Četvrtak, 16.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dolar pod pritiskom zbog straha od recesije

Dolar pod pritiskom zbog straha od recesije
(Pixabay)

TOKIO– Dolar je ostao pod pritiskom danas i čini se da će nastaviti da slabi prema glavnim konkurentskim valutama četvrti uzastopni dan, pogođen padom prinosa na državne obveznice SAD-a koji se kreću blizu dvonedeljnog minimuma zbog sve većeg straha od recesije.

Japanski jen se oporavio prema dolaru, udaljivši se sa 24-godišnjeg minimuma. Australijski dolar, osetljiv na rizik, slabi, a južnokorejski von je pao na najniži nivo u poslednjih 13 godina, izveštava Rojters.

Dolarski indeks, koji meri vrednost američke valute prema korpi šest ključnih rivala, skliznuo je za 0,07 odsto na 104,14 poena, pri čemu je od petka izgubio 0,44 procenta vrednosti. U odnosu na 20-godišnji maksimum od 105,79 poena koji je zabeležio 15. juna, u minusu je za 1,54 procenta.

Na tržištima vlada sve jača zabrinutost da će odlučnost Federalnih rezervi (FED) da suzbije usijanu inflaciju podstaći recesiju. Ova strahovanja su dovela do pada prinosa na američke desetogodišnje državne obveznica na najniži nivo u poslednje skoro dve nedelje, prenosi Tanjug.

Predsednik FED-a Džerom Pauel je istakao sinoć podnoseći izveštaj u Kongresu da je centralna banka u potpunosti posvećena stavljanju inflacije pod kontrolu čak i ako time rizikuje ekonomski pad. On je rekao da je recesija „svakako moguća”, što je podiglo nervozu na finansijskim tržištima da će pooštravanje monetarne politike ukočiti rast.

Ekonomisti koje je anketirao Rojters očekuju još jedno povećanje FED-ove ključne kamate za 75 baznih poena u julu, i zatim za 50 baznih poena u septembru.

Evro beleži neznatno kretanje i trguje se na nivou od 1,0564 dolara, dok je britanska funta skliznula za 0,1 procenat na 1,2253 dolara.

Prema jenu, dolar je potonuo za 0,56 odsto na 135,47 jena, povlačeći se sa 24-godišnjeg maksimuma od 136,71 jena dostignutog u sredu.

Američka valuta je ojačala u odnosu na južnokorejski von, popevši se na 1.301,78 vona prvi put u poslednjih 13 godina. Australijski dolar je pao prema američkom rivalu za 0,47 odsto na 0,68915 dolara.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sтарая пластинка
Šta kažu, koliko su dolara naštampali? Skliznuo kažete? Recesija? Usijana inflacija? C,c,c,c... Kriv je Putin!!!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.