„Neoplanta” ponovo pred publikom
Ansambl Novosadskog pozorišta Ujvideki sinhaz ne prestaje da iznenađuje svojim smelim scenskim iskoracima. Na repertoaru ove kuće kulture večeras od 19 sati je druga repriza njihove najnovije predstave „Idiot” koju je po delu F. M. Dostojevskog režirao Andrej Cvetanovski. Već u ponedeljak uveče, 7. februara, u istom terminu uslediće „Bludni dani Kuratog Džonija” po delu Filipa Grujića, u režiji nagrađivane Jovane Tomić.
.jpg)
Pravo scensko osveženje publiku ovog novosadskog pozorišta čeka već u petak, 11. februara, kao i 17, kada će četiri godine nakon što se oprostila od hit predstave „Neoplanta” uživati u njenoj obnovi. Reditelj Andraš Urban postavio je na sceni ovog teatra svoju nagrađivanu predstavu „Neoplanta” 2014. godine.
„Neoplanti”, tačnije njenom reditelju Andrašu Urbanu, pripala je te godine pored ostalog „Politikina” nagrada za najbolju režiju na 48. Bitefu. Ova predstava bila je na 48. izdanju Bitefa i najbolja predstava i po oceni bitefovske publike koja ju je ocenila najvišom ocenom. „Politikin” žiri koji su činili: Dejan Mijač, Tanja Mandić Rigonat, Vesna Roganović, Borka Trebješanin i Ana Tasić ocenili su, pored ostalog, da je reditelj Andraš Urban verodostojno preneo rasni literarni vegelovski svet na scenu, propušten kroz urbanovski stroj snažnog razotkrivanja raznih anomalija u društveno-političkim odnosima, prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Novog Sada. „Pojedinačnih likova, individualnih glasova u ovoj predstavi gotovo da nema, glumci i glumice igraju kao da su delovi jednog, militarizovanog tela. Oni nastupaju vojnički disciplinovano, grčeći se u savremenoj istoriji nasilja”, ocena je tadašnjeg žirija.
„Neoplanta” je priča o gradu u kojem je ponekad moguće biti i čovek. Saga o istoriji koja nas pobeđuje i ničemu ne uči, kako naše pretke tako i naše potomke. Ni nas same… Pobednica je Sterijinog pozorja, dvostruki laureat Bitefa, igrana je s uspehom na zagrebačkim Gavelinim večerima u Zagrebu, ljubljanskom Festivalu nove drame, mariborskim Borštnikovim susretima, podgoričkom Bijenalu crnogorskog teatra, Ohridskom letu, skopskom MOT-u, u Budimpešti, Temišvaru...
Obnovu ove predstave predložila je Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”. Posle „Neoplante” krajem meseca na scenama Novosadskog pozorišta biće izvedene još i predstave „Ana Karenjina”, „Kapetan Prljavi Fred” i „Mefisto”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


