Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Francuski Senat je izglasao povećanje starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine

Francuski Senat je izglasao povećanje starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine
(Фото EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Francuski Senat, kojim dominira desničarska opozicija, glasao je sinoć za podizanje starosne granice za penzionisanje sa 62 na 64 godine, što je ključna odredba kontroverzne reforme koju francuski predsednik Emanuel Makron želi da sprovede. Za je glasao 201 senator, protiv je bilo 115, prenosi francuska novinska agencija AFP.

Kako navodi AFP, zeleno svetlo senata za povećanje starosne granice za penzionisanje pobeda je izvršne vlasti, koja želi da ubrza usvajanje penzione reforme u parlamentu, ali da istovremeno izbegne korišćenje člana ustava koji dozvoljava usvajanje zakona bez glasanja u parlamentu.

„Drago mi je što su debate omogućile ovo glasanje“, tvitovala je premijerka Elizabet Born, koja je mogla da računa na glasove republikanaca.

U Narodnoj skupštini, gde vlast ima relativnu većinu, o podizanju starosne granice za odlazak u penziju uopšte nije moglo da se razgovara zbog opozicije, kao i zbog veoma zauzetih rasprava koje je postavila vlast.

Vlada se nada da će Senat glasati o delu zakona do roka koji je odredio za nedelju. U ovom slučaju, sastaće se zajednički komitet senatora i poslanika kako bi pokušao da postigne dogovor o celokupnoj penzionoj reformi, koja bi potom mogla da bude usvojena 16. marta, prenosi AFP.

Sledeći protesti najavljeni za subotu

Reforma je od prvog dana uznemirila sindikate, koji su u nekoliko štrajkova i demonstracija od 19. januara izveli milione Francuza na ulice. Poslednji masovni protesti protiv penzione reforme održani su u Francuskoj u utorak, naredni su najavljeni za subotu.

Uprkos protestima, Vlada insistira na reformi, poručujući da bi bez nje penzioni sistem propao. Penzijska reforma bila je i jedno od centralnih predizbornih obećanja predsednika Emanuela Makrona. Kritike su pokušali da ublaže obećanjem povećanja minimalne zagarantovane penzije na 1.200 evra, kao i dodataka za penzionere sa zdravstvenim problemima i one koji su obavljali fizički zahtevne poslove. Opozicija ih optužuje da su obične „bombone” bez stvarnog efekta, prenosi Delo.

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Мил
Две године додатне експлоатације радника од стране капиталиста.
Иван Грозни
Краће него код нас, а код нас се нико није бунио.
Ivana
U Holandiji već godinama 67!
Дејан Р.Тошић
Морају нас да стигну,ми идемо са 65.г.
Де Голова Фрнцуска била би решење !
Макрон је лидер који има "путера на глави* да му све цури" (криминалне афере и корупција) и зато је слепо послушан УСА/НАТО и то му је осигурање од пресуде сопственог народа. Још у 19. веку Зола је написао "Слом" - Француско/ Пруски рат у коме је мала Пруска на крају заузела Париз - због рђаве француске власти. А онда су се Парижани тукли међусобно - до истребљења....

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.