Krajputaši su žive kamene duše
Kosjerić – Krajputaš je bio prizivnik dušama poginulih da mogu lakše da se vrate svojim kućama iz nedohvatne daljine u kojoj su postradali – na ratištu, u maršu, koloni, bolnici, od gladi i nevremena... Mnogima se i ne zna grob, ali krajputaš je više od toga – živa kamena duša. Zahvalni potomci su osećali duhovnu potrebu da svojim svetlim precima prihvate dušu i da ona progovori rukom veštih majstora klesara.
Ovako o tim spomenicima naše prošlosti, još živim krajputašima kosjerićkog kraja, gde su u priličnom broju sačuvani, piše u upravo objavljenoj knjizi „Žive kamene duše” njen autor Milijan Despotović. Knjiga je izašla u izdanju Udruženja potomaka ratnika 1912–1920. „Ljubomir Marić” iz Kosjerića, koje je minulih godina preduzelo niz poslova da se ovdašnji krajputaši obnove i sačuvaju.
Čitamo da je to udruženje, zaključno s prošlom godinom, obnovilo ukupno 119 krajputaša u ovom kraju i dve česme na kojima su upisana imena 142 ratnika, u saradnji sa Akademijom SPC za umetnost i konzervaciju, s punom svešću da su ti spomenici vredno kulturno nasleđe. Tako se kod stare crkve brvnare u Sečoj Reci nalazi celina od oko 40 ovih spomenika podignutih izginulima u balkanskim ratovima i Velikom ratu. Na njima je pre deceniju obavljena konzervacija, natpisi popravljeni i osveženi bojama. U porti kosjerićke crkve obnovljen je 31 krajputaš, u Radanovcima 15, Makovištu osam, kod crkve u Ražani sedam. Udruženje je nastavilo aktivnosti povodom popisa i prikupljanja krajputaša po selima i njihovo izmeštanje uz prohodne puteve.

Autor knjige daje i imena palih u ratovima iz ovog kraja, najvičnijih kamenorezaca, tekstova na krajputašima: „O, ovde stani, rode, putniče, nemoj svog truda požaliti, pročitaj žalosni spomen pokojnog Petra Grbića iz Kosjerića, poživi 23 g., a pogibe 11. oktobra 1876. g. Ovaj spomen diže brat Đoko za njegovu čast i poštovanje”, piše na krajputašu mladom ratniku palom u Javorskom ratu. „Stojimir Dimitrijević iz Makovišta ostavi svoj mladi život, pateći od gladi i zime kao regrut u albanskim krševima 1915. g.” Jedan je sa ovom porukom: „Priđi, pogledni, Jovanović iz Cikota požive 20 g., a pogibe u Kladnici pod Javorom 24. juna 1876. g. Spomen podignu sinu otac Radojica.” Na krajputašu uz kosjerićku ulicu piše da je ratnik Vukašin Radovanović imao samo 23 godine kad je umro u timočkoj vojnoj bolnici „zbog ratnih napora”, njegova majka Radojka podigla je „ovaj spomenik dobrom sinu jedincu”. Pominje se u knjizi i krajputaš dobrovoljcu sa sedam rana, ratniku koji je tokom albanske golgote izmoren od gladi i mraza umro u napuštenom konaku Omer-paše i desetine drugih.
– Podizanje krajputnih belega, na raskršćima puteva, pokraj kuća, kod crkava ili drugih značajnih mesta davna je tradicija. Toga je bilo još u 14. veku, ali ona je na brojnosti dobila tek posle balkanskih i Prvog svetskog rata kada smo kao narod mnogo postradali. Postojao je poseban običaj prizivanja duša poginulih ili umrlih oplakivanjem, nabrajanjem. Išle bi njihove majke i supruge da kraj spomenika sa poginulim naglas, naricanjem „porazgovaraju”. Da i svoju dušu umire, često u samoći i bespomoćne. To su primale kao sudbinu – navodi Despotović, dodajući da kosjerićki kraj, u istorijskom smislu, baštini gotovo 200 spomenika krajputaša. A kao beleg stradalim precima podizane su i spomen-česme, ali u manjem broju. Jedna od takvih nalazi se u zaseoku Cajići u Subjelu.
– Sakralna kultura danas mora biti oslobođena prestiža na grobljima i izraženim socijalnim razlikama s jedne strane i nemara kojim se otura „narodno nadgrobno zlato” s druge strane. Krajputaši su u tom smislu dobri opomenici, oni na tu pridiku imaju puno pravo – zaključuje autor knjige, o kojoj je u recenziji mr Veliša Joksimović napisao da „ukazuje i na patriotsku i etičku dimenziju odnosa prema kolektivnom pamćenju, tradiciji i tradicionalnim vrednostima”, a prof. dr Slađana Milenković navela da je ovo „dokumentarna, ali i rodoljubiva i antiratna beležnica, koja je, očito, zamišljena da bude katalog, ali je tu formu svojim ozbiljnim prilazom sadržajno nadrasla”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.