Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Danas je Božić po Gregorijanskom kalendaru

Danas je Božić po Gregorijanskom kalendaru
(Фото Танјуг/Тара Радовановић)

Vernici koji vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru danas, 25. decembra, na dan rođenja Isusa Hrista proslavljaju Božić, najradosniji hrišćanski praznik.

Božić proslavljaju Rimokatolička crkva, protestantske i anglikanske crkve, kao i pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, uključujući i Ukrajinu koja to ove godine čini prvi put.

Sinoć je u crkvama širom sveta služena sveta misa polnoćka, koju je u Beogradu predvodio novi beogradski nadbiskup Ladislav Nemet i to u Katedrali Uznesenja blažene device Marije kada je između ostalog, pored značaja Božića, dana rođenja Hristovog, podsetio i na važnost mira.

Nemet je podsetio da mi imamo tu sreću da proslavljamo Božić u miru, a da puno naroda u svetu ovaj praznik zajedništva i veselja, dočekuju u nesigurnosti i ratu.

„Anđeli su na rođenju sina božjeg pevali o miru, ne o otpustu poreza ili crkvenoj restituciji'', podsetio je nadbiskup i naglasio da bi upravo zato svi sebi trebalo da postavimo pitanje da li svojim rečima, mislima i delima širimo mir ili dovodimo do podela, mržnje i na kraju, rata.

Povodom ovog najvećeg i najradosnijeg praznika predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je božićnu čestitku nadbiskupu beogradskom Nemetu i svim vernicima koji Božić slave po Gregorijanskom kalendaru.

„U svetlosti Praznika Hristovog rođenja koji trajno simboliše hrišćanske vrednosti mira, saradnje i punog međusobnog uvažavanja, želim da Vas ljubav i mudrost, na dobro svih naših građana, izdašno nadahnjuju u služenju i suočavanju sa izazovima današnjice”, preneo je Tanjug.

Povodom Božića, patrijarh srpski Porfirije poručio je da radost predstojećeg praznika treba da ''ispuni duše i srca svih hrišćana kako bismo svi slavili ime Božje u vekove vekova”.

Papa Franja je sinoć služio misu u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu kada je upozorio da pohlepa i glad za još više moći navodi neke da „konzumiraju svoje susede”, aludirajući na rat u Ukrajini i druge konflikte u svetu.

Papa Franja podsetio je na pohlepu i konzumerizam u raznim oblicima, i pozvao vernike na povratak izvornim vrednostima slavljenja Božića i solidarnost sa žrtvama rata i siromašnima.

Božić, kao i Hanuka i Nova godina, kako je saopštila američka svemirska agencija NASA, tradicionalno se u kontinuitetu obeležavaju 22 godine zaredom i na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Komentari19
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Beogradjanin-Istrijan-Schwabenländle
" Анђели су на рођењу сина Божјег певали о миру ... ", рекао је у својој беседи надбискуп Немет. Према овом он је тачно рекао, сумњам да би један надбискуп у тако важној беседи ујпотребио погрешну реч заменио оца и сина. И господин Немет је надбискуп а не Ваш чика. Што се тиче да С П Ц није прихватила неојулијански календар, разлог је једноставан. 1923 године , приликом заседања свих православних цркава и расправе, није била присутна највећа црква, Руска, бољшевици нису пустили одлазак на саста
Земунац
Ја сам нашао податак да нису прешли на календар који су сами предложили(!?) због тога да не би дошло до раскола на старо и новокалендарце. Новије тумачење разлога зашто се данас не пређе на Миланковићев календар је то да би се морали померити и датуми многих слава. Све у свему православни Срби би требало да знају да јулијански календар није никакав ''српски календар'', а нити ''православни'', већ практично на силу наметнут Србима и тадашњој новопрокламованој Краљевини Србији.
Megido
Bog je jedan i nikada nije postao čovek (Brojevi 23:19). Ako ovaj čika Nemet misli na Isusa, on nikada nije tvrdio da je Bog, već Božji Sin koji je podložan Ocu i zavisan od njega i uvek mu se molio za pomoć i podršku, a na kraju kad obavi sve od Boga dane zadatke, kao Kralj na nebu, podložiće mu se (Jovan 14:28; 1. Kor. 15:28). Takođe, reč ljubav se danas toliko izlizala da je postala poštapalica za sve i svašta.
Бранислав Станојловић
Педесетак година пошто је Јулије Цезар успоставио календар нашем Господу није ништа фалило да се роди по њему, па зашто би нама?
Dragomir Olujić Oluja
Slaba Vam je vajda taj internet, Zemunac, na njemu se nađe šta god Vam/nam treba! Man'te se Zdravka Antonića i Ljube Rankovića, oni su samo loša kopija Milojević/Srećković „patriotske istoriografske škole“! Imate dva puta da utvrdite istinu – duži je da pregledate originalne dokumente, spise, zapise... iz onih vremena i u/vidite da je korišćen julijanski kalendar ili drugi, znatno kraći, da pročitate knjigu Dejana Ristića u kojoj je, između ostalog, (kritički) istorijat kalendara na ovom tlu!
Земунац
@Dragomir Olujić Oluja Мало потражите по интернету, па ћете видети да је ипак постојао и да је остао у употреби до краја 19 века. По том календару година почиње у 1. априла када Сунце у подне пређе преко Пећке патријаршије и постоје само два годишња доба: лето и зима. У календару пре реформе у доба Јулија Цезара година је почињала у марту у време мартовских Ида. Према томе овај календар нема везе са јулијанским. Узгред буди речено сада је 7530 година по календару Светог Саве.
Prikaži još odgovora
Јужни Србин
То је декретом одлучио цар Константин, Нишлија.
Зоран Маторац
Интересује ме да ли ће Хрвати 7. јануара у својим новинама честитати Божић православцима.
zvonko
Hrvati to čine redovito i vrlo sadržajno.
Halucinirate
Svake godine to urade.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.