Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Treći posrnuli čovek

Treći posrnuli čovek
(Фото А. Васиљевић)

Po obavljenim nekim obavezama, pohitah kući da čujem najnovije vesti s ukrajinskog fronta. Brine me.

Ništa bolje. Gazde NATO-a s bezbedne razdaljine udaraju medijima po Rusiji sa svih strana. Proučavaju tokove događaja, u potaji ili javno šalju pomoć i podršku i pripremaju narednu strategiju. Ukrajinci zbijaju redove u odbrani, kupuju vreme dok im pristigne očekivana pomoć od perspektivnih NATO saveznika. Narod je još u stresu i panici. Ruske snage biraju načine da se domognu cilja – obaranja stare vlade i uspostavljanja nove saradnje. Elektronska i štampana javna glasila ključaju i od lažnih i možda istinitih vesti sa svih strana: podrška ili osuda. I kako se osvestiti u ovom bunilu posrnulog čoveka?

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost, kako je „Politika” objavila 28. februara, izjavljuje: „Moć ne daje pravo. Nikada nije davala i nikada neće davati”. Njegovo lično mišljenje je veličanstveno, ali jednostrano i nije u sazvučju s onim što se dogodilo i što se događa samo od 1990. do danas, da ne idemo daleko u prošlost. Premnogo je ljudskih života uništeno, premnogo patnji izazvano i premnogo porušeno samo na zapadnom Balkanu, na severu Afrike i na Bliskom istoku. Neko je silom prigrabio pravo, silom poubijao, izmasakrirao, porušio... I „pobednički” se povukao, ostavivši za sobom potpuni nered i pustoš, ali koristi okupirane izvore energenata i profita. To je proizvod NATO-a sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ti isti proizvođači ratova sada ekonomskim ratom udaraju u fizičku prepreku pred najezdom ka istoku. Ukrajinu su namestili za žrtvu koju će braniti ne toliko zbog same Ukrajine, već radi rušenja prepreke ka istoku. Ko to u ovome ne vidi bespravnu silu koja se krije iza navodne odbrane tuđih interesa? NATO imperija je zauzdala konja u svom interesu i galopira ka stvaranju unipolarnog sveta – globalizacija.

I prosečno inteligentan, a dobro obavešten čovek, lako može uočiti današnji fenomen: komunističko-kapitalistički sistem nastao u najmnogoljudnijoj zemlji sveta. SAD i najmoćnije države EU preselile su svoju industriju u Kinu, koja ima najbrojniji potencijal – radnu snagu – svakako radi visokih profita. Nekad siromašni, ali i pametni, Kinezi su osvojili celokupne tehnologije, od najprljavijih do najsofisticiranijih informacionih, masovno proizvedenom robom pokrili svetska tržišta i postali moćna privreda sveta. Ima li odgovora pitanje: Koga je Kina ugrozila, kad njeni vojnici organizovano nisu nogom stupili van teritorije Kine? Ulaže i umnožava kapital, stvara čuda po svetu, do istraživanja kosmosa. SAD i EU su se osetile ugroženim i krenule s obuzdavanjem Kine raznim nepravednim blokadama i sankcijama, sve do zveckanja oružjem oko njenih granica. Zašto? Iz zavisti, pakosti, straha, čega li?

Moja generacija se seća TV serije „Dugo toplo leto” iz šezdesetih godina proteklog veka. Hitali smo s predavanja, ostavljali sve obaveze i okupljali se u studentskim klubovima da vidimo omiljeni lik Ben Kvika. Pored ljubavne priče (Bena i Klare), tekla je i borba protiv poslovnih i drugih nepravdi koje je trpeo, ali ih i prevazilazio i neutralisao, pa se takvim pobedama u sali aplaudiralo (rana, naivna televizijska publika). To nije bila kaubojska, nego ruralna, zdrava Amerika, daleko od ove današnje podmukle, imperatorske u spoljnoj politici. Danas je takvom spoljnom politikom i ono dobro što je podarila svetu zasenjeno ratovima, sukobima i nesrećama donetim čovečanstvu radi svog obilja i udobnosti. Njeni sukobi i ratovi imaju vrlo složenu strukturu, od zametanja zle klice u glavi inicijatora, preko organizacije faza pripreme, iniciranja ratne kapisle, do fizičkog ostvarenja postavljenog cilja. Perfidno zamaskirano, udruženo s istomišljenim saveznicima, potpuno pokriveno zauzdanim medijima, operativno započeto s lokalnim stanovništvom i finalizovano svojim ratnim potencijalima.

Gorko je pitanje ima li tome kraja, jer odgovor, prema zbivanjima, zaudara na neizlečivu bolest, rane, krv i suze. Na smrt. Možda bi valjalo prestati s pohodom na istok i uvođenjem čoveka i humanosti u treće posrnuće. Zar čovečanstvu za nauk nisu bila dovoljna dva svetska rata?

Miodrag Srbljak,
Kraljevo

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.