Vlasnici splavova bez lokacija nespremni za selidbu
Obaveštenje vlasnicima splavova koji nisu prošli licitaciju da će im biti „isečena” struja i isključena voda iznenadilo je, ali i uznemirilo mnoge od njih, iako to prestonička vlast najavljuje već tri meseca. Pitanje šta sada da se radi prošlo je većini vlasnika plutajućih objekata u Bloku 70 kroz glavu.
– Nije mi jasno što će nam isključivati struju i vodu kada smo redovne platiše. Mala smo porodična firma i nemamo milione da možemo da plaćamo godišnji zakup. Zbog toga nismo ni prošli licitaciju jer su cifre za ponude bile ogromne. Prošli su ih samo „veliki”. U ovoj firmi rade članovi moje porodice, a imamo i radnike. Sve što smo imali uložili smo u obnovu ovog splava. I svake godine dodatno brinuli i plaćali jer se nalazimo na vodi. Nemamo da rasipamo, ali je nama bilo dovoljno – kaže jedan od vlasnika splava na Savskom keju i dodaje da na njegov splav obično dolaze ljudi sa decom da odmore, popiju kafu i gledaju u Savu.
I nisu svi splavovi kafei i restorani, već ima i onih na kojima žive ljudi decenijama.
– Ranije su govorili da će nam ponuditi neke lokacije u Jakovu. Ako je to tako, onda mi možemo odmah da stavimo ključ u bravu. Ko će doći tamo na kafu? To znači da ćemo i mi i naši radnici ostati bez posla. A naša porodica dodatno bez svega uloženog. I pitanje kako splav da se pomeri. To je izuzetno zahtevan i komplikovan posao. Ko će pristati na to da ga transportuje, a da garantuje da nešto neće biti oštećeno. Cena za pomeranje je, koliko smo čuli, oko 8.500 evra. Odakle ljudima novac za taj posao? – pita se on i smatra da je ceo posao urađen neustavno.
– Gradske vlasti postupaju po Zakonu o vodama, a on je, kako su mi pravnici rekli, u koliziji sa Ustavom. Mi smo se žalili. Predmet je pred Ustavnim sudom već duže vreme, ali odgovora još nema. Ovo obaveštenje nam je došlo kao kamen oko vrata. Za sada nemam nameru da se pomeram odavde jer ja, kao i mnoge moje komšije, ne znam gde – kaže on.
Na licitaciji za zakup vodnog zemljišta održanoj u decembru bilo je prijavljeno osamdesetak od oko 100 vlasnika splavova. Licitaciju je prošlo 28.
Ili vlasnici ili ovlašćena firma zaduženi za uklanjanje
Drugu Odluku o postavljanju plutajućih objekata u poslednje dve godine grad je doneo u septembru. Deo odluke odnosi se na uređenje stanja kraj Savskog šetališta. Zbog toga je raspisana licitacija za zakup vodnog zemljišta, na šta su vlasnici splavova odgovorili protestima. Licitacija je ipak održana, a u gradu su najavili da će krajem januara biti završen projekat dovođenja vode i struje do onih koji su na nadmetanju dobili svoje mesto. Tada je najavljeno i da su oni koji nemaju ugovore dužni da u zakonskom roku koji je, kako je rečeno, trideset dana uklone svoj splav. Ukoliko to ne urade, to će uraditi firma koja bude odabrana na tenderu i koja ima mehanizaciju za to.e nekoliko dana taj tender je i raspisan.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


