Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dodik zaustavio ambasadore iz država EU

Horska ucena i odbijanje nekoliko ambasadora da budu blizu Dodika na proslavi u Orašcu nije uplašilo i uskomešalo vrh Srbije. Poruka “oni ili on” je razmatrana i tas na vagi je povukao na Dodikovu stranu
Dodik zaustavio ambasadore iz država EU
(Фото Влада Србије)

Među prisutnim diplomatskim korom na proslavi u Orašcu izostali  su ambasadori država Evropske Unije, tako da nisu čuli šta je srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao na centralnoj državnoj ceremoniji Dana državnosti ...da i Srbi u RS obeležavaju 15. februar kao svoj praznik.

"Zagledani smo u Srbiju kao u našu zemlju i maticu i Srbi gde god da žive je doživljavaju na taj način”, rekao je Dodik. On je ukazao da se obelezava važan istorijski događaj kada je Karađorđe krenuo u oslobađanje našeg naroda 1804. godine, kao i donošenje Sretenjskog Ustava.

On je istakao da Srbi danas imaju dve države - Republiku Srpsku i Srbiju koja je, kaže, garant mira i bezbednosti za svakog Srbina gde god on bio, preneo je Tanjug.

On je primetio da Srbija danas pod rukovodstvom Aleksandra Vučića beleži najbolje rezultate, pomaže RS, garant je mira, svesna sebe i svog postojanja. Kako je rekao, Srbija pod rukovodstvom Vučića se gradi, ona je drugačija i lepša i na dobrom je putu. To je Srbija koja će, kaže, garantovati Srbima opstanak i život u miru sa drugim narodima na ovim prostorima. Dodik je rekao i da “nam otimaju Kosovo, ne žele da čuju argumente i ponavljaju ono što su već rekli.

Zvanični Beograd nije odustao od poziva Miloradu Dodiku da dođe i učestvuje u proslavi Dana državnosti Srbije u Orašcu i pored toga što ambasadori zemalja EU zbog Dodika najavili da neće doći na svečanost. Njihovo prisustvo je inače do sada  bila uobičajena praksa a sada je izostala.

Odluku ambasadora zemalja EU da ne dođu u Orašac zbog prisustva Milirada Dodika, predsednik Srbije uporedio je sa pozivom prijatelju na krštenje deteta i odbijanje zbog prisustva nekog drugog gosta, koji se tom prijatelju ne sviđa.

"Naprosto ne vidim ni jedan razlog zbog koga ja ne bih bio prisutan, a i rukovodstvo Republike Srpske. Zahvalan sam predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što se ove godine opredelio da jedno od najvećih priznanja dodeli predsednici Republike Srpske Željki Cvijanović", ocenio je  Dodik.

„Mi da menjamo i da isključujemo rukovodstvo Republike Srpske samo zato što su to tražili ambasadori? Ne pada mi na pamet da tako nešto čak i razmatramo. Srbija je zemlja ponosnih ljudi, dostojanstvenih i Srbija je ozbiljna država“, poručio je Vučić

Dačić je isto. poručio da diplomate EU ne moraju da dođu u Orašac, ako im smeta Dodik, javio je Tanjug.

A ambasadori EU? Horsko odbijanje da budu blizu Dodika, nije uplašilo i  uskomešalo vrh Srbije. Poruka “oni ili on” je razmatrana i  tas na vagi je povukao na Dodikovu stranu.

,

Komentari22
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Paun
Dodik rece „da Srbi imaju dve drzave“ - to bi bilo.tacno ako bi i Repubila Srpska bila medjunarodno priznata. Do tada RS je priznata kao konstitutivni clan okviru druge medjunatodne drzave. Zbog te cinjenice kada bi Dodik dosao kao delegirani predstavnil te druge drzave onda bi i predstavnici / ambasadori EU drzava dosli da prisustvuju obelezavanju tog velikog praznika za Srbiju. Pa valjda nismo zaboravili Dejton i klauzule poznatog sporazuma.? Citajuci komentare ocigledno vecina je zaboravila.
Мали Ђокица
@Neophodno je naci pouzdane partnere po pitanju ekonomije, biznisa, nauke, tehnologije, da krenemo napred, a onda ce nas znacaj porasti i ljudi ce nas respektovati drugacije. Заборављате да су нас СВИ до ЈЕДНОГА бомбардовали. О поштовању нема ни говора. Здушно су годинама разбијали Југославију. А пола миленијума су скоро сви били на страни Турака. Више их и не треба звати. У госте се не иде због некога који је исто гост.
Mile Rad
Mi treba da ogranicimo duznost stranih ambasadoro samo na dozvoljeni protokol. Oni nisu ovde da dozvole sebi da se ovako ponasaju i da vode nasu unutrasnju politiku. Cilj se vidi a to je da se Srbija isparca i da se ne dozvoli da postane stabilna drzava. Zato nase clanstvo u EU za Srbiju bih znacilo samoubitstvo
bambi
U kom veku mi zivimo? Moramo da shvatimo da kao sto u UN nije glas i uticaj i pojava SAD, Rusije, Kine, Indije, Japana, Francuske, Britanije... isti kao Dzibuti, Kiribadi, Srbija, Moldavija,... Moramo da prestanemo vise sa tim egom. Neophodno je naci pouzdane partnere po pitanju ekonomije, biznisa, nauke, tehnologije, da krenemo napred, a onda ce nas znacaj porasti i ljudi ce nas respektovati drugacije. Cini mi se da je ovakvo partizansko ponasanje samo da garnitura sto duze ostane na vlasti.
Nebi me iznenadilo
Ambasadori zemalja EU najavili da neće doći na proslavu Dana državnosti zbog Dodika, a nadležni državni protokol nije im poslao pozivnice, da se slučajno ne predomisle?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.