Izložba o antičkoj ženi na Balkanu
Narodni muzej u Beogradu Dan muzeja danas obeležava 178. put ali prvi put uz novo ime kao Narodni muzej Srbije, ističe za naš list Bojana Borić Brešković, direktorka ove naše centralne muzejske institucije, i dodaje da će tim rođendanskim povodom večeras u 19 sati u Velikoj galeriji muzeja biti otvorena izložba „Femina Balcanica: mater, matrona, augusta, dea. Žena na Balkanu u antičkom dobu”.
Uskoro će, već 18. maja, kako nam ona kaže, muzej publiku obradovati i postavkom crteža Save Šumanovića, dok se do kraja godine može očekivati i izložba posvećena Kosti Hakmanu. Biće tada izloženi radovi ne samo iz ovog muzeja već i drugih institucija i dela u vlasnišvu Hakmanove kćerke Milice, koja je ona namenila Narodnom muzeju Srbije.
Govoreći o periodu koji je iza nas, Bojana Borić Brešković kaže:
– Iako je period pandemije umnogome uticao na programe našeg mjuzeja, odziv publike je takav da je jasno da su posetioci i te kako željni kulturnih sadržaja. Tokom prethodne godine imali smo više do 50.000 posetilaca, a od početka ove možemo da se pohvalimo i brojem od 30.000. Ono što nas jako readuje jeste povratak organizovanih i školskih grupa i radionica, kojih smo od januara imali više od 150. Realizovali smo u tom proteklom periodu izuzetne izložbe, poput Sretena Stojanovića, zatim ikona grčkih majstora od 15. do 19. veka i „Zenitistima celog sveta. Iz zaostavštine Ljubomira Micića”, kao i postavke „Gradovi: izvestan pogled” u okviru odeljenja grafike na našoj stalnoj postavci i „Kako pamtimo vladare?”, sa predstavama vladara iz dinastije Obrenovića. Projekat „Virtuelni muzej”, započet 2020, ove godine je imao i premijeru stotog videa.

Kako ona naglašava, ovu godinu, može se reći, obeležio je veliki konzervatorski poduhvat restautracije „Krunisanja Cara Dušana” Paje Jovanovića, kao i digitalizacija Miroslavljevog jevanđelja, dok je takođe za ovu godinu planirana izrada veb stranice posvećene jevanđelju i njegova digitalna prezentacija u okviru stalne postavke.
– Poklonima je muzej nabavio 44 različita predmeta, naročito su obogaćene zbirke neolita i eleolita, otkupom smo pribavili nekoliko vrlo važnih dela, među kojima su slike Paje Jovanovića, Petra Dobrovića, Nikole Beševića i Miće Popovića. Izdali smo 16 publikacija. Gostujemo i u mnogim muzejima u Srbiji, tokom proteklog perioda pozajmili smo brojna dela drugim institucijama i naročito se tu ističe Novi Sad, kao evropska prestonica kulutre, kada je za izložbu o simbolizmu Galeriji Matice srpske pozajmljeno 30 dela. Saradnja se nastavlja i tom smislu sa Muzejom Vojvodine kroz izložbu „San neolitske noći” – zaključuje naša sagovornica.
Kada je reč o izložbi „Femina Balcanica”, ona predstavlja plod rada muzejske savetnice Deane Ratković, autorke izložbe, i četiri muzejske savetnice iz Odeljenja za arheologiju – Vere Krstić, Tatjane Cvjetićanin, Veselinke Ninković i Mirjane Glumac, zahvaljujući kojima će svi posetioci imati priliku da se kroz pažljivo odabrane muzejske predmete upoznaju sa zanimanjima, porodičnim odnosima, modom, običajima, položajem i ulogom žena pomentutog doba u privatnoj i javnoj sferi.
Biće pred publikom mnoštvo aretfakata – od predmeta za svakodnevnu upotrebu, kao što su to preslice, igračke, posuđe, preko raznovrsnog nakita, lekarskih instrumenata, skulptura pa do epigrafskih spomenika. Postavka je podeljena na pet segmenata, od kojih svaki obrađuje jednu od sfera života žene i fenomene vezane za njen položaj u porodici, kultu, zajednici ili umetnosti. Izložba prati raznorodne uloge koje je žena imala.
„Od gospodarice kuće i domaćice, majke, lekarke, pisarke, učesnice u ritualima i religijskim obredima, preko ugledne žene predstavljene tipiziranim statuama velikih i malih Herkulanki, Avguste kao carske majke i supruge koja je visoko pozicionirana na društvenoj lestvici diktirala modu žena u gradovima, bićemo u prilici da upoznamo mnoštvo žena Rimskog carstva”, saopštavaju iz muzeja i dodaju da će izložba trajati sve do 28. avgusta.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.