Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nada u prvo odličje od 1984.

Nada u prvo odličje od 1984.
Кристијан Фрис у акцији

Prošlo je 24 godine otkako se srpski rvači nisu popeli na pobedničko postolje, a šansu za osvajanje medalje u Pekingu će imati dvojica, možda, najboljih takmičara na Starom kontinentu – Kristijan Fris i Davor Štefanek

U sedam težinskih kategorija (u svakoj je po 20 rvača) Fris je u najlakšoj (do 55 kg) a Štefanek u kategoriji do 60 kilograma. Obojica nastupaju 12. avgusta a merenje, žreb i lekarski pregled imaće dan ranije. Četiri strunjače nameštene su u novoj hali „Kineska agrikulturna univerzitetska dvorana” koja je izgrađena pre dve godine.

U kategoriji gde je Kristijan Fris (rođen 21. aprila 1984) ni jedan od njih 20 do sada nije učestvovao na Olimpijskim igrama, a Fris je do sada, od 19 potencijalnih rivala, rvao samo sa dvojicom Hamidom Sorijanom Reihanpourom (Iran) i Lindsejom Durlačerom (SAD).

– Ovo je moj debi na Olimpijskim igrama i nadam se da neću razočarati. Prošle godine osvojio sam dve bronzane medalje, na evropskom i svetskom prvenstvu. Sada, videćemo, neću ništa unapred da obećavam – rekao je Fris.

Davor Štefanek je overio normu na Prvom kvalifikacionom turniru u Rimu u maju i ima jaču konkurenciju nego Fris.

Najveća konkurencija Štefaneku biće Armen Nazarjan (Bugarska) a jedan od rekorda koji drži su tri učešća na Igrama i jedan je od retkih koji je osvajao medalje za dve zemlje. Za Jermeniju je nastupao 1996. i bio je prvi. U Sidneju, 2000. bio je opet prvi a rvao je za Bugarsku kao i 2004 u Atini kada je zauzeo treće mesto.

Od 20 rvača u kategoriji do 60 kilograma čak 10 su učestvovala na Igrama. Štefaneku je ovo drugo učešće (Atina 2000, zauzeo 18. mesto), a Nazarjan se četvrti put pojavljuje. Zlatno odličje iz Atine brani Ji Hjun Jung iz Koreje dok su na Igramaučestvovali još Roberto Gonzales Monzon (Kuba, 2004, 2.), Vitalij Rahimov (Azerbejdžan, 2004, 14.), Asšraf Melgi El Garabli (2004, 12.), Makoto Sasamoto (Japan, 2000, 8 i 2004, 5.), Nurbakjut Tengizbajev (Kazahstan, 2004, 17.), Eusebio Đakonou (Rumunija, 2004, 7.) i Dilšod Aripov (Uzbekistan, 2000, 11.).

Štefanek je do sada rvao sa sedmoricom i to: Vitalijem Rahimovim (Azerbejdžan), Armenom Nazarjanom (Bugarska), Davidom Beninadzeom (Gruzija), Makoto Sasamotom (Japan), Nurbakjutom Tengizajevim (Kazahstan), Stigom Andreom Bergeom (Norveška), Eusebijom Đakonuom (Rumunija).

– Svi se odlično poznajemo s raznih takmičenja. Biće teško ali sam vredno trenirao i spreman sam. Povreda primicača noge malo me je zaustavila ali ću biti fit do početka Igara. Siguran sam da ću u Pekingu napraviti odličan rezultat i da ću dostojno braniti boje Srbije – rekao je Štefanek.

Pripreme za Peking počele su posle Drugog kvalifikacionog turnira u Novom Sadu na Tari a baze srpskim orlovima bile su u Bugarskoj (Belmeken i Sofija), Ukrajini (Alušta), Zrenjaninu i Mađarskoj (Tatabanja).

--------------------------------------------------------------------

Dosadašnji osvajači

Prvi nastup srpskih rvača bio je još 1924. godine kada se na Igrama u grčko rimskom stilu takmičio Nikola Grbić (do 75 kg) i zauzeo peto mesto prošlo je 84 godine. Od tada je u rvanju nastupao 61 sportista. Zabeleženo je 91 učešće i 16 medalja, a rvanje je najtrofejniji olimpijski sport u Srbiji.

Poslednji nastup na Igrama imao je Davor Štefanek u Atini gde je bio 18. Medalje su osvajali Branko Martinović (1960 – 2, 1964 – 3), Branislav Simić (1964 – 1, 1968 – 3), Stevan Horvat (1968 – 2), Josip Čorak (1972 – 2), Milan Nenadić (1972 – 3), Ivan Frgić (1976 – 2), Momir Petković (1976 – 1), Šaban Seidi (1980 – 3, 1984 – 3), Vlado Lisjak (1984 – 1), Šaban Trstena (1984 – 1, 1988 – 2), Refik Memišević (1984 – 2), Jožef Tertei (1984 – 3)

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.