Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Izbori i penzije

Izbori i penzije
(Драган Стојановић)

Izbori se približavaju, padaju obećanja sa svih strana, a umanjene penzije niko ne pominje. Plaše se, izgleda, neispunjenja obećanja. Naime, aktuelna vlast je dvostruko kršeći Ustav umanjila (oduzela) penzije delu penzionerske populacije (oko 750.000) u trajanju od 50 meseci, od novembra 2014. do decembra 2018. godine. Ovo dvostruko kršenje Ustava ogleda se i u samom donošenju odgovarajućeg zakona i selektivnom umanjenju ili čak i neumanjenju.

„Politika” je 11. februara, pod naslovom „Predsednik zahvalio penzionerima što stoje uz svoju državu”, indirektno navela predsednikove reči da „više od svega želi da im (penzionerima) zahvali na tome što su od 2014. godine uvek bili uz svoju državu i u najtežim trenucima podržali mere (na bazi neustavnog zakona) da bi Srbija mogla da ide napred”. Lepo rečeno, ali od tada više – ništa. Svakako da je penzionerima to bila čast. A gde je od tada čast države?

Bilo bi lepo i pošteno da u predizbornoj kampanji i predsednik i opozicija kažu penzionerima da li će, kada i kako taj problem biti rešen. Da ne bude „sve će to narod pozlatiti” ili „ne lipši, magarče”.

Prošle su skoro četiri godine od završetka umanjenja, a aktuelna vlast ne da u vezi s ovim nije ništa uradila, nego o tome nije ni raspravljala. Jedino su neki, nažalost, iz PUPS-a, izjavljivali da su se penzioneri dobrovoljno odrekli tog dela penzija...

Bilo je dosta napisa o ovome u rubrici Među nama, kao i dosta predloga rešenja, pa ih sada neću iznositi.

Bitno je da ovaj problem treba već jednom rešiti, bilo kako, a ne kao do sada – nikako.

Dipl. ekon. Milutin Ružić,
penzioner, Novi Beograd

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sasa
dug zastareva za 10 godina
Realno
Postavlja se jednostavno pitanje da li su penzioneri imali ikakvog izbora i da li ih je bilo ko i bilo šta pitao oko umanjenja penzija? Odgovor je poznat NISU IMALI IZBORA NITI IH JE BILO KO ŠTA PITAO. Zašto bi sada bilo drugačije? Po čemu se ova država sada razlikuje od one koja je umanjila penzije? Što se tiče "dobrovoljnog odricanja dela penzija" to i liči na obe napred pomenute države i onih koji su je vodili i vode. Kraće rečeno ... (izraz nije pristojan za ozbiljne novine).

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.