Upisna trka talenata počela crtanjem
Prijemni ispiti za buduće srednjoškolce počeli su juče – crtanjem, koje je prvi od tri dela posebne provere sklonosti i sposobnosti za buduće likovne tehničare, dizajnere, grnčare, kaligrafe, konzervatore kulturnih dobara, juvelire umetničkih predmeta... Oni danas polažu slikanje, a sutra vajanje. Od 1.058 prijavljenih, samo 708 najuspešnijih đaka ostvariće svoju želju da upišu neku od 15 škola u kojima postoje ovi smerovi. Tri su takve u prestonici, ali se prijemni polaže u jednoj – „Tehnoart Beograd”.
Nameru da u glavnom gradu polože ovaj ispit iskazalo je 430 kandidata, a ukupno ima 203 mesta u prvom razredu. Novina je povratak kući smera drvorezbar − u Tehničku školu „Drvo art”. Posle više od pet godina bez šanse da se ovaj zanat izučava u glavnom gradu, sada je predviđeno da se formira jedno odeljenje sa 20 đaka. Danas prijemne polažu i mali maturanti natprosečno zainteresovani za biologiju i hemiju, scenske i audio-vizuelne umetnosti, kao i mali filolozi koje nakon testa iz maternjeg jezika sutra očekuje još jedan iz stranog: engleskog, ruskog, nemačkog ili francuskog.
Upisna trka zvanično je počela. Oko 64.000 osmaka, koliko ih ima, i dalje željno iščekuju oficijelne publikacije konkursa i informatora za upis učenika u srednje škole u štampanoj formi, kojih još nema u prodaji. Saznajemo da su još u pripremi, trebalo bi da se uskoro nađu u štampi i očekuje se da će ova izdanja „Prosvetnog pregleda” u knjižarama biti za nešto više od nedelju dana. To znači da će đacima biti dostupna kad se završi polaganje prijemnih ispita.
Prvobitni plan upisnih kvota, objavljen onlajn početkom aprila, već je pretrpeo izmene. Primera radi, prvo je pisalo da je u Filološkoj gimnaziji predviđeno samo jedno odeljenje, svega 24 prvaka, na smeru za engleski jezik. Pa ipak, ova škola kao i godinama ranije otvara vrata za 48 đaka u dva „engleska” odeljenja, po korigovanom, aktuelnom (ne nužno i konačnom) planu upisa na osnovu koga su predočeni podaci na portalu „Moja srednja škola”. Onlajn izvorište relevantnih informacija o prijemnim ispitima, maloj maturi i upisu u srednje škole unapređuje se svake godine. Od ove, na elektronskoj adresi posvećenoj upisu, nema podataka o upisnom pragu, broju primljenih đaka i preostalih slobodnih mesta po smerovima iz prethodnih godina. Ali se vidi u kojim školama se polažu prijemni ispiti i mogu da se ulove izmene upisnih kvota, na koje, kao da su nebitne, nadležni ne skreću pažnju javnosti.
Za đake koji su posebno talentovani za filološke nauke a naklonjeni izučavanju francuskog jezika, po preliminarnom planu obelodanjenom na sajtu resornog ministarstava, bilo je predviđeno 24 mesta u Filološkoj gimnaziji i 12 u Karlovačkoj. Tih 36 prvaka na republičkom nivou značilo bi drastičnu promenu – povratak „francuskog” odeljenja u Filološku, i francuskog kao prvog stranog jezika u Karlovačku gimnaziju. Bilo bi to triput više planiranih budućih znalaca ovog diplomatskog jezika u Srbiji, koja jeste deo porodice frankofonih zemalja, ali već godinama ne nudi više od 12 mesta u jednoj i jedinoj grupi za francuski u prestoničkoj gimnaziji specijalizovanoj za jezike. Tako će i ostati, sudeći po dosadašnjim izmenama upisnog plana.
Iz resornog ministarstva ukazuju za naš list da je slabo interesovanje, da se za prijemni na francuskom prijavilo svega 14 đaka, ali već godinama ne izlaze u susret inicijativi filoloških gimnazija da se budućim prvacima omogući da u ovim školama francuski uče ispočetka. Direktori su uvereni da bi takva mogućnost, da „francuska” odeljenja đaci upisuju po pravilima koja važe za, recimo, „japanska” ili „norveška”, doprinela značajnom povećanju broja kandidata. Za polaganje prijemnog na engleskom u Filološkoj gimnaziji u Beogradu stiglo je 269 prijava, a u Karlovačkoj 154, ukazali su za naš list iz prosvetnog vrha. Obe ove škole nude po 48 mesta u „engleskim” odeljenjima, ali uglavnom engleski polažu i đaci koji nameravaju da upišu i druge smerove, za: italijanski, španski, japanski, kineski, klasične jezike i norveški, što potencijalnu konkurenciju čini dosta manjom.
Povećana upisna kvota za scenske umetnosti
Zainteresovanost osmaka ne jenjava kada je reč o specijalizovanom gimnazijskom smeru za scenske i audio-vizuelne umetnosti. Od septembra 2020. godine on postoji u novosadskoj gimnaziji „Laza Kostić”, Drugoj kragujevačkoj, beogradskoj Filološkoj i Gimnaziji u Kruševcu. Prošle godine uveden je u pirotsku Gimnaziju i Prvu nišku „Stevan Sremac”, a za narednu je prvi put predviđen i u subotičkoj gimnaziji za talente „Deže Kostolanji”. Ukupno na smeru za scenske i audio-vizuelne umetnosti predviđeno je 140 mesta za prvake, za prijemni se prijavilo 247 osmaka, a od toga u Beogradu 62 na svega 20 mesta.
I daroviti polažu malu maturu
Krajem naredne sedmice, od 20. do 22. maja, prijemne ispite polagaće osmaci koji žele da upišu muzičke, baletske škole i specijalizovana gimnazijska odeljenja za matematiku, fiziku, informatiku, istoriju i geografiju, kao i dvojezična u kojima se nastava organizuje na srpskom i engleskom, francuskom, nemačkom, ruskom ili italijanskom jeziku. Prijavljivanje osmaka i podnošenje dokumentacije za sportska odeljenja planirano je u subotu, 21. maja i u ponedeljak, 23. maja. I talenti 27, 28. i 29 juna polažu malu maturu, obaveznu za kraj osnovnog obrazovanja, sa koje se rezultati, takođe, računaju prilikom rangiranja kandidata za upis u srednje škole, osim za muzičke i baletske.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.