Petak, 17.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kasparov: Hiljade Rusa umire zbog ludog diktatora

Kasparov: Hiljade Rusa umire zbog ludog diktatora
Гари Каспаров (EPA/FILIP SINGER)

BERLIN- Šahovski velemajstor i prvak sveta Gari Kasparov oštro je napao ruskog predsednika Vladimira Putina zbog vojnog upada u Ukrajinu.

„To je tragično za moju zemlju. Hiljade mladih Rusa umire za ludog diktatora. Mnogi od njih su rođeni pod Putinom i umiru pod Putinom”, kazao je ruski opozicionar za nemački dnevnik „Frankfurter Algemajne Cajtung”.

On je izrazio nadu da će ovaj rat dovesti do kolapsa Putinovog režima.

Kaže da je prvi put od kraja Hladnog rata skoro ceo svet jedinstven.

„Ni u mojim najluđim snovima nisam očekivao takvu solidarnost”, istakao je Kasparov, preneo je Tanjug.

Prvak sveta u šahu od 1985. do 2000. godine rekao je da ga stalno pitaju šta se mora desiti, da li da milioni izađu na proteste na Crvenom trgu, da li će delovati oligarsi ili sve zajedno.

„Kada se diktature završavaju ne može se nikada reći koji je poslednji potez”, ukazao je Kasparov dodajući da je došlo do gubitka kontrole kod Putina.

Ukazao je da je nakon 22 godine sa toliko moći i bez kritičara teško ostati pri zdravom razumu, te dodao da Putin sve vidi iz tog svog sveta.

„Znamo da ima poverenja u veoma mali broj ljudi, da ne ide na internet. Kako tako ostati realan”, upitao je on.

Rekao je da je diktatura jednog čoveka u Rusiji daleko najveća pretnja po egzistenciju čovečanstva.

Komentari25
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bane
Gari Kasparov je rođen kao Hari Vajnštajn. Od zloglasnog filmskog producenta se razlikuje po jednom slovu V. Po shvatanju morala su tu negde.
Slobodan Lekic
Kasparov je u pravu: ponasanje Putina nikako se ne moze nazvati normalnim. Sedenje na uzglavlju stola od 15 m dok su mu sagovornici na drugom kraju, razgovor sa ministrima koji sede u ogromnog sali na distanci od 20 m, susret sa Makronom opet za stolom na distanci, itd. Niko se drugi na svetu danas tako ne ponasa. Pa nas predsednik je bio pre neki dan u Spaniji i Monaku i normalno stajao uz njihove drzavnike. Da ne govorimo o nadutom licu, o arogantnom obracanju savetniicma i ministrima itd.
Kiza Karaburma
Nije samo šta je rečeno nego i ko je rekao. A ja od nekoga ko je uništio svetsku šahovsku federaciju i unazadio šah za 100 godina radi zarade i lične promocije ne mogu da prihvatim izjave o ludom diktatoru. Sve i kad bi Putin imao papir da je lud.
Petar
Ako skoro ceo svet nije bio jedinstven po pitanju bombardovanja Srbije 1999. godine, onda nije ni sada.
nikola andric
Kasparov za Presednika...ruske sahovske organizacije.
Lord Oleg
Iz njega govori onaj kompjuter (amerikanski) sto ga je pobedio u partiji saha. Interesantno je kako kako su on i Klickovci updejtovali sebe u demokrate nekako sa titulama i parama koje su osvajali na zapadu. Bilo bi interesantno da cujemo Snoudena sta misli o kurentnoj situaciji.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.