Subota, 29.01.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
TRINAESTO KOLO KOŠARKAŠKE EVROLIGE

Zvezdina ruska bajka

Pobedom nad Zenitom 69:58 (23:16, 19:12, 12:16, 11:18), „crveno-beli” prekinuli seriju poraza. Odbrana kao od čelika, Beron, Lojd, Kuzminskas, Pojtres i Ponitka bez koša iz igre
Волтерс (у дуелу са Кузминскасом) вешто је дириговао игром „црвено-белих” (Фото Евролига)

Kakav odgovor košarkaša Crvene zvezde posle debakla od Uniksa na svom parketu prošle nedelje. Ceh je platio još kvalitetniji Zenit, „crveno-beli” su održali defanzivnu kliniku u Sankt Peterburgu i jedan od najmoćnijih šuterskih timova sveli na samo 58 poena. Njegovi najjači aduti, a nekada u dresu srpskog kluba, Beron i Lojd nisu se upisali iz igre (zajedno13-0), kao ni Ponitka, a Kuzminskas i Pojtres su ostali na nuli! Tako su ponovo uhvatili priključak u borvi za plej-of, a u naredna tri kola, iako imaju teške protivnike (Olimpijakos, Barselona i Bajern), u Beogradu će imati šansu da poprave skor.

Konačno u kompletnom sastavu (Radonjić nije skidao Simonovića i Ivanovića), srpski i regionalni prvak je dobio sasvim drugu dimenziju igre. Više nema „krpljenja”, svaki igrač je mogao da igra na svojoj poziciji, bez viška minuta, sa mnogo energije i koncentracije. U takvoj situaciji do izražaja dolazi i Radonjićeva trenerska filozofija s akcentom na odbrani, koja je ovog puta bila kao od čelika skoro svih 40 minuta. Iz takve sigurnosti i napad je dobio na kreativnosti. Zvezda je protivnika uvela u igru „pet na pet”, vodila od početka do maksimalnih 21 razlike u 35. minutu, a da u drugom poluvremenu nije bilo velike rasprodaje lopti (13), domaćin bi pretrpeo debakl.

Od starta se videlo koliko su „crveno-beli” bili „naoštreni” i da će dugim napadima i kroz reket napasti Zenit. U glavnoj ulozi našli su se Kuzmić i Kalinić koji su postigli 17 poena i počeli da krči put ka pobedi. Na drugoj strani terena domaćin je uveden u velike probleme. Osujećena mu je igra „dva na dva” i odzuzeti otvoreni šutevi, a građenjem reketa i prilika da ponetira iz druge šanse. U šestom minutu Radonjić je posleo na parket Vajta i bio je to debi Amerikanca ove sezone. Pokazao je koliko je „gladan” igre, ali jasno je da će mu trebati vremena da se vrati u formu koja ga je i dovela na Mali Kalemegdan.

Sa sedam poena Voltersa na staru druge četvrtine Zvezda je stekla dvocifrenu prednost (16:27), koju nije ispuštala do kraja. Kolika je bila nemoć ruskog tima pokazuju samo tri asistencije za 20 minuta, uz šut iz igre od 30 odsto. „Crveno-beli” su sa plus 14 i sa velikim samopouzdanjem otišli na odmor, ali očekivala se reakcija Paskvalovog tima, bar što se agresivnosti u odbrani tiče.

To se i dogodilo, gosti se nisu najbolje snašli na presing igrača Zenita, ali su ipak uspeli odbranom da se izvuku iz neugodne situacije, uprkos šest izgubljenih lopti za pet minuta. Kao hladan tuš za ruski tim došle su sjajne minijature Voltersa i Cirbesa, a Holins je „trojkom” konačno spustio rampu i za bilo kavu nadu jer je na semaforu u 30. minutu stajalo 38:58. Da u poslednjih deset minuta ne bude bilo kakve drame pobrinuo se Dobrić sa sedam poena, ali je Zenit ipak ubedljiv poraz uspeo da pretvori u manje bolan.

– Velika pobeda, bila nam je potrebna jedna ovakva utakmica na strani. I do sada smo uglavnom igrali dobro u odbrani, ali ovo je bio neki viši nivo. Uradili smo sve da učinimo da im bude teško – ocenio je najkorisniji u Zvezdinim redovima Nejt Volters.

Vidno zadovoljan trener Radonjić čestitao je igračima na igri.

– Kao što sam i u najavi utakmice rekao, bilo je važno da odigramo drugačije nego protiv Uniksa. To se videlo od početka, a posebno sam zadovoljan što smo defanzivno bili na viskom nivou svih 40 minuta. To je bio ključ pobede, uprkos velikom broju izgubljenih lopti u drugom poluvremenu.

Reakcija i izraz lica trenera Zenita Ćavija Paskvala jasno su pokazali da trenutno u igri njegovog tima mnogo toga ne štima.

– Igrali su mnogo agresivnije i u napadu i u odbrani. Izbacili su nas iz igre i čestitam im na pobedi. Nismo pronašli način da im pariramo. Katastrofa – rekao je špasni stručnjak.

„Sibur” arena. Gledalaca: 2.407. Sudije: Latiševs (Letonija), Pastusjak (Poljska) i Picilkas (Grčka).

ZENIT: Lojd 5, Zaharov, Karašev 5 (jedna „trojka”), Beron, Kuzminskas, Zubkov 9, Pojtres, Ponitka 2, Frenkamp 12 (2), Miki 16, Gudaitis 3. Nije igrao Puškov.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Volters 14, Davidovac, Mitrović 6, Lazić 5 (1), Kalinić 11, Dobrić 9 (1), Holins 5 (1), Marković 2, Vajt, Kuzmić 11, Cirbes 6.