Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Koliko je Đoković mogao da ima grend slemova da mu nije bilo zabranjeno da se takmiči

Naš teniser je četiri puta ostao bez prilike da se bori za titulu, ne zbog toga što je protivnik bio bolji od njega, već zbog drugih faktora
Koliko je Đoković mogao da ima grend slemova da mu nije bilo zabranjeno da se takmiči
(Фото EPA-EFE/Neil Hall)

Najbolji srpski teniser Novak Đoković trijumfovao je deseti put na Australijan openu osvojivši 22. grend slem u karijeri (u finalu savladao Stefanosa Cicipasa sa 6:3, 7:6, 7:6). On se izjednačio sa Rafaelom Nadalom na prvom mestu večne liste, a iza njih je ostao Rodžer Federer sa 20 trofeja na najjačim teniskim turnirima (na njima je najveći broj učesnika, ima najveći nagradni fond i osvaja se najviše bodova).

Đoković će na Rolan Garosu imati priliku da postane igrač sa najviše osvojenih grend slemova u istoriji, a da nije bilo nesportskih stvari prethodnih godina on je već sada mogao da bude na prvom mestu. Naime, naš teniser je četiri puta ostao bez prilike da se bori za titulu ne zbog toga što je protivnik bio bolji od njega, već zbog drugih faktora.

Vimbldon 2020.

Sve je počelo na Vimbldonu 2020. godine. Tada je zbog pandemije koronavirusa „stao” čitav svet, ne samo sport, pa turnir u Londonu nije ni održan. Đoković je sezonu počeo trijumfom na Otvorenom prvenstvu Australije, a osvojio je i prethodna dva Vimbldona (2018. i 2019. godine) tako da nema sumnje da bi bio najveći favorit za osvajanje titule u Londonu.

Ju-Es open 2020.

Niz je nastavljen iste godine na Ju-Es openu kada je diskvalifikovan u četvrtoj rundi (osmina finala). Đoković, koji je u Njujork došao kao prvi na ATP listi, na meču protiv Pabla Karenja Buste je slučajno lopticom pogodio linijskog sudiju u vrat. Novak je pri rezultatu 5:5 izgubio svoj servis gem, nakon čega je lopticu bez gledanja bacio ka ogradi, ali je ona udarila linijskog sudiju. Pogođena žena se srušila, Đoković je odmah potrčao ka njoj da joj pomogne, ali su glavni sudija i supervizor odlučili da ga diskvalifikuju.

Australijan open 2022.

Tokom 2021. srpski teniser je osvojio tri grend slema (Australijan open, Rolan Garos, Vimbldon) i igrao jedno finale (poražen od Danila Medvedeva u Njujorku) pa nema sumnje da bi u Australiji bio najveći favorit za trofej. Međutim, nije ni dobio priliku da zaigra u Melburnu jer je deportovan iz zemlje pre početka turnira.

Đokoviću je najpre ukinuta viza po dolasku u Melburn jer navodno nije dostavio dovoljno dokaza za medicinsko izuzeće od obavezne vakcinacije protiv koronavirusa i nekoliko dana je proveo u imigracionom hotelu čekajući sudsko saslušanje. Australijski sud je 10. januara presudio u Đokovićevu korist i poništio odluku o ukidanju vize i zahtev za deportaciju. Četiri dana kasnije tadašnji austrijski ministar za imigracije Aleks Houk je ponovo ukinuo vizu, a zatim je isto odlučilo i tročlano sudsko veće. Houk je izjavio da bi prisustvo nevakcinisanog igrača moglo da podstakne protivljenje vakcinaciji protiv koronavirusa, ali i zbog zabrinutosti za javno zdravlje.

Ju-Es open 2022.

Pošto nije želeo da se vakciniše protiv kovida-19 Đoković nije mogao da igra na više turnira tokom prošle godine. Iz tog razloga nije nastupio ni na Ju-Es openu s obzirom na to da nevakcinisanim strancima nije bilo dozvoljeno da uđu na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država. Uprkos kampanji navijača da mu se dodeli medicinsko izuzeće i dozvoli da zaigra u Njujorku, to se nije dogodilo.

Zbog razloga koji nisu imali veze sa sportom Đoković je na osvajanje 22. grend slem titule morao da čeka do danas. Najbolji srpski teniser, a od sutra i svetski broj 1, u trofejnoj riznici ima deset titula sa Australijan opena, dve sa Rolan Garosa, sedam sa Vimbldona i tri sa Ju-Es opena. Računajući sve turnire ukupno je osvojio čak 93 trofeja.

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

milena isailović
Feniks!
asinus
Ono što ne mogu na terenu, rade mu po kancelarijama. Menjaju pravila, uslove, izmišljaju nova neposredno pred početak takmičenja..., pokušavaju da mu ogade tenis, napadaju porodicu... Ukratko, kriv je što je ziv. I uz to, Srbin.
Туто Бугарин
Не због пандемије, већ због пЛандемије. Иначе БРАВО Новаче!
Petar,Zemun
Svi bismo mi hteli da napravimo od Novaka još jednog sveca, kao da nam je teško da prihvatimo da neko svoj talenat može da upari sa upornim radom i postigne vrhunski rezultat u nečemu. Na drugoj strani, mnogo nas je, koji žalimo što nije primeran baš na svim poljima, što bi bez obrazovanja da bude doktor ili što ni sam ne veruje u svoj spoj talenta i dugotrajnog disciplinovanog treninga, pa se toliko upadljivo zahvaljuje svevišnjem (koji u sportu kad jednome pomogne mora nekom drugom odmogne).
Srpsko Dete
22 nedelje su mu "oduzeli" zbog Corone. Na Vimbldonu su kaznili sve igrače pa i Novaka sa još 2000 bodova. Sada bi naš Nole proveo preko 400 nedelja na prvom mestu. Nadal teško da bi osvojio 22 tetule a Nole bi imao 23... Mnogi kažu da je Nole izgubio na australijom sudu. Nole ih je dobio na sudu i politika je pobedila. Sport je tada izgubio. Svi smo čuli kako je njihova tadašnja ministarka za sport reagovala i za koga je navijala...
dr Slobodan Devic
@ Srbolini - svako ima pravo da navija za koga hoce, i taman posla da ceo svet navija za Djokovica. Ali, ako sam ja vlast u nekoj zemlji i ne dozvolim najboljem sportisti na svetu da udje u moju zemlju a da pri tom navijam za njegovog protivnika - svakave misli dolaze na um. O tome da je Novak Srbin u komentaru nije bilo ni reci, a za Novaka sigurno navija daleko vise ljudi na svetu nego sto je Srba ukupno. Citajuci Vas komentar, uopste mi nije jasno sta je Vasa poruka?
Srbolini
Ministarka Australije nije Srpkinja, ima pravo da navija za koga hoće.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.