Međusobne optužbe
Rusko ministarstvo odbrane optužilo je ukrajinske snage da su napale dalekovode i trafostanicu koja napaja nuklearnu elektranu u Černobilju, što je, kako se ocenjuje, „opasna provokacija”, prenela je ruska novinska agencija Interfaks.
Ukrajina je ranije saopštila da postoji opasnost od curenja radijacije nakon što je dotok struje u nuklearku prekinut tokom borbi između ukrajinskih i ruskih snaga, ali agencija za nuklearni nadzor UN je potvrdila da nije primećen „nikakav kritičan uticaj na bezbednost”, prenosi Rojters.
Sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Aleksij Danilov izjavio je da je od početka ruskog napada na Ukrajinu ubijeno 67 dece i pozvao saveznike Kijeva da uvedu zonu zabrane letova iznad zemlje.
Gradsko veće Marijupolja navodi da su u toku napadi ruskih snaga na taj grad, kao i da je gađana dečja bolnica.
Predsednik Volodimir Zelenski objavio je da ima dece ispod ruševima.
Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi ove navode.
Gradonačelnik Harkova tvrdi da ruske snage granatiraju i taj grad.
Rusija poslednjih dana optužuje Ukrajinu da pokušava da razvije biološko ili nuklearno oružje. Kremlj je danas poručio i da Vašington mora da objasni postojanje ukrajinskih laboratorija za biološko oružje.
Međutim, portparol ukrajinskog predsednika je ponovio da Ukrajina striktno negira da Kijev razvija takvo oružje.
Ruska i ukrajinska strana dogovorile su se o prekidu vatre od 9 do 21 po lokalnom vremenu i otvaranje novih humanitarnih koridora iz više gradova. Kijev je, međutim, saopštio da evakuacija iz Harkova i Marijupolja nije moguća, već samo iz Sumija i Energodara.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


