Na godišnjicu ujedinjenja sa Rusijom Putin stigao na Krim sam vozeći džip
SEVASTOPOLj – Predsednik Rusije Vladimir Putin doputovao je danas na Krim na godišnjicu ponovnog ujedinjenja poluostrva sa Rusijom, prenosi RIA novosti. Na dan devete godišnjice ujedinjenja Rusije i Krima, Putin je doputovao u Sevastopolj na otvaranje umetničke škole i centra Korsunj u Hersonezu.
Krim i Sevastopolj proslavljaju devetu godišnjicu prisajedinjenja Rusiji. Oni su postali ruski regioni 18. marta 2014. na referendumu, koji je održan nakon državnog udara u Ukrajini navodi ruska agencija.
Za ponovno ujedinjenje sa Rusijom izjasnilo se 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Ukrajina smatra poluostrvo svojom privremeno okupiranom teritorijom, a Zapad je podržava u tome.
Moskva je više puta izjavila da su stanovnici Krima svoju odluku doneli demokratski, uz puno poštovanje međunarodnog prava i Povelje UN. Prema Putinovim rečima, pitanje Krima je konačno zatvoreno, prenosi Tanjug.
„Danas je trebalo da otvorimo dečiju umetničku školu u Hersonesu. Sve je bilo spremno za video konferenciju sa predsednikom preko interneta. Međutim, Vladimir Vladimirovič je uzeo i došao. Sam. Kolima", rekao je gubernator Sevastopolja Razvožajev, prenosi telegram kanal "Ranjše vseh".
Prema njegovim rečima, predsednik je na ovako važan dan morao da bude uz Sevastopolj i njegove građane. Rusija ima neverovatnog lidera, dodao je.
Zajedno sa vladikom Tihonom pokazao je ruskom predsedniku novu dečiju umetničku školu i dečiji centar "Korsunj" – prvi deo velikog projekta istorijsko-arheološkog parka "Hersones Tavričeski".
Najveći objekti saobraćajne infrastrukture izgrađeni su od nule, a postojeći kapaciteti su modernizovani, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova povodom godišnjice.
"Reč je o izgradnji Krimskog mosta, koji nema analoga u svetu, koji povezuje poluostrvo sa kopnenom Rusijom", navodi se u saopštenju.
Od otvaranja mosta, preko njega je prošlo više od 22 miliona automobila, dok je železnicom prevezeno više od 8 miliona putnika. Pored toga, realizovan je projekat izgradnje međunarodnog aerodroma u Simferopolju, glavnoj vazdušnoj luci Krima, koji je prepoznat kao najbolji regionalni aerodrom u Rusiji u smislu usluge i udobnosti, istaklo je Ministarstvo.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


