Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Otet sudanski „boing 737-200”

Otet sudanski „boing 737-200”
Отмица авиона у Судану

Prema izveštajima agencija
Tripoli, Nijala, Kartum – Saharski aerodrom Kufra, 1700 kilometara južno od Tripolija, juče je bio poprište dramatične operacije oslobađanja stotinak putnika sudanskog „boinga 737-200” koji je u utorak otet na redovnoj liniji iz Darfura za Kartum.

Samo dvadesetak minuta nakon poletanja iz glavnog grada Južnog Darfura pilot „boinga 737-200” sudanske privatne kompanije „San er” javio je kontrolnom tornju u Nijali da je avion sa stotinak putnika i osam članova posade otet. Po nalogu otmičara, letelica je promenila kurs i zaputila se prema nepristupačnom libijskom aerodromu podignutom u Drugom svetskom ratu, na ivici dubokog pustinjskog kratera.

Medijski izveštaji o toku otmice, motivima i broju kidnapera, broju putnika, toku pregovora sa libijskim vlastimaprotivurečni su.

Prema nekim izvorima, jedan ili dvojica kidnapera su vitlajući noževima upali u pilotsku kabinu i preoteli komandu nad vazduhoplovom. Po drugima, pilot je prebrojao najmanje desetak veoma agresivnih otmičara koji su odbili bilo kakve pregovore zahtevajući da avion smesta krene za Pariz.

Navodno, otmičarisuakciju izveli u dosluhu sa Abdelom Vahidom Mohamedom alNurom, jednim od dvojice vođa pobunjenika koji su pre pet godina na zapadu Sudana podigli oružanu pobunu protiv vlade u Kartumu.Mohamed alNur, već godinama u izbeglištvu u glavnom gradu Francuske, odbacio je bilo kakvu vezu sa otmicom „boinga 737-200”.

Izveštaje da su otmičariprvo zatražili dozvolu za sletanje u Kairo, „jer je avionu ponestalo goriva”, demantovala je uprava civilnog vazduhoplovstva Egipta. „’Boing 737-200’ imao je gorivo za najmanje četiri sata leta. Pilot tog aviona nije uopšte stupio u vezu sa nadležnim egipatskim vlastima”, prenela je kineska agencija Sinhua.

Na insistiranje pilota da u avionu ponestaje kerozina, vlasti u Tripoliju izdale su dozvolu za prinudno sletanju na aerodrom Kufra, u neposrednoj blizini državne granice između Libije, Sudana i Čada. Nakon gašenja motora, desetine putnika su se onesvestile od vrućine. U avionu je nastao košmar, prenela je libijska državna televizija. Otmičari su u prvi mah odbili predlog da seputnicima doture hrana i voda. Nakon višečasovnog ubeđivanja otmičari su pustili sve putnike i dve članice posade: sa šest pilota i stjuarda ostali su iza zatvorenih vrata aviona.

Sudan i Libija juče su bili u stalnom kontaktu zbog otmice. Zvanični Kartum zahtevao je od Tripolija da uhapsi otmičare i izruči ih Sudanu. Škrti i oprečni izveštaji sa aerodroma u Kufri još ne ukazuju na kraj drame.

U međuvremenu, francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner apelovao je na libijskog lidera Gadafija da „ubedi otmičare da nikog ne povrede”. U protivnom, zapretio je Kušner, „sve će biti preduzeto da oteti budu oslobođeni živi”.

Otmica „boinga 737-200” dogodila se, inače, dan nakon što je sudanska armija pobila 64 i ranila stotinak nasilno raseljenih izbeglica u jednom logoru nedaleko od aerodroma u Nijali.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.