Subota, 25.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ideologija iznad nacije - ko su Rusi koji se na strani Ukrajine bore protiv svoje domovine

Ideologija iznad nacije - ko su Rusi koji se na strani Ukrajine bore protiv svoje domovine
(фото:друштвене мреже)

Teroristički napad na Brjansku oblast u Rusiji izveo je Ruski dobrovoljački korpus koji je pozvao svoje sunarodnike da se priključe ukrajinskoj vojsci. Da, dobro ste pročitali, Rusi su napali Rusiju i tom prilikom pucali na školski autobus, ubili dvoje civila i ranili jednog desetogodišnjaka. Odgovornost za napad potvrdio je Denis Nikitin, Rus, koji je u međunarodnoj zajednici desnih ekstremista poznat kao „beli reks”.

Ko je Nikitin, i zašto se bori protiv svoje domovine. Njegovo pravo prezime je Kapustin i ima 39 godina. Njegova porodica se 2001. godine preselila u Keln u Nemačkoj, gde je počeo da se bavi borilačkim veštinama. Istovremeno je postao fudbalski navijač, pridružujući se najekstremnijim grupama huligana. U tom okruženju se najbolje oseća, zbog čega se po povratku u Moskvu, priključuje navijačkoj grupi CSKA.

– Ne znam ime ni jednog igrača, ne poznajem istoriju kluba. To mi nije važno jer ja tražim samo adrenalin, objasnio je on pri tom ističući nadmoć  bele rase nad „raznim majmunima”.

Naci biznismen

Nikitin je zadržao veze sa fudbalskim huliganima u Nemačkoj. Tokom kasnijih poseta Kelnu, učestvovao je u neredima. Policija je podnela prijavu protiv njega zbog napada na navijače „Šalkea” 2014. godine i taj slučaj je tri godine bio na sudu.

On je ušao i u biznis tako što je pokrenuo liniju odeće pod imenom „beli reks”. Taj brend koristi nacističke simbole, poput crnog sunca koje datira iz vremena nacističke Nemačke. Zbog toga ga neki nazivaju naci biznismenom, koji želi da postane ekskluzivni snabdevač ekstremnih desničara.

Beli reks

On je u Rusiji proširio svoje poslovanje, organizujući turnire mešovitih borilačkih veština, u čemu je bio veoma uspešan. Insistirao je da borci budu bele rase i amateri. Na njih je imao uticaj.

Nakon toga je svoje delovanje proširio i na Ukrajinu i Belorusiju, gde je izbegao hapšenje i proteran. Zahvaljujući vezama sa desničarima i neonacistima Nikitin je širom Evrope održavao MMA turnire. U Nemačkoj, Italiji, Finskoj, Češkoj.  Ipak, događaji u Marseju 2016. godine su ga okarakterisali kao ozbiljan bezbednosni problem. Tada je na Evropsko fudbalsko prvenstvo doveo više stotina ruskih huligana koji su se borili sa suparničkim grupama. U brutalnim okršajima, dva engleska navijača su toliko pretučena da su hospitalizovani u komatoznom stanju  a jedan je doživotno ostao paralizovan. Zbog toga je postao osoba „non-grata” u Rusiji i većem delu Evrope. Nakon toga odlazi u Ukrajinu.

Tamo se sreće sa desničarima iz drugih država, uključujući i Amerikance koji su bili direktno povezani sa paravojnom i neonacističkom organizacijom „Azov”.

Rusi se bore u bataljonu „Azov”

Tada se povezuje sa drugim nenacistima ruskog porekla, poput Alekseja Levkina koji se u sastavu bataljona „Azov” borio u Donbasu. Protiv svojih sunarodnika. Baš kao i ruski državljanin Alensandar Korotkin, koji je za učešće u borbama u Donbasu nagrađen ukrajinskim državljanstvom i pasošem. Iako se sumnjalo da je on umešan u ubistvo novinara Pavela Šeremeta, u Kijevu 2016. godine.

Među Nikitinovim kontaktima u ruskoj zajednici u Ukrajini je i Kiril Kanakin. Prema saznanjima „Raša tudeja” on je 2018. godine pobegao u Ukrajinu da bi izbegao optužncu u Rusiji. I on se borio u bataljonu „Azov”, pre nego što je postao instruktor joge, koji čas naplaćuje hiljadu dolara. On na društvenim mrežama objavljuje ekstremističke sadržaje sa kukastim krstovima i sličnim simbolima.  Inače, Kanakin je sa Nikitinom snimnjen tokom napada na Brjansku oblast.

Zvanični Kijev odbacuje svaku povezanost sa tim napadom, Nikitin je bezbedan u Ukrajini.

– Ako Rusija bude svedena na Moskvu, ili evropski deo Rusije, ja nemam sa tim problem. Ja sam nacionalista. Taj pogled delim sa ukrajinskim nacionalistima, rekao je 2022. godine Nikitin.         

 

   

 

Komentari45
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Verica
Ukrajina je domovina mnogih nacionalnosti. Kao što je i Juga nekad bila. To se brani, a ne stranog napadača.
zvonko
Ne treba oko kapljice kiše koja klizi niz prozor stvarati misteriju.Ljudi brane svoju državu ,može li biti jednostavnije i uzvišenije.Otprilike kao GRAĐANI Srbijei u prvom sv. ratu.
branislav
Ali eto ima i ,,dobrih" zapadnih ustaša...
Sloba
To su domobrani.
Дуле
овде треба додати да је оснивач пука Азов харковчанин Андреј Билецки у ствари био проруски екстренми десничар који је за својевремено хтео да дође као добровољац на КиМ да се бори на српској страни против муслиманског тероризма. Својих 5 минута је доживео 2005. када је градоначелник Харкова постао Арсен Аваков, будући министар полиције. Сва та неонаци екипа одбацјуе хришћанство и залаже се за враћање старих веровања. Слично ономе што је Химлер тежио у своје време.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.