Sto godina srpskog vaterpola
U Srbiji se takmičarski vaterpolo pojavio 1921. godine, kada je održano prvo državno prvenstvo, koje je osvojio VK Sombor. Ubrzo zatim, 1927. godine, naša nacionalna selekcija prvi put nastupa na EP u Magdeburgu, da bi u Beču, na EP 1950. godine, osvojila prvu u nizu medalja. Od tada, naši vaterpolisti peli su se na najviše postolje 48 puta, osvojivši ukupno 94 odličja na olimpijskim, svetskim i evropskim takmičenjima! Od 2006, naši vaterpolisti su petostruki prvaci Evrope, dvostruki svetski prvaci, dvostruki olimpijski šampioni, uz dva zlata na Svetskom kupu, Mediteranskim i Univerzitetskim igrama i 11 zlatnih medalja na takmičenju Svetske lige.
Neizbrisiv trag u našem vaterpolu ostavili su igrači Sandić, Janković, Muškatirović, Krivokapić, Milanović, Šoštar, Andrić, Vujasinović, Šapić, Šefik, Udovičić, Jelenić, Filipović, Prlainović, Pijetlović, Mandić i mnogi drugi, sportski funkcioneri poput Lambaše, Radana, kao i stručnjaci Vuksanović, Čukvas, Orlić, Sajfert i najtrofejniji svetski selektor Ratko Rudić, koji je trenersku karijeru počeo sa jugoslovenskom reprezentacijom.
Šampionski put nastavili su Stamenić, Manojlović, Porobić, Udovičić i sadašnji selektor nacionalnog tima Savić, uz kojeg su pobednička postolja po pravilu rezervisana za srpske vaterpoliste. Po uzoru na muški vaterpolo, pre tri decenije počeo je i razvoj ženskog vaterpola, sa ambicijama da u bliskoj budućnosti dostigne vrhunske rezultate.
Neodvojiv deo zlatnog vaterpolo veka su i uspešni čelnici VSS, pre svih Sovrović, Krivokapić i Jelenić koji su liderskim i organizacionim sposobnostima pružali vrhunsku podršku našim selekcijama. Ne zaboravimo ni velike uspehe klupskog vaterpola na evropskoj sceni – Partizana, Crvene zvezde, Bečeja i Radničkog iz Kragujevca.
U 21. veku najtrofejnija sportska ekipa nastavlja tradiciju vrhunskih rezultata. Bazen „Tašmajdan”, domaćin najvećih sportskih događaja, u svetu smatraju hramom svetskog vaterpola. Na EP 2016. u beogradskoj „Areni”, jednom od najbolje organizovanih takmičenja u istoriji vaterpola, finale Srbije i Crne Gore pratilo je rekordnih 19.000 gledalaca! Iako danas srpskom vaterpolu nedostaje još olimpijskih bazena, to vaterpolistima i vaterpolistkinjama Srbije neće smetati da na buduća velika takmičenja krenu sa najvećim ambicijama. U godini jubileja, vaterpolisti su i ovog puta svom narodu darovali najlepši poklon – peto olimpijsko zlato!
Stručna saradnja: Vaterpolo savez Srbije
Umetnička realizacija izdanja: Anamari Banjac, akademski slikar
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.