Ponedeljak, 30.01.2023. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Engleska i Francuska u četvrtfinalu Svetskog prvenstva

Хари Кејн прославља погодак (EPA-EFE/Noushad Thekkayil)

Reprezentacija Engleske pobedila je večeras Senegal rezultatom 3:0 u osmini finala Svetskog prvenstva u Kataru i time se plasirala u četvrtfinale gde je čeka derbi sa aktuelnim svetskim šampionom Francuskom.

„Tri lava" su u večerašnji duel ušli sa prvog mesta u grupi B, sa ostvarenih sedam bodova. U dosadašnjem toku takmičenja, oni su pobedili Vels i Iran, dok su s amerikancima odigrali nerešeno.

Senegal je ostvario drugo mesto u grupi A, pobedivši reprezentacije Ekvadora i Katara, a pretrpevši poraz od prvoplasirane Holandije.

Sastavi:

Engleska: Pikford – Voker, Stouns, Magvajer, Šo – Henderson, Rajs, Belingam – Saka, Kejn, Foden

Senegal: E. Mendi – Sabali, Kulibali, Dijalo, Žakob – Sis, N. Mendi – Sar, Ndijaje, Dijata – Dija

Prvo poluvreme

Do dvadesetog minuta nijedan tim nije zabeležio šut na gol, iako se stiče utisak da je igra otvorena. Englezi gotovo 70 odsto vremena imaju loptu u nogama.

Velika prilika za Senegal u 22. minutu. Ipak, Dija je u direktnom duelu sa golmanom Pikfordom bio neprecizan, te je Senegal propustio veliku priliku za vođstvo.

Engleska je povela u 39. minutu, kada se Džud Belingam odlično ubacio po levoj strani i pronašao usamljenog Džordana Hendersona na ivici šesnaesterca. Kapiten Liverpula je bio precizan i golom krunisao lepu igru koju je „Gordi Albion" pokazao od početka meča.

Čini se da Englezima jedan gol nije bio dovoljan, a kreator napada tima Gareta Sautgejta ponovo je Belingam. Mladi fudbaler Borusije Dortmund počeo je akciju, da bi Foden prosledio Kejnu, a kapiten Engleske je bio neumoljiv iz šesnaesterca. Engleska je izvela prelep napad, jedan od najlepših u dosadašnjem delu Svetskog prvenstva. Time se i završava prva polovina utakmice.

Drugo poluvreme

Engleska je u drugoj polovini utakmice nastavila sa napadačkom igrom. U 57. minutu Saka je postigao treći gol za ostrvljane, na asisteniciju Fila Fodena.

Senegalci nisu promenili igru uprskos primljenim golovima, formacija je ostala ista, akcije i plan napada je kao u prvom poluvremenu, ali je umor kod igrača evidentan što rezultira slabijim intenzitetom igre kod aktuelnog šampiona Afrike

Od momenta kada je Engleska postigla treći gol, intenzitet igre je opao. Senegal pravi velike greške na sredini terena, ali Englezi ne uspevaju da preokrenu akcije u svoju korist.

Utakmica se završila rezultatom 3:0 u korist "tri lava". Oni će u subotu u 20 časova odmeriti snage sa reprezentacijom Francuske koja je danas pobedila Poljsku rezultatom 3:1.