Sreda, 15.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Izetbegovićeva bitka za bošnjačke glasove u Srpskoj

Lider SDA to, po mišljenju mnogih, radi da bi uz pomoć glasova iz inostranstva mogao da utiče na izborne rezultate na štetu Srpske
Izetbegovićeva bitka za bošnjačke glasove u Srpskoj
Бакир Изетбеговић Фото EPA-EFE/Alaa Badarneh)

Sarajevo – Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović nedavno je obišao više država kako bi pokušao da animira bošnjačku dijasporu da se u što većem broju registruje i glasa na predstojećim, oktobarskim izborima u BiH. Na skupovima poput onog u Beču Izetbegović je sunarodnicima sugerisao da je od glasanja u Federaciji BiH daleko važnije njihovo glasanje u – Republici Srpskoj. I to „s ciljem promene i jačanja pozicije” na, kako je rekao, prostoru gde se vodi „odsudna bitka” za BiH.

„Mi moramo podržati naše ljude u RS. Ogroman se posao može napraviti na ovim izborima. Kreće registracija u maju, biće komplikovano, ali ne dajte se obeshrabriti. Sama Austrija može promeniti odnos snaga. A onda, 2. oktobra, ide utakmica. Trideset godina nas ponižavaju. Za šehidsku krv, za sve uvrede odgovorićemo olovkom. Ide utakmica i treba da date svoj gol na toj utakmici. A golovi iz daljine su najlepši”, izjavio je Izetbegović.

Političkim predstavnicima RS jasan je smisao poruka čelnika najveće bošnjačke stranke. Jasna im je i njegova strategija, koju promoviše daleko od Sarajeva, a u kojoj se prepoznaje njegova namera za prekrajanje izborne volje građana. Izetbegović to, po mišljenju mnogih, radi ciljano kako bi uz pomoć glasova iz inostranstva, čime se služio i na nekim ranijim opštim i lokalnim izborima u BiH, mogao da utiče na izborne rezultate, uglavnom na štetu RS.

Komentarišući Izetbegovićev poziv, šefica Kluba SNSD-a u Parlamentu BiH Snežana Novaković Bursać kaže da je on demaskirao sve što političko Sarajevo godinama radi, a to je namera remodulacije BiH po njihovoj volji.

„Bošnjačka politička elita, ili ono što zovemo političko Sarajevo, sve je odlučnija u sprovođenju svoje vizije BiH. To više i ne kriju, upotrebljavaju sve što im je nadomak ruke, od pojedinačnih ministara na nivou BiH do iskazane manipulacije izbornim rezultatima kako bi za sebe napravili što bolju poziciju nakon oktobarskih izbora, ako ih bude”, rekla je Bursaćeva za „Glas Srpske”.

Ona je podsetila da bi glasovi, koji u vrećama stižu iz inostranstva, „mogli da utiču” na izbor srpskog člana Predsedništva BiH i delegata iz Narodne skupštine RS u Dom naroda Parlamenta BiH, a time i na pravo veta koje Srbi imaju u tom domu.

Ne sporeći zakonsko pravo svakog političara da agituje i promoviše svoju platformu među državljanima BiH koji žive u nekoj stranoj zemlji, predsednica RS Željka Cvijanović poručuje da je „manipulacija glasovima iz inostranstva nedopustiva”.

Mnogi smatraju da glasanje poštom, koje je uvedeno nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma i koje je otvaralo prostor za teške izborne krađe, treba ukinuti. Profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Nevenko Vranješ mišljenja je da je to „institut koji je prevaziđen i da, kao takav, više nije potreban”. Inače, glasanje u inostranstvu, poštom ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, uvedeno je svojevremeno kako bi svoje biračko pravo mogli da ostvare i svi izbegli, kojih je tada bilo mnogo.

Opšti izbori u BiH trebalo bi da, kako se najavljuje, budu raspisani u maju, a održani u oktobru. Nezvanično, u centralnom biračkom spisku evidentirano je nešto više od 3.370.340 birača. Prema nekim procenama iz 2018. godine, u BiH živi 2,7 miliona stanovnika.

 

 

 

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

nikola andric
Princip nacionalsnosti (UN) i princip integriteta drzavnih granica su protivrecni. Gde god ima vise nacija prvi ne vazi.
Милош
Када доживи фијаско на јесен, може директно у политичку пензију, или да игра шах на Калемегдану, граду одакле је његова породица (оригинално Спахић).
zaliv.net
Neka ide u Istanbul...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.