Novi GUP stiže pred skupštinu Novog Sada
Novi Sad – Posle niza turbulentnih događaja oko novog generalnog urbanističkog plana Novog Sada (GUP), koji treba da važi do 2030. godine, ovaj akt konačno u četvrtak stiže, kao predlog gradskog veća, pred novosadsku skupštinu koja ga, po proceduri, usvaja. Tim strateškim planom se utvrđuju granice i obuhvat građevinskog područja, pretežna namena prostora, generalni pravci i koridori infrastrukture, podela na celine za dalju plansku razradu...
Trebalo je da akt tu dospe još u martu, nakon što je prošlog decembra njegov nacrt stavljen na javni uvid, ali je tako utvrđena dinamika poremećena dešavanjima koja su kulminirala, podsetimo, paljenjem „dimne bombe”, ili navijačke baklje, usred javne sednice gradske komisije za planove koja je odbila veliki broj primedbi građana.
Nezadovoljstvo, u međuvremenu, nije splaslo. Odbornike će sat vremena pre početka sednice dočekati protest ispred zdanja Banskog dvora – Skupštine Vojvodine, gde gradski parlament i dalje zaseda kao što je to bilo i ranije tokom perioda pandemije. Naime, više udruženja građana i građanskih inicijativa najavilo je zajednički protest „zbog predaje grada iz javnih u ruke privatnih investitora”.
Na protest su pozvale i pojedine partije vanparlamentarne opozicije, poput Stranke slobode i pravde i Narodne stranke. Svima njima je u fokusu stanogradnja uz Dunav kod Ribarskog ostrva, koja se sada novim GUP-om dozvoljava, ali se i uslovljava prethodnom izgradnjom nasipa oko Kameničke ade i brodogradilišta. Projekat nazivaju „Novi Sad na vodi” i protive mu se, mada u gradskoj vlasti tvrde da tako nešto kao projekat ni ne postoji.
„Građani će se okupiti kako bi izrazili svoje negodovanje zbog namere gradske vlasti da u dolazećim godinama svoje štetočinske šeme prevedu u legalne tokove”, izjavila je predsednica gradskog odbora SSP-a Danijela Grujić. Prema njenim rečima, GUP je sporan ne samo kao razvojni plan grad, nego i zbog toga što su stručnjaci utvrdili da pomenuti projekat može izazvati pojačane i nove probleme, komunalni kolaps u delu Telepa i Sremskoj Kamenici, a da posebnu zebnju budi narušavanje toka Dunava, što grad dovodi u opasnost od poplava.
Vlasti u Novom Sadu su već odbacivale takve navode kao moguće scenarije. Bile su naručile stručnu analizu koja je odbacila negativne uticaje toka Dunava. Urbanisti smatraju da će doći do nivelisanja podzemnih voda na Telepu jer će Kamenička ada u blizini, kako se takođe predviđa novim GUP-om, biti nasuta i više pošumljena.
Par dana pred skupštinsku sednicu o novom GUP-u, gradonačelnik Miloš Vučević prokomentarisao je novinarima najavu po kojoj će građani protestovati ispred skupštinske zgrade sat pre početka.
„Ja to ne mogu da sprečim. Umesto da smo zadržali dostojanstvo i izjasnili se svako kako misli, i da smo imali žustru raspravu, mi ovde imamo cirkus. To što je do sada rađeno bacilo je ljagu na Novi Sad. Nažalost, u tome učestvuju ljudi koji nisu proveli dva popodneva u Novom Sadu”, kazao je Vučević.
Njemu protest bez fizičkog nasilja, kako je kazao, ne smeta.
„Oni će da protestuju, da zvižde, da nam prete i psuju majku i oca, a mi ćemo da radimo. Svako neka radi svoj posao. Neko mora da sedi u skupštini, neko da stoji na ulici i viče šta misli da treba da viče. Najvažnije je da nema nikakvog fizičkog nasilja, sve ostalo meni ne smeta ni najmanje jer je to deo demokratije”, rekao je gradonačelnik, preneo je Tanjug.
Napomenuo je da mu je prećeno i da je dobijao i poruke pretnje deci, ali da se nasiljem ne mogu zaustaviti politički procesi, te da odbornici mogu raditi i u parku.
„Nemojte se hvatati mača, to se ne radi. Vodio sam i ja opozicionu stranku, pa nikada se nismo fizički obračunavali sa neistomišljenicima, a prijavljeni demokratski protesti su naravno dozvoljeni”, kazao je novosadski gradonačelnik.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.