Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Devetorica optužena za ratni zločin u Kostrićima prvostepeno oslobođeni

Devetorica optužena za ratni zločin u Kostrićima prvostepeno oslobođeni
(фото: Ј. Церовина)

ZAGREB – Sud u Zagrebu zbog nedostatka dokaza u prvostepenom postupku oslobodio je danas devetoricu bivših pripadnika srpskih paravojnih formacija optuženih za ratni zločin protiv civila u selu Kostrići kod Hrvatske Kostajnice u novembru 1991.

Sudija Županijskog suda u Zagrebu Saša Lui rekla je da je nedvosmisleno utvrđeno da su devetorica optuženih pripadala jedinici milicije za posebne namene SAO Krajine (tzv. Šareni), ali da to nije dovoljno da bi se neosporno potvrdilo da su počinili zločin, prenela je agencija Hina.

Prema njenim rečima, jedini neposredni očevidac zločina Nikola Bunjevac nije opisao događaj na način naveden u optužnici.

On je rekao da je video dvojicu muškaraca, od kojih je jedan bio u civilu, da ubijaju njegovu majku, i da je grupa uniformisanih muškaraca došla u Kostriće pošto su stanovnici već bili ubijeni.

Optužnica je teretila devetoricu da su 15. novembra 1991. ubili najmanje 15 stanovnika Kostrića, među kojima i dvoje dece, a potom zapalili sve kuće u selu radi prikrivanja zločina.

Optuženima se sudilo u odsustvu, jer je većina u Srbiji.

Među optuženima su Stevo Džakula, Nikola Bogdanović, Mile Milinović, Vlado Gavrilović, Veselin Božović, Dragan i Žikica Pendić.

Hina navodi da je ubistvo naredio komandant tzv. Šarenih Stevo Borojević zvani Gadafi kojeg su godinu kasnije, u međusobnim obračunima, ubili pripadnici njegove jedinice, kako javlja Beta.

Devetooptuženi Zdravko Matijašević prvostepeno je oslobođen za ubistvo jednog civila.

Tužilaštvo je najavilo žalbu na prvostepenu oslobađajuću presudu.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Галилео Галилеи
Све формације су паравојне осим оних које је Ватикан организовао.
Miks
Grozan zlocin i za to sam da se kazne pocinitelji. Ali me smeta sto hrvati sude i pronalaze pocinitelje i nakon 30 godina samo kad su Srbi u pitanju. A za ubijanje staraca posle i za vrijem Oluje ili bilo koje druge zlocine nad Srbima nikad ne mogu da nadju ko ih je pocinio. Sramota hrvatske drzave i slika i prilika njihovog pokvarenog i dvolicnog odnosa prema Srbima.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.