Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Milanović: Protiv sam širenja NATO bilo gde, dosta je

Milanović: Protiv sam širenja NATO bilo gde, dosta je
(Фото Бета/Хина/Дарио Грзељ)

ZAGREB - Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je danas da je protiv širenja NATO bilo gde i da će se tome protiviti dok je na ovoj funkciji. „Dosta je širenja NATO. Širenje NATO je figurativni napad. Dok sam predsednik, biću protiv toga da se NATO širi bilo gde”, rekao je Milanović.

On je to rekao odgovarajući na pitanja novinara u Požegi, a na konstataciju da opravdava ruskog predsednika Vladimira Putina, rekao je: „Ja mislim da onaj ko zagovara da se NATO širi na Ukrajinu ugrožava i hrvatski interes. Jer mi smo u NATO, neko sutra može naše ljude tamo da pošalje. Putin je stariji čovek, on će otići. Rusija neće otići. U jednom trenutku treba kazati dosta, gde je kraj NATO”.

Upitao je novinare da li oni hoće da preuzmu odgovornost i da pošalju svoje dete tamo. „Kad jednom preuzmete obavezu, nema natrag. NATO je došao dovoljno na Istok, dosta je”, istakao je hrvatski predsednik, prenosi Tanjug.

Naglasio je i da ono što danas govori, govori zdravorazumski, iz iskustva, kao hrvatski predsednik. Dodao je da se u NATO ulazi politički.

„Ovo su delikatne stvari, nemojte se zezati s ovim. Ja kad nekoga primam u porodicu želim da znam ko je to. BiH u NATO? Pa kako? Ta država je nefunkcionalna. Njima se podgejava iluzija da će ući u NATO ovakvi”, rekao je Milanovi. Rusiji, naveo je, to strahovito smeta i to je opasna država.

„Ne ulazimo u opravdanost, mi imamo problem. A ne ljude naoružavati praćkama i podgrejavati ih da se bore protiv termonuklearne sile”, rekao je.

O NATO i slanju hrvatskih jedinica u borbene grupe, Milanović kaže: „Videćemo gde će hrvatski vojnici ići”.

Primetio je da nije isto biti deo borbene grupe u Mađarskoj, na Balatonu ili Hrvatska vojska na prvoj liniji u iščekivanju napada. Zašto bi ih slali tamo? Videćemo, sve ćemo utvrditi ad hoc. Sabor uvek može ići u suludu avanturu, ali će onda i odgovarati”.

Milanović je rekao da Ukrajina poziva na smirivanje tenzija, a gledamo, kaže, kako se jedna siromašna država uništava podgrejavanjem panike. Konstatovao je da se govori o nekoliko desetina hiljada ruskih vojnika nedaleko od milionskih gradova.

„Nakon ovoga će se nekim stvarima teško verovati. Naprosto, na ovakvim stvarima se gubi kredibilitet ako se pokaže da nije bilo sve tačno. Mi mislimo svojom glavom, tako će i biti. Niko nam nije ništa dao, ali nećemo se svetiti. Nama je bilo teže nego Ukrajini sada, a dobili smo embargo. Ukrajini se stvara iluzija da se mogu odbraniti od Rusije, podstiču ih na sukob, a istovremeno se govori kako naši vojnici tamo neće biti”, zaključio je Milanović.

Komentari22
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dusan Martinovic
@Filip Cosopt Nismo mi slali Victora Novaka u Zagreb nego Vi u Beogra
Filip Cosopt
Da završim ovo dopisivanje.Što bi vi nama ikoga slali, kad ste već 1937 imali predavanja na Kolarčevom narodnom sveučilištu u Beogradu!? Vi svoje oduvijek držite i čuvate u Srbiji. Ostavite se demagogije o nama. Ne prolazi to više kao 80ih i 90ih. Hvala.
Filip Cosopt
@Dusan Martinovic Bilo je i:"Lep si ti i dobar čovek ali si Hrvar, moji su protiv." Ili možda nije? Da li je vama poznato koliko je i prije Kraljevine do danas, da do danas, sklopljeno između Hrvata I Srba? Puno, Ostavite se praznih demagogija u kojoj smo samo mi krivi za sve. Hvala!
Dusan Martinovic
@Filip Cosopt Od kad znam za sebe hteli ste ga. Letovao sam svake godine u Omisu kao klinac mogu da napisem knjigu okumili smo se sa porodicom odatle moj ocuh IB i partizanska porodica pomagali koliko mogli pokusali da skolujemo jednog clana koji je sada prominentni vajar ali od obicnog basketa do frivolnog zabavljanja mogu da sazmem u jednoj recenici lepe Mare " Lip si ti i dobar covik ali si Srbin moji su protiv."
Filip Cosopt
@Zabrinuti Tko bi ratovao? Ratovi 90ih su uništili sve ljude, nakon toga uspješne privatizacije i odlazak mladih koji I dalje nezaustavljivo traje...Boriti se i ginuti za neke granice i teritorije na kojima već danas nema tko živjeti. Mi ćemo svi, za 50ak godina, gotovo izumrijeti na ovim prostorima.
Драган П.
Ако вам границе нису битне, шта се толико копрцате око оно мало мочваре и ловишта на нашој обали Дунава? Оканите се тога, ионако је наше. Ето вама Либерланд, он је на вашој страни. Па лепо у миру свако на својој страни да пеца шаране и штуке и да кува паприкаш, а све то да залива шприцером од домаћег белог вина, може и барањско...
Dusan T
Ne boj se Milanovicu, nece Srbija u NATO nikada. Ostacete jedini nemacki miljenici na Balkanu, samo tesko da ce Nemacka da vas zastiti od onog sto dolazi. Vec su vas oglodali do kosti, uzeli vam omladinu, kupili nasu obalu koju vam je Broz poklonio. Nista vam nisu ostavili. Sacuvao nas Bog od takve podrske.
Filip Cosopt
@Dusan T Niste me potresli vašim komentarom, a ni drugi. Nitko me ne može potresti, povrijediti,... Samo dio Srba treba skinuti ružičaste naočale i prihvatiti povijesne činjenice Srbije kao i današnju situaciju u državi.Hvala.
Dusan T
@Filip Cosopt Zao mi je sto sam vas toliko potresao, ali vidim i da su vas svi komentari potresli. Branite neodbranjivo. Bilo bi vam duhovno lakse da odaberete neku od postenih nacija na svetu, a ima ih dosta, pridruzite im se, i da svoje emotivne i intelektualne snage ulozite u njenu odbranu.
Prikaži još odgovora

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.