Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Uselili se u – mrak

Uselili se u – mrak
У Улици Ђује и Драгољуба, од броја 5 до броја 13, око 300 људи нема струју (Фото Л. Адровић)

Kada su se u junu uselili u nove stanove u rakovičkoj Ulici Đuje i Dragoljuba, sa neparne strane od broja 5 do broja 13, oko 300 ljudi su dočekale lepe petospratnice modernog dizajna u mirnom kraju, kakve bi mogao poželeti svaki od brojnih podstanara u glavnom gradu. Posle dva meseca uživanja u konačno stečenim domovima, stanarima je 13. avgusta nestala struja.

Isprva su mislili da je posredi bezazlen kvar koji će brzo biti otklonjen, ali oni do današnjeg dana moraju da idu kod prijatelja da bi se okupali, jer napajanja za bojler nema, dok u prodavnicama nabavljaju hranu samo za jedan dan, jer frižideri su i dalje „mrtvi”. Dani su sve kraći i u komšijskim zgradama sijalice pale sve ranije. Ovih 300 ljudi za to vreme ostaje u mraku.

– Kao beskućnici obilazimo rođake i prijatelje da bismo gledali televiziju ili skuvali ručak. Ovo je strašno. Živimo u novim stanovima, ali kao da smo bačeni u divljinu odakle nema puta ka civilizaciji – negoduju stanari iz Ulice Đuje i Dragoljuba koji su želeli da ostanu anonimni.

Zvonko Lebić, šef pogona „Elektrodistribucije Beograd” na Banovom Brdu, objašnjava da su morali da isključe struju zbog toga što su investitori uselili stanare pre nego što su dobili potvrde da su električni kablovi zgrada ispravni.

– Investitori nisu poslali prijavu početka radova, posle koje naši ljudi izlaze na teren i proveravaju da li su električne instalacije sposobne da izdrže visoki napon. Bez tog atesta, zgrade nisu bezbedne za protok električne energije. Investitori su nam rekli da neće da se brukaju i obećali su da će se pobrinuti da što pre isprave grešku – kaže Lebić.

Investitori, međutim, sakupljaju dokumentaciju već više od dve nedelje, dok Elektrodistribucija poštuje proceduru i ne šalje radnike u proveru dok im ne stignu svi papiri na kojima insistira birokratija. U međuvremenu, izvođači radova, tvrde pojedini stanari, pravdaju nestanak struje ne svojim nemarom već optužbama da Elektrodistribucija pokušava da ih „reketira”.

– Oni tvrde da su podmirili sve obaveze i da je problem nastao zbog toga što su neki ljudi iz elektrodistribucije zahtevali dodatni novac koji je trebalo da bude uplaćen na nepoznate račune. Izvođači su nam tražili da potpišemo peticiju, udružimo se sa njima i zajedno tužimo elektrodistribuciju. Jedino što znamo je da smo mi platili sve što je trebalo kako bismo se uselili u svoje domove i da su nas zauzvrat zavili u mrak. Ovde je dosta porodica sa malom decom i starih ljudi kojima ovo mučenje najteže pada. I meni je dojadilo da uveče šetam oko zgrade, gde je zbog uličnog osvetljenja mrak manji nego u mojoj sobi i da dane provodim u kupatilima svojih prijatelja – zabrinuto rekla je Ljiljana Tabašević, jedna od stanara.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.