Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Danonoćne straže na Borovim brdima

Danonoćne straže na Borovim brdima
Људи из 12 села непрекидно чувају прилазе рудокопу (Фото Р. Вукићевић)

Nikšić – Žitelji Nikšićke Župe juče pre podne su se organizovali, od Rudnika boksita obezbedili građevinsku mehanizaciju i počeli da nasipaju zemlju na put koji vodi ka napuštenom rudokopu, gde je crnogorsko ministarstvo odbrane posle odluke republičke vlade trebalo da uništi višak vojnog naoružanja koji se nalazi u magacinu Brezovik kod Nikšića. Na tom mestu u narednim mesecima trebalo bi da bude uništeno više stotina tona eksploziva. Međutim, oko 7.000 žitelja Nikšićke Župe usprotivilo se takvoj odluci vlasti i neće da dozvole da se u planini iznad njihovih sela uništava naoružanje i oprema, čime bi se zagadili izvori vode za piće kako u Župi tako i na području nikšićke opštine.

Prvi od zaključaka sa zbora mesne zajednice kojem je prisustvovalo više od hiljadu ljudi meštani su juče počeli da realizuju, uređujući prostor oko napuštenog rudnika na kome će naredne subote Župljani zasaditi četinarsko drveće.

Meštanin Zoran Radulović podseća da su u Borovim brdima organizovane danonoćne straže, da ljudi iz 12 sela čuvaju prilaze rudokopu da, kojim slučajem, neko ne bi pokušao da preveze oružje do ove lokacije.

Pukovnik u penziji Pavić Kostić pita se otkud tolika količina oružja baš u Nikšiću i zašto nije odabrana druga lokacija, gde ne bi bila ugrožena izvorišta i životna sredina.

Velimir Veljo Marojević, jedan od najstarijih žitelja nikšićke Župe koji je juče bio na straži, kaže da su grdno pogrešili oni koji su pomislili da će na župskoj neslozi, izazvanoj političkim podelama pre 11 godina, uspeti da ostvare naum. Ne možemo dozvoliti, navodi, da naša deca i unuci žive u zagađenoj sredini. Mnogo su uzeli ovom kraju od kojeg živi Kombinat aluminijuma, Rudnici boksita, a Željezara dobija vodu, a vrlo malo dali. Gotovo beznačajna su ulaganja u kraj u kojem danas nema vode, TV signala, gde je dotrajala elektromreža, klize brda...

Župljani su najvišim kotama postavili posmatrače, osmatraju nebo da se kojim slučajem vlast ne bi dosetila da i uz pomoć vojske i policije s neba dopremi naoružanje do Borovih brda.

Kategorični su da ne dozvole uništavanje viška naoružanja.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.