фото А. Васиљевић)

U dopisu objavljenom 9. novembra u rubrici Među nama poštovani Petar Orozović, profesor fizike u penziji, daje prikaz lošeg rešenja korekcija penzija po postojećim zakonskim rešenjima.

Pokušaću da kao diplomirani ekonomista u penziji dam skroman doprinos „rešavanju kvadrature kruga”. Ako je pre nekoliko godina Žika imao penziju 20.000 dinara, a Mika penziju od 40.000 dinara, tada je odnos penzija bio 1:2. Pre dve godine penzije su povećane za pet odsto, pa je Žika dobio penziju od 21.000 dinara, a Mika penziju od 42.000 dinara, što je i dalje odnos 1:2. Pre godinu dana dolazi do novog povećanja penzija od pet odsto, te nakon toga Žika ima penziju od 22.050 dinara, a Mika penziju od 44.100, što je i dalje odnos penzija 1:2.

Ovo je i dalje samo matematika kao egzaktna nauka i tu nema grešaka. Socijalni element politike penzionog fonda, pravda i pravdoljubivost, briga o ugroženom sloju stanovništva nemaju nikakve veze s egzaktnim parametrima.

Molim građane da razmisle o ovim jasnim činjenicama i da ne nasedaju na bilo kakve manipulacije.

Milovan Smiljković,
Kraljevo

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Profa
Mika je izdvajao u toku rada jednu cifru, a Zika dasvim drugu...Razlika je bila ogromna, pa otuda to 1:2. Tako mora i da ostane.. Sada srecom postoje neki fondovi, gde mozes da izdvajas za stare dane, pa ne mora da bude 1:2.
Proffa
Upravo tako !!! Neki, nikako da shvate da ono sto su uplacivali tokom radnog veka je upravo stednja od 40 godina !!! Koliko si ustedeo ( izdvojio), toliko sada mozes i da trosis..Neko vise, neko manje ...A povecanje, nije povecanje penzije, nego uskladjivanje sa inflacijom i slicnim drzavnim i bankarskim marifetlucima !
JJ
Dajte isti iznos svima. Ovi sa vecim penzijama su to i zaradili, neko je uplacio vise, neko je radio bolji posao pa su mu i uplate bile vece, nije sporno naravno, ali procenat povecanja kasnije jeste sporan, jer dobijaju vise, zbog cega? Tu nije u pitanju nikakav rad, samo pravo na osnovu stecene penzije.
Баша Мркаљ
Два су разлога што неко има велику пензију: 1. Имао је велику плату (вероватно јер је био вредан и школован). 2. Уплаћивао је пензионе доприносе на целу плату (није плату примао у коверти, а био пријављен на минималац). Да ли је поштено према том човеку да има приближно исту пензију као неко ко се шверцовао цео живот? Пензија треба да се заради, није то социјална помоћ.
petar orozović
Реакција аутора поменутог дописа Поштовани господине, математика јесте егзактна наука али живот великог броја пензионера је заиста веома лош. Кад год се деси линеарно повећаће имамо доста негативних коментара од стране тих пензионера. Ја само мислим , а имам право и да то јавно и кажем и то није никаква манипулација, да је боље решење исти износ новца свима , као код помоћи државе од линеарних процената. Уосталом, питајте понекад о томе и те пензионере.
Земунац
Не може се стечено право модификовати касније како коме одговара. Сви се бунимо када нам провајдери мењају услове током важења уговора, а сада би и да пензије мењамо по вољи појединаца. Што се тиче тога ко шта има и колико има онда би најбоље било направити социјалне карте, па видети ко стварно живи од те пензије и ко реално не може да преживи од ње. За такве је увек била доступна социјална помоћ, а ПИО фонд није социјална установа. Док сте радили нисте много бринули о онима са малим платама.
josip
Koja nepravda!! Radnici koji su radni vek proveli na državnim jaslama imaju najveće (nezaslužene) penzije : radnici EPSa, radnici mnogobrojnih ministarstava, MUPa, DB, a sada BIA, ma golem je spisak... i ljudi Srbije znaju...jer mogu da se leče samo oni koji imaju velika primanja. Tuga! Nema osmeha na ulici, ljudi su namršteni, obučeni u odelima nezadovoljstva... Nije sve u statističkim podacima sa TV ekrana, nešto je i u stvarnom životu. ,
Земунац
Ја имам пријатеља, који је већину радног стажа радио у тада државној фирми, а онда преузео радњу од фирме и био приватник. Има завидну пензију, јер је од тренутка када је постао приватник уплаћивао максималне износе доприноса за ПИО. Они, који су били приватници, као и он уплаћивали су минималне износе, мислећи да тиме краду од државе и сад им је неко други крив када имају минималну пензију.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.